SETI@home

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
SETI@Home
Setiathomeversion4point45.png
Тип Розподілені обчислення
Розробник Каліфорнійський університет в Берклі
Перший випуск 17 травня 1999
Стабільний випуск 7.4.42 (10 березня 2015)
Версії 7.6.22 (30 декабря 2015)
Нестабільний випуск 7.2.42 (28 лютого 2014)
Платформа Багатоплатформність
Доступні мови Англійська, російська
Ліцензія LGPL (as part of BOINC)
setiathome.ssl.berkeley.edu

CMNS: SETI@Home на Вікісховищі

SETI@home (від англ. Search for Extra-Terrestrial Intelligence at Home — пошук позаземного розуму вдома) — науковий некомерційний проект добровольчих обчислень на платформі BOINC, що використовує вільні обчислювальні ресурси на комп'ютерах добровольців[1] для пошуку радіосигналів позаземних цивілізацій.

Про проект[ред. | ред. код]

Обчислення в проекті SETI@home

Один з підходів пошуку позаземних цивілізацій SETI Radio Searches[2] використовує радіотелескопи для пошуку вузькосмугових радіосигналів з космосу. Ймовірно, позаземна цивілізація буде використовувати радіозв'язок (земні радіостанції можна зловити з найближчих зоряних систем на високочутливий радіоприймач). Якщо в радіосигналі будуть періодично-повторювані елементи, їх буде нескладно виявити, розрахувавши для запису з радіоприймача перетворення Фур'є. Ці повторювані сигнали приблизно повинні мати штучну природу і, відповідно, їх виявлення побічно підтвердить присутність позаземної технології. Сигнали, отримані радіотелескопом, переважно складаються з шуму, виробленого небесними об'єктами, радіоелектронікою, супутниками, телевізійними вежами і радарами. Сучасні проекти по пошуку позаземних цивілізацій такі як SETI в радіодіапазоні використовують цифрові технології для аналізу даних. Для Radio SETI потрібна неймовірна обчислювальна потужність, тому що розрахунок перетворення Фур'є — вкрай ресурсомістка задача, і в даному випадку вона помножена на величезну кількість інформації, що надходить з радіотелескопів.

Історія[ред. | ред. код]

У попередніх проектах SETI Radio Searches[3] використовувалися спеціалізовані суперкомп'ютери, встановлені на радіотелескопах, що аналізували величезний обсяг інформації. У 1994 році[4] Девід Геді працюючи в програмі SERENDIP Каліфорнійського Університету в Берклі[5] запропонував[6] використовувати віртуальний суперкомп'ютер, що складається з великого числа комп'ютерів, що мають доступ до Інтернету, та організував проект SETI@home для перевірки цієї ідеї. Науковий план який розробили Девід Геді і Крейг Каснофф з Сієтлу був представлений на п'ятій міжнародній конференції з біоастрономії у липні 1996 року[7].

Фінансування проекту[ред. | ред. код]

Фінансування проекту здійснюється в основному Planetary Society[en] — некомерційною організацією, діяльність якої присвячена дослідженню сонячної системи і пошуку позаземного розуму. Planetary Society є основним спонсором SETI@home. Також великий вклад складають пожертвування від учасників проекту[11] і безкоштовна передача обладнання від спонсорів. Крім того, є фінансові надходження від продажу товарів з атрибутикою проекту[12].

Програмне забезпечення[ред. | ред. код]

Клієнтське програмне забезпечення побудоване на базі платформи з відкритим програмним кодом[13] (GNU General Public License) де кожен охочий учасник проекту може внести свій вклад не тільки в розрахунки, але і в розробку і тестування програмного забезпечення. Тому клієнтське забезпечення доступне для більшості популярних операційних систем і типів центральних процесорів.

Як працює проект[ред. | ред. код]

Проект полягає в обробці даних радіотелескопу обсерваторії Аресібо на предмет пошуку сигналів, які можна інтерпретувати як штучні.

