Перегіняк Григорій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Григорій Перегіняк
Peregiynyak Grygoriy.jpg
Полковник "Коробка"
Прізвисько «Коробка», «Довбенко», «Довбешка»
Народження 8 січня 1908(1908-01-08)
с. Старий Угринів
Смерть 22 лютого 1943(1943-02-22) (35 років)
м-ко Висоцьк, нині село, Дубровицький район
Приналежність Flag of Ukraine.svg Україна, УПА OUN-r Flag 1941.svg
Партія Організація українських націоналістів
Звання старшина УПА
Командування командир першої сотні УПА
Війни / битви звільнення Володимирця, звільнення Висоцька
Інше загинув у бою з частинами Вермахту

Григорій Перегіняк (псевдо: «Коробка», «Довбенко», «Довбешка»; 8 січня 1908(19080108), с. Старий Угринів — 22 лютого 1943, м-ко Висоцьк) — організатор збройних відділів УПА на Волині.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 8 січня 1908 року в селі Старий Угринів (тоді Калуський повіт, Королівство Галичини та Володимирії, Австро-Угорська імперія), нині Калуський район, Івано-Франківська область.[1]

Був засуджений поляками за замах на староугринівського солтиса Ільківа — прислужника окупантів та приналежність до ОУН на довічне ув'язнення (вбивство провокатора), деякий час перебував у в'язниці «Святий Хрест» (Вронки, Келецького воєводства, Польща) разом із односельцем Степаном Бандерою — Крайовим провідником ОУН та іншими засудженими Львівським та Варшавським судовими процесами, звільнився у вересні 1939 р. Пройшов військові курси ОУН у 1940 р., учасник похідної групи ОУН у 1941 р., вояк збройних відділів ОУН-Бандери на Поліссі в 1942 р. У листопаді 1942 р. організував поблизу Луцька другу сотню УПА, а згодом виникли й інші сотні УПА.[2] На Поліссі організував перший військовий відділ — сотню для спеціальних завдань, особливо проти карних експедицій, які німці висилали для поборювання спротиву населення за нездачу контингентів чи висилання молоді до Німеччини.

Збройна боротьба з окупантами[ред. | ред. код]

Провів перший бій УПА з німцями 7 лютого 1943 року. Під час цієї військової операції українські повстанці звільнили містечко Володимирець, розгромили німецьку комендатуру та знищили відділ німецької жандармерії (складеної з поляків), ліквідувавши при цьому коменданта м. Володимирця. У місті Володимирець УПА було встановлено українську владу і піднято синьо-жовтий прапор.

Останній бій[ред. | ред. код]

22 лютого 1943 року загін «Довбенка» атакував німецький гарнізон чисельністю 200 вояків у містечку Висоцьк (тоді Сарненський ґебіт, Генеральна округа Волинь-Поділля, Райхскомісаріат Україна, нині Дубровицький район, Рівненська область). По ходу операції гітлерівці отримали ще підкріплення в 350 вояків час й наступ українських визволителів не вдався. Під час бою за звільнення містечка Висоцьк від німців, поліг смертю героя командир загону Григорій Перегіняк, скошений німецькими кулями.[3]

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

За часів незалежності України на місці загибелі відважного сотенного встановлено пам'ятний знак.

У рідному селі — Старому Угринові на честь Г. Перегіняка названо вулицю, на якій він колись проживав, відбулось ряд культурно-масових заходів, готується встановлення пам'ятного знака.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Перегіняк Гриць (Довбешка, Коробка)
  2. Українська Повстанська Армія. Бойові дії 1943-50. Видавництво ЗЧ ОУН 1960.
  3. В. Косик. Україна і Німеччина у 2-й світовій війні. Львів, НТШ, 1993.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]