Авіаційна промисловість

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Авіаці́йна промисло́вість — галузь машинобудування, що виробляє літаки, ґвинтокрили, авіаційні двигуни, прилади і устаткування для авіації.

Як велика галузь авіаційна промисловість розвинулася в останні роки Першої світової війни, коли літаки почали широко застосовуватись для потреб війни. В Росії авіаційні підприємства виникли напередодні першої світової війни; у роки війни в Росії працювало більше 10 невеликих заводів. В Україні до революції А. п. фактично не було, хоч перші авіаційні підприємства виникли в 1915 — 16 в селищі Червоному Бердичівського повіту.

Авіаційна промисловість СРСР[ред. | ред. код]

Радянська авіаційна промисловість була створена в роки довоєнних п'ятирічок. Радянські авіаконструктори С. В. Ільюшин, С. О. Лавочкін, А. І. Мікоян, М. І. Гуревич, В. М. Петляков, М. М. Полікарпов, А. Н. Туполев, О. С. Яковлев та ін. створили ряд оригінальних конструкцій літаків. Деякі з них своїми технічними даними перевершували найкращі зарубіжні конструкції. В роки Другої світової війни (1941—45). Авіаційна промисловість СРСР відіграла видатну роль; за короткий час було впроваджено в масове виробн. ряд нових типів літаків, авіадвигунів і приладів. Протягом останніх років війни авіаційна промисловість СРСР випускала щороку до 40 тис. літаків. У післявоєнні роки авіаційна промисловість набула подальшого розвитку.

Освоєно виробництво реактивних літаків з надзвуковими швидкостями, вертольотів, найновішого обладнання для літаків, радіолокаційних та ін. устав. Постачаючи рад. військ. силам нові типи бойових літаків, А. п. СРСР одночасно виробляла велику кількість літаків для цивільної авіації. Створено пасажирські реактивні літаки Ту-104, Ту-104А, Ту-104Б, Ту-110 конструкції А. М. Туполєва, пасажирські літаки з турбогвинтовими двигунами Іл-18 конструкції С. В. Ільюшина, Ан-10 конструкції О. К. Актонова, Ту-114 конструкції А. М. Туполєва.

Організовано серійне виробництво великих вертольотів Як-24 конструкції О. С. Яковлєва, вертольотів Мі-1 та Мі-4 конструкції М. Л. Міля і вертольотів Ка-15 конструкції М. І. Камова. Випущено турбогвинтовий вертоліт Мі-6 вантажопідйомністю 12 т конструкції М. Л. Міля. В авіаційній промисловості СРСР широко використав нові технологічні процеси і передові форми організації виробництва.

Авіаційна промисловість УРСР[ред. | ред. код]

В Україні авіаційна промисловість створено за роки Радянської влади; вона випускала літаки, авіадвигуни, прилади, агрегати та інше обладнання для авіації. В роки першої п'ятирічки збудовано заводи, які виготовляли пасажирські літаки К-3, К-5, К-6 конструкції К. О. Калініна, а також авіадвигуни М-11 конструкції А. Д. Швецова, В 1932—35 колектив інженерів-викладачів Харківського авіаційного інституту (С. Я. Жолковський, Л. Д. Арсон та ін.) з участю студентів під керівництвом зав. кафедрою літакобудування інституту Й. Г. Немана створив швидкісні літаки ХАІ-1 і ХАІ-5, серійне виробництво яких було організоване в 2-й половині 30-х рр.

У 1937—39 в Харкові авіаконструктор А. М. Люлька створив перший в СРСР дослідний потужний турбокомпресорний повітряно-реактивний двигун. Після Другої світової війни в Україні налагоджено виробництво літаків конструкції О. К. Антонова, які широко застосовуються в транспортній, пасажирській, санітарній, полярній та сільськогосподарській авіації. Освоєно серійне виробництво потужних літаків, а також поршневих і турбогвинтових авіадвигунів. Дослідно-конструкторське бюро, очолюване О. К. Антоновим, створило ряд турбогвинтових літаків. На яких встановлювались двигуни конструкції О. Г. Івченка, що дає можливість говорити про існування практично повного циклу виробництва авіаційної техніки.

Авіаційна промисловість у світі[ред. | ред. код]

У капіталістичних країнах велике виробництво літаків розгорнулося в останні роки Першої світової війни (в США, Англії, Франції і Німеччині). Під час Другої світової війни зростання авіаційної промисловості, супроводжувалося великою концентрацією виробництва і капіталу. Прибутки монополій досягли величезних розмірів. В кінці війни США виробляли 97 тис. літаків, Англія — 30 тис., Німеччина (з окупованими країнами) — 40 тис. літаків на рік. Серед капіталістичних країн найбільш розвинуту авіаційну промисловість мають США. В 1958 в авіаційній промисловості США працювало понад 750 тис. чол., випускалося 11 тис. літаків; в авіаційній промисловості Англії — 280 тис. чол., з 1956 по січень 1959 випущено бл. 1850 літаків. В авіаційній промисловості Франції 1958 працювало бл. 80 тис. чол., виробляють до 550 літаків на рік.

Серед інших країн велику авіаційну промисловість має Канада та Бразилія.

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]