Інформація, отримана з опромінювача[14] радіотелескопу, записується з високою щільністю на магнітну стрічку (заповнюючи приблизно одну 35-гігабайтну DLT плівку в день). При обробці дані з кожної стрічки розбиваються[15] на 33000 блоків по 1049600 байт, що становить 1,7 с часу запису з телескопу. Потім 48 блоків конвертуються в 256 завдань на розрахунок, які розсилаються не менше ніж на 1024 комп'ютера учасників проекту. Після обробки результати передаються комп'ютером учасника проекту в Space Sciences Laboratory (SSL)[en] Каліфорнійського університету, Берклі (США) за допомогою програмного забезпечення BOINC.

Кожен користувач персонального комп'ютера, що має доступ до Інтернету, може підключитися до проекту (такий підхід дає безпрецедентну обчислювальну потужність, зумовлену великою кількістю комп'ютерів, що беруть участь в обробці даних).

Розвиток проекту[ред. | ред. код]

На 25 березня 2012 року, проект SETI@home є найбільш популярним на платформі BOINC[16] — загальне число учасників проекту становить понад 1,2 млн[17]. За обсягом обчислень в день, за станом на 25 березня 2012 року, проект займає п'яту позицію з результатом 1,6 Петафлопс, поступаючись проектам Folding@home, PrimeGrid, DistRTGen і MilkyWay@home.

Результати використовуються також і для дослідження інших астрономічних об'єктів[18].

Подальше продовження і доповнення до проекту SETI@Home — проект AstroPulse (Beta)[19] (астрономічні дослідження).

Для AstroPulse (Beta) існують клієнти[20] для GNU/Linux (в тому числі і для 64-розрядних версій) і Microsoft Windows.

27 січня 2009 року, було оголошено про створення нового відкритого проекту[21][22] — setiQuest[23]. Як очікується, в його основу ляжуть вихідні коди SETI@Home, які повинні бути передані спільноті під відкритою ліцензією у другому кварталі 2010 року.

Фільмографія[ред. | ред. код]

 • «Через кротову нору з Морганом Фріменом. Чи поодинокі ми?» (англ. Through the Wormhole with Morgan Freeman. Are We Alone?) — науково-популярний фільм, знятий Discovery у 2010 році.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Правила та політика SETI@home
 2. The Planetary Society, Проекти SETI Radio Searches
 3. The Planetary Society, Історія SETI. Архів оригіналу за 14 червень 2006. Процитовано 14 червень 2006. 
 4. Комп'ютер на службі науки, інтерв'ю директора SETI@home і BOINC Девіда П. Андерсона. Архів оригіналу за 30 серпень 2011. Процитовано 3 лютий 2013. 
 5. UC Berkeley SETI Program, SERENDIP (Search for Extraterrestrial Radio Emissions from Nearby Developed Intelligent Populations)[недоступне посилання з червень 2019]
 6. woody_paper.html Пропозиція про організацію SETI@home
 7. Ільїн Ю. SETI для позаземного розуму: 24 години на пошуки\\MEMBRANA, 12 березня 2003
 8. SETI@Home Classic
 9. SETI@home Classic In Memoriam
 10. SETI@home Enhanced
 11. SETI@home Donation History Since 1 Apr 2008
 12. t shirts seti cover up at setiathome-store.com. Архів оригіналу за 4 січень 2012. Процитовано 19 травень 2019. 
 13. Porting and optimizing SETI@home
 14. Science status page
 15. Server status page
 16. Index — Boinc all project statistics — Distributed computing statistics
 17. Boinc all Project Stats. Архів оригіналу за 15 листопад 2012. Процитовано 3 лютий 2013. 
 18. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 листопад 2005. Процитовано 3 лютий 2013. 
 19. SETI@home/AstroPulse Beta
 20. Applications
 21. Join the Quest|Seti Quest
 22. SETI переходить в open source/ Хабрахабр
 23. Quest

Посилання[ред. | ред. код]