Автожир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Сучасний легкий автогiр із кабіною відкритого типу
Сучасний легкий автогiр із кабіною закритого типу

Автогiр (від грец. αύτός — "сам" і γύρος {транскрипцiя [гiрос]}— "коло") або гіроплан, гірокоптер, ротоплан — гвинтокрилий літальний апарат, важчий за повітря. Підіймальна сила створюється завдяки ротору, що розміщений над фюзеляжем і вільно обертається від дії зустрічного повітряного потоку (явище авторотації).

Поступальний рух автогiра створюється звичайним повітряним гвинтом, що обертається з допомогою авіаційного двигуна. Автогiри мають великий діапазон швидкостей (від 30 до 220 км/год), незначний розбіг при зльоті і майже нульовий пробіг при посадці.

Перший автогiр створив у 1923 році іспанський інженер-авіатор Хуан де Ла Сієрва. Він активно розвивав конструкцію ротора, основного елемента конструкції автогiра, і отримав кілька патентів (в основному вони стосувались шарнірного з'єднання лопастей ротора з віссю обертання).

Ротор автогiру забезпечує лише підйом в повітря, для переміщення у горизонтальній площині використовується додатковий рушій (повітряний гвинт, реактивний двигун). Для скорочення пробігу під час злету, ротор можуть розкручувати завдяки роботі двигуна, що забезпечує переміщення у горизонтальній площині.

Автогiри витіснені з експлуатації досконалішими гвинтокрилими літальними апаратами — гелікоптерами. Знання, отримані при проектуванні й експлуатації автожирів, допомогли при створенні гвинтокрилів.

Перший український автогiр КП-01 створений компанією «Київпром». Перший політ на ньому здійснили 31 серпня 2002 року.

Ще один автогiр, збудований у Харківському клубі авіаційного конструювання імені Бараннікова, було піднято у небо в Дніпропетровську у 2008-у році. Використано двигун BMW K1200 RX і редуктор українського виробництва, що в результаті показало відмінні результати.

У 2009 році в Ужгородському міжнародному аеропорту розпочато регулярні польоти одного з перших приватних автогiрів в Україні моделі AutoGyro MTOsport.


Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія : у 12-ти т. / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985.

Посилання[ред.ред. код]

Авіація Це незавершена стаття з авіації.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.