Орбітальний літак

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Атлантіс перед посадкою
Boeing X-37B в капсулі перед запуском
World's First Five Spaceplanes.PNG

Орбітальний літак, повітряно-космічний літак — крилатий літальний апарат літакової схеми, що виходить або виведений на орбіту штучного супутника Землі за допомогою вертикального або горизонтального старту і повертається з неї після виконання цільових завдань, здійснюючи горизонтальну посадку на аеродром, активно використовуючи при зниженні підйомну силу планера. Поєднує в собі властивості літака і космічного корабля.

Орбітальний літак є самостійною авіакосмічною системою або її частиною. Залежно від способу виходу на орбіту орбітальні літаки поділяються на космоплани і космольоти. Космоплани і космольоти необов'язково є орбітальними — вони можуть бути також суборбітальними, призначеними лише для перевищення кордону космосу на висоті 100 км.

Космоплани[ред. | ред. код]

Космоплан — орбітальний літак, що виводиться на орбіту допоміжними засобами: ракетою носієм при вертикальному старті, або літаком при горизонтальному (повітряний старт).

Першим космопланом, що здійснив суборбітальний пілотований космічний політ є гіперзвукової літак-ракетоплан North American X-15, створений в США в 1960-ті роки. Протягом наступних 20 років він лишався єдиним подібним. Програма створення космоплану існувала, також, і в СРСР, але не була реалізована.

В 1980-х-2000-х рр. в США була здійснена велика програма з більш як 100 польотів першого в історії Спейс Шаттл з орбітальним літаком-космопланом. Аналогічний радянський космоплан Буран здійснив лише один політ на орбіту. Йому передували випробувальні суборбітальні й орбітальні польоти прототипів — космопланів БОР-4 і БОР-5, які також запускаються з ракети-носія.

Компанія Virgin Galactic планує здійснювати туристичні польоти на апараті VSS Unity.

Космольоти[ред. | ред. код]

Космоліт — орбітальний літак, що виводиться на орбіту використовуючи власні двигуни при вертикальному або горизонтальному старті.

Одним з перших детальних проєктів космольоту був нереалізований проєкт Ойґена Зенґера по створенню частково-орбітального бойового космоліта-бомбардувальника «Silbervogel» в Нацистській Німеччині.

Зважаючи на високу складність рухових і конструкційних технологій жоден з проєктів космольотів до теперішнього часу реалізований не був.

Посилання[ред. | ред. код]