Терези (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Терези
Латинська назва Libra
Род. відмінок Librae
Скорочення Lib
Пряме піднесення 15год хв
межі від 14год 15хв до 15год 55хв
Схилення -15° '
межі від -29° 30' до 0° 00'
Площа 538 кв.град.(29)
Зорі 2 яскравіше 3m
27 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Бета Терезів 2,61m
Метеорні потоки Травневі Лібріди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +61° i −90°
Ввечері найкраще спостерігати протягом квітня, травня
Існує з античності, запропоноване

Терези́ (лат. Libra) — зодіакальне сузір'я, що лежить між сузір'ями Скорпіона і Діви. Неозброєним оком в ньому можна виділити 83 зорі. Сонце знаходиться у сузір'ї Терезів з 31 жовтня по 22 листопада[1].

Сузір'я Терезів із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Історія[ред. | ред. код]

Початково зорі цього сузір'я входили до складу Скорпіона. Як самостійне сузір'я в античній традиції оформилося досить пізно, близько II століття до н. е., хоча окремі згадування зустрічаються і раніше, наприклад, Арат Солійський пише про сузір'я в поемі «Явища і передбачення» (III ст. до н. е.). Однак, навіть в I столітті до нашої ери Вергілій пропонує створити на цьому місці нове сузір'я, присвячене імператору Августу, урізавши сузір'я Скорпіон.

У період оформлення сузір'я як самостійного для нього використовувалося назва «Клешні»: малися на увазі клешні сузір'я Скорпіон. У зазначений період відповідна група зір трактувалася іноді як астеризм, іноді — як сузір'я. Зокрема, на «Альмагесті» Птолемея сузір'я описано як окреме сузір'я «Клешні». При цьому для відповідного знака зодіаку застосовувалося назву «Терези», що ймовірно, мало Малоазійське походження. Ця назва стає загальновживаним щодо сузір'я приблизно в I столітті до н. е. Терези — єдине сузір'я зодіаку, що представляє неживий предмет. Дослідники вважають, що це пов'язано саме з пізнім формуванням сузір'я.

На думку деяких авторів[2] на початку сузір'я являло вівтар; потім його зображували як вівтар, лампу, але зазвичай як ваги, затиснуті в лещатах Скорпіона або з клешнями Скорпіона, що лежать на шальках терезів; пізніше клішні «відпустили здобич» і укоротилися. Досі зірки α і β Терезів називають Південною та Північною клешнями.

У Стародавньому Єгипті три найяскравіші зорі Терезів (α, β і σ Терезів) утворювали сузір'я, яке розглядалося як човен.[3] Терези - сузір'я, про яке не згадують ні Євдокс, ні Аратус. Терези згадують Мането (3 ст. до н.е.) і Гемін (1 ст. до н.е.), а Птолемей включив його до своїх 48 астеризмів. Птолемей каталогізував 17 зірок, Тихо Браге - 10, а Йоганн Гевелій - 20.[4] Сузір'ям воно стало лише в Стародавньому Римі, коли почало зображати терези, які тримала Астрея, богиня правосуддя, що асоціювалася з Дівою в грецькій міфології.

Зорі[ред. | ред. код]

Найяскравіші зірки в сузір'ї утворюють прямокутник:

Значимі об'єкти:

  • Gliese 581, червоний карлик з чотирма планетами, одна з них — (Gliese 581d) знаходиться в зоні життя цієї зорі та належить до класу Суперземля. На цій планеті може існувати вода в рідкому стані, а значить і життя в тій формі, в якій це розуміють вчені Землі. Це зробило планету об'єктом для пильного вивчення. 9 жовтня 2008 до зорі Глізе 581 d було відправлено радіопослання AMFE[en], а 28 серпня 2009 — радіопослання HFE[en].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Constellations of the zodiac. Архів оригіналу за 8 листопада 2012. Процитовано 20 лютого 2011. 
  2. В. Г. Сурдин, Созвездие Весы [Архівовано 5 грудня 2010 у Wayback Machine.]
  3. Priskin, Gyula. The Astral Myth of Osiris: the Decans of Taurus and Libra. ENiM 9 (2016), 79-111. Процитовано 22 вересня 2016. 
  4.  Ця стаття включає текст з публікації, яка тепер перебуває в суспільному надбанніHugh Chisholm, ред. (1911) «Libra» // Encyclopædia Britannica (11th ed.) V. Cambridge University Press  (англ.)

Література[ред. | ред. код]

Терези // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 476. — ISBN 966-613-263-X.

Посилання[ред. | ред. код]

Сузір'я Зодіаку

Овен | Телець | Близнята | Рак | Лев | Діва | Терези | Скорпіон | Стрілець | Козоріг | Водолій | Риби
Хоча Сонце проходить і через 13-е сузір’я Змієносця, його традиційно не включають до зодіакальних сузір’їв.

88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка