Пам'ятник старшинам Армії УНР — уродженцям Києва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пам’ятник «Старшинам Армії УНР — уродженцям міста Києва»
Obolon-A UNR-1.jpg
Старшинам Армії УНР уродженцям м. Києва

50°30′03″ пн. ш. 30°29′32″ сх. д. / 50.5009611° пн. ш. 30.4923444° сх. д. / 50.5009611; 30.4923444
Тип пам'ятник
Країна

 Україна

Розташування

м. Київ, вул. Маршала Малиновського, 6-а

храм ікони Божої Матері «Неопалима Купина» ПЦУ
Автор проєкту Павло Подобєд
Архітектор от. Віктор Мілейко
Будівник парафія Ікона Божої Матері «Неопалима Купина» ПЦУ
Матеріал бетон, граніт, камінь габро
Засновано 28 травня 2011
Будівництво 15 березня 2011 року — 27 травня 2011 року
Встановлено 28 травня 2011 року
Ідентифікатори й посилання
Пам'ятник старшинам Армії УНР — уродженцям Києва. Карта розташування: Київ
Пам'ятник старшинам Армії УНР — уродженцям Києва
Пам'ятник старшинам Армії УНР — уродженцям Києва (Київ)

Пам'ятник «Старшинам Армії УНР — уродженцям міста Києва» — меморіальний монумент на подвір'ї храму ікони Божої Матері «Неопалима Купина» ПЦУ у столичному мікрорайоні Оболонь. Встановлений 28 травня 2011 року. Перший монумент у Києві, який присвячений воїнам Армії Української Народної Республіки.

Створення пам'ятника[ред. | ред. код]

Ідея створення пам'ятника належить благодійній ініціативі «Героїка». Місце для встановлення пам'ятника було визначено на території, що належить храму ікони Божої Матері «Неопалима Купина» УПЦ КП, в мальовничому місці неподалік від озер Опечень. Настоятель храму отець Віктор Мілейко дав дозвіл на будівництво пам'ятника на території релігійної громади, розробив ескіз монумента.

Між створенням проекту пам'ятника і завершенням його будівництва минув один рік. Загальний кошторис проекту склав 12 000 гривень. Практично всі необхідні для будівництва кошти зібрала громада храму. Решту коштів, якої бракувало, надала благодійна ініціатива "Героїка".

Опис[ред. | ред. код]

Пам'ятник являє собою збільшену копію ордена «Хрест Симона Петлюри». Нагороду було затверджено 1932 року Урядом УНР у вигнанні. Право на відзнаку мав «кожен вояк Армії УНР та повстанських відділів, який брав участь у збройній боротьбі за визволення України».

Більш ніж двометровий «Хрест Симона Петлюри», виготовлений з бетону, встановлений на постаменті викладеному з гранітного каміння і на якому з чотирьох сторін світу закріплені меморіальні дошки з іменами 34 старшин Армії УНР та Української Держави, які були уродженцями Києва (імена яких вдалося встановити історикам). Меморіальні дошки виготовлені з каменю габро. В темну пору доби монумент підсвічується.

Відкриття[ред. | ред. код]

28 травня 2011 року у мікрорайоні Оболонь відкрили пам'ятник «Старшинам Армії УНР — уродженцям міста Києва». Це перший монумент у столиці, який присвячений воїнам Армії Української Народної Республіки. Захід почався з панахиди за полеглими воїнами Армії УНР, яку відправив настоятель храму о. Віктор Мілейко. Далі був невеличкий мітинг, який відкрив молодий громадський активіст Павло Подобєд. Він розповів біографії багатьох старшин Армії УНР, імена яких викарбувані на пам'ятнику. Більшість із них були колишніми офіцерами Російської імператорської армії. Частина загинула, частина емігрувала, деякі повернулися з еміграції і були репресовані радянськими органами ГПУ-НКВС. Виступили також історик Андрій Руккас (нащадок сотника Армії УНР Митрофана Трублаєвича, який служив у етапному курені Третьої Залізної дивізії) та Олесь Гриб від Всеукраїнського об'єднання ветеранів. Далі почалася музична частина. На честь воїнів Армії УНР співав церковний хор парафії «Неопалима купина», хор «Гомін», виступили бандурист Ярослав Джусь (півфіналіст шоу «Україна має талант») та кобзар Тарас Компаніченко зі стрілецькими піснями.

Присвята[ред. | ред. код]

Пам'ятник присвячений 34 старшинам Армії УНР та Української Держави, які були уродженцями Києва (імена яких вдалося встановити історикам).

Галерея[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]