Послання «Мир», «Ленін», «СРСР»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Перший радянський планетарний радар (1960)

«Послання „Мир“, „Ленін“, „СРСР“» — перше в історії людства[1][2] послання до позаземних цивілізацій, яке було надіслано 19 (слово «Мир») і 24 листопада (слова «Ленін» і «СРСР») 1962 року з ЕЦДКЗ (Євпаторійський центр дальнього космічного зв'язку), тобто на 12 років раніше широко відомого міжзоряного «радіопослання Аресібо». У радянських книгах і статтях дане радіопослання відоме як «Послання „МИР“, „ЛЕНІН“, „СРСР“»[1].

Історія[ред. | ред. код]

Стаття в газеті «Красная звезда» про перше міжзоряне послання

Запропонував передавати слова «МИР, СРСР, ЛЕНІН» науковий співробітник ІРЕ РАН Ржига Олег Миколайович. За спогадами Олега Ржиги, на його прохання радіомонтажник і колишній радист на прізвище Каледін, розписав, який вигляд у крапках і тире матимуть слова «ЛЕНІН, МИР, СРСР». Потім Ржига взяв у руки секундомір і став біля тумблера, за допомогою якого міняв частоту стрибком на 62,5 герца — крапка тривала 10 секунд, тире — 30 секунд, паузи всередині букв — 8 секунд, паузи між буквами — 30 секунд, загальний час радіопередачі склав 8 хвилин.[3][4]

Для передачі цього радіопослання використовувалася унікальна восьмидзеркальна антена АДУ-1000 і потужний передавач першого радянського планетного радіолокатора, який працював на хвилі 39 см. Адресатом радіопослання була планета Венера. Відбитий від поверхні Венери сигнал був прийнятий цією ж антеною 19 листопада через 4 хвилини 32,7 секунди та 24 листопада через 4 хвилини 44,7 секунди. Прийом цих повідомлень дозволив підтвердити працездатність радіолокатора (помилково вважати, що з його допомогою було уточнено також відстань до Венери, оскільки для вимірювання відстані в Євпаторійському радіолокатора використовується когерентний сигнал з частотною маніпуляцією).

В даний час радіосигнал подолав відстань майже в 58 світлових років і, як розрахував Сергій Гурьянов, продовжує свій «політ» у бік зірки HD 131336[5], яка розташована в сузір'ї Терези (Ваги) (цікавий факт: зірка Глізе 581, у системі якої було відкрито землеподібні планети і куди відправлено міжзоряні радіопослання «A Message From Earth[en]» і «Hello From Earth[en]», також належить цьому сузір'ю).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Два джерела ([1] та[3]), хоча і розташовані на одному й тому ж сайті, трохи суперечать один одному. Точнішим є сенс вважати перше джерело, в якому наведена сторінка з газети «Красная Звезда» за 30 грудня 1962 року.

  1. а б в MIR, LENIN, SSSR [Архівовано 9 січня 2021 у Wayback Machine.](англ.)
  2. The Morse Message (1962) [Архівовано 24 травня 2016 у Wayback Machine.](англ.)
  3. а б Радиовещание для внеземных цивилизаций — статья на сайте Института радиотехники и электроники РАН [Архівовано 15 січня 2022 у Wayback Machine.](рос.)
  4. Очерки истории радиоастрономии в СССР / Ред. колл. А. Е. Саломонович и др. — Сборник. — Київ: Наукова думка, 1985. — С. 240. — 285 с. — 1000 экз.
  5. HD131336. Архів оригіналу за 12 червня 2012. Процитовано 9 червня 2012.

Посилання[ред. | ред. код]