Феохромоцитома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Феохромоцитома
Pheochromocytoma high mag.jpg
Мікрофотознімок феохромоцитоми (фарбування г-е).
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 C74.1
МКХ-О: M8700/0
OMIM 171300
DiseasesDB 9912
MedlinePlus 000340
eMedicine med/1816 radio/552

ped/1788

MeSH D010673

Феохромоцитома — пухлина клітин мозкової речовини наднирників, що призводить до надлишкової секреції катехоламінів — адреналіну та норадреналіну.[1]

Причини[ред.ред. код]

Феохромоцитома — це класичний тип пухлин, що походять з клітин дифузної нейроендокринної системи (APUD-системи), основною відмінною рисою яких є здатність захоплення і декарбоксилювання амінів, що дозволяє пояснити складні клініко-морфологічні феномени цього захворювання. Пухлина розвивається із специфічних хромафінних клітин симпатоадреналової системи, ембріогенетично споріднених клітинам симпатичної нервової системи і дає позитивну хромафінну реакцію, тобто здатність забарвлюватися солями хрому в жовто-коричневий колір.

Причини захворювання невідомі. Феохромоцитома зустрічається спорадично, але в 10% спостережень не виключається генетична природа захворювання, що асоціюється з такими спадковими синдромами як МЕН2А або МЕН2Б. Спадковість визначається геном домінантного типу з високою мірою пенетранності.

Симптоми[ред.ред. код]

Хвороба проявляється характерними нападами з головним болем, нудотою, тахікардією, підвищеним АТ, болем у підвилочковій ділянці, з блювотою. Можуть бути посмикування м'язів всього тіла, іноді судоми. Поза нападом хворі скаржаться на загальну слабкість, втомлюваність, підвищену збудливість, у окремих випадках є постійна артеріальна гіпертонія, а також шлунково-кишкові розлади. Під час кризи відмічають підвищення рівня цукру у крові та лейкоцитоз. У сечі, особливо після нападу, підвищується вміст адреналіну, норадреналіну, ванілінмігдальної кислоти. Пухлина рідко досягає великих розмірів та лише іноді її вдається пальпувати, тому для її підтвердження проводять спеціальне рентгенологічне дослідження з застосуванням ретропневмоперитонеуму. Наявність пухлини може бути підтверджено за допомогою КТ.

Лікування[ред.ред. код]

Лікування пухлини хірургічне — адреналектомія. При наявності артеріальної гіпертонії показане застосування гіпотензивних препаратів (метилдофа гемітон, анаприлін).

Мікро- та макропрепарати[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. Sweeney, Ann T; Griffing, George T (2011-08-02). Pheochromocytoma. eMedicine. Архів оригіналу за 2013-07-02.