Парадокс Фермі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Почнемо з формулювання: «Поєднання віри в те, що у Всесвіті існують інші технологічно розвинені цивілізації, з відсутністю будь-яких доказів цього є парадоксом, що призводить до того, що або наше розуміння природи, або наші спостереження неповні і помилкові». Цей парадокс сформулював фізик Енріко Фермі, в 1961-му році замислитися над тим, а чому, власне, люди так впевнені в існуванні інопланетян, якщо за 13750000000 років нашого власного існування ніхто так і не отримав жодних вагомих підтверджень цього факту

У галактиці Чумацький Шлях близько 300 млн зірок. Це занадто велике число, щоб припустити, що на жодній планеті немає настільки ж розвинених цивілізацій, як на Землі! На жаль, наукові дані поки свідчать про те, що, швидше, дійсно немає, ніж є.

Ну добре, а як же той факт, що ми постійно виявляємо органічні сполуки на кометах та інших планетах Сонячної системи? Органіка - є, відповідають вчені. А ось хоча б найменші докази існування цивілізацій відсутні.

Спостереження із використанням радіотелескопів відіграють важливу роль в дослідженнях парадоксу Фермі

Парадо́кс Фе́рмі — парадокс, запропонований фізиком Енріко Фермі, який піддає сумніву можливість виявлення позаземних цивілізацій. Конкретніше, він стосується спроб відповісти на одне із найважливіших запитань всіх часів: «Чи людство є єдиною технологічно розвинутою цивілізацією у Всесвіті?» Рівняння Дрейка, що дає оцінку кількості позаземних цивілізацій, з котрими ми могли би вступити в контакт, дає, в залежності від вибору невідомих параметрів, достатньо високу оцінку шансам на таку зустріч. На такий висновок Фермі відповів, що, якщо в нашій галактиці повинно існувати багато розвинутих цивілізацій, тоді «Де вони? Чому ми не спостерігаємо жодних слідів розумного позаземного життя, таких, наприклад, як зонди, космічні кораблі або радіопередачі?» Припущення в основі парадоксу Фермі часто називають Принципом Фермі.

Парадокс можна підсумувати так: Поєднання поширеної віри в те, що у Всесвіті існує значна кількість технологічно розвинутих цивілізацій, із відсутністю яких-небудь спостережень, котрі б її підтверджували, є парадоксальним і веде до висновку, що або наше розуміння природи, або наші спостереження неповні та помилкові.

Гіпотеза виняткової Землі[ред.ред. код]

Одна із нових гіпотез, названа Гіпотеза виняткової Землі, стверджує, що багатоклітинне життя може бути надзвичайно рідкісним через можливі винятковість та рідкісність планет земного типу. В ній стверджується, що цілий ряд неймовірних збігів зробили можливим виникнення складних форм життя на Землі. Кілька прикладів таких збігів наведено нижче.

Як же знайти населену планету, якщо вона знаходиться по-справжньому далеко? Сьогодні єдиний варіант пошуку просторі - це вивчення радіохвиль. Однак у цьому плані оточуючий нас космос поки виглядає порожнім.

Спіральні витки галактики містять багато супернових зір, радіація котрих, як вважається, робить вищі форми життя неможливими. Наша сонячна система розташована на дуже особливій орбіті всередині Чумацького Шляху: вона є майже ідеальним колом, на такій відстані від центру галактики, на якій вона рухається із такою ж швидкістю, як і гравітаційні ударні хвилі, що формують спіральні витки. Земля перебувала між спіральними витками галактики протягом сотень мільйонів років, або понад тридцять повних галактичних обертів, тобто практично весь час, що на Землі існують вищі форми життя.

Іншим необхідним елементом є Місяць. Популярна теорія велетенського зіткнення стверджує, що він сформувався внаслідок рідкісного зіткнення молодої Землі із планетою розміром десь як Марс, приблизно 4 450 мільйонів років тому. Зіткнення повинно було відбутись під точно вибраним кутом: ближчий до прямого кут знищив би Землю, пологіший кут, і інша планета би просто зрикошетила від Землі. Припливи, спричинені Місяцем, стабілізували земну вісь: без впливу Місяця її коливання (прецесія) були б набагато більшими, та спричиняли б драматичні зміни клімату, потенційно придушуючи життя на Землі. Місячні припливи ймовірно розігріли земне ядро, котре повинно бути розплавленим, щоб генерувати магнітне поле, за відсутності котрого сонячний вітер змів би атмосферу та воду протягом всього кількох мільйонів років.

Прихильники протилежної точки зору стверджують, що наполягання на наявності земних умов для існування життя свідчить про відсутність уяви, оскільки виключає із розгляду форми життя принципово відмінні від земних (Див. вуглецевий шовінізм).

Рівняння Дрейка[ред.ред. код]

Докладніше: Рівняння Дрейка

Ті, хто вірить в запропоновані доктором Карлом Саґаном оптимістичніші оцінки параметрів рівняння Дрейка, стверджують, що розумне життя є поширеним явищем у Всесвіті. Дехто твердить, що прийнявши обґрунтовані, на їх думку, параметри рівняння Дрейка, ми із необхідністю приходимо до висновку, що наявність великої кількості позаземних цивілізацій є не тільки можливою, але «практично гарантованою». Проте опоненти принципу Фермі вважають, що у зв'язку із відсутністю доказів на користь супротивного, людство є єдиною технологічно розвиненою цивілізацією як мінімум в нашій частині Чумацького Шляху. Також вони вважають, що оскільки ми не маємо надійних оцінок для параметрів рівняння Дрейка, то його не можна використовувати як єдиний засіб для оцінки числа позаземних цивілізацій, а слід покладатись на дані, що ми їх тільки починаємо систематично накопичувати.

Наявні дані[ред.ред. код]

Мозаїка зображень Землі в нічний час, показує, що існування цивілізації видно з космосу

Наша Сонячна система, якщо спостерігати її із відстані в кілька десятків світлових років, була б дуже незвичною системою у зв'язку із величезним рівнем радіовипромінювання (спричиненого людськими радіопередачами) в іншому нічим не примітної зорі. Можна припустити що подібне випромінювання із сусідньої зорі було б відразу відзначене як незвичне також нами.

Дані радіо- та візуальних спостережень накопичувались протягом кількох десятиліть такими проектами як Озма, SETI та різноманітними проектами, що мали за мету пошук планет поза межами Сонячної системи. Досі не знайдено жодної зорі сонячного типу, котра б демонструвала незвично інтенсивне радіовипромінювання, що, схоже, свідчить про те, що ми є єдиним видом, який використовує радіохвилі у нашій частині галактики. На додаток, більшість планет виявлених поза межами сонячної системи, ймовірно, характеризуються занадто суворими умовами для розвитку розвинутих форм життя.

Прихильники теорії про наявність позаземного життя наводять такі пояснення цим фактам:

  • Інші розумні види можуть використовувати направлені засоби зв'язку, наприклад лазери. Слід зауважити, що Земля останніми роками випромінює менше радіохвиль у зв'язку із поширенням кабельного зв'язку та супутникових передач.
  • Знайти планети із нестабільними орбітами легше.

Аргументація щодо тверджень принципу Фермі[ред.ред. код]

Відсутність радіопередач з космосу[ред.ред. код]

Прибічники принципу Фермі стверджують, що при наявності достатнього часу на розвиток, інтенсивність радіопередач будь-якої достатньо розвинутої цивілізації з часом перевищить випромінювання її зорі в цьому діапазоні. Оскільки радіохвилі є простим і дешевим засобом зв'язку, можна очікувати, що кожна технологічно розвинута цивілізація використовуватиме хоча б частину цього спектру в часі свого розвитку. І хоча пасивне прослуховування статики триває вже понад сто років, досі не виявлено жодної зорі із незвичними характеристиками в спектрі радіохвиль, що могло б свідчити про наявність розвинутої цивілізації.

Прибічники теорії про наявність значної кількості позаземних цивілізацій заперечують висновки із цього спостереження. На їх думку, іншопланетяни можуть просто використовувати засоби зв'язку, відмінні від радіохвиль, або із якихось причин приховувати сам факт радіопередач. Їх опоненти натомість вказують, що це може дійсно бути так, але тільки у випадку, якщо існує/існувала дуже нечисленна кількість цивілізацій, і якщо б їх було стільки, скільки прогнозували Саґан та Дрейк, то навіть якщо тільки частина з них використовувала радіо в часі свого розвитку, цього було б достатньо, щоб помітно вплинути на радіоспектр частини зір.

Антропний принцип[ред.ред. код]

Подібний до гіпотези Виняткової Землі, антропний принцип стверджує, що Всесвіт є «тонко налаштованим» на відому нам форму життя. Він стверджує, що оскільки життя на Землі було б неможливим, якби будь-який із багатьох параметрів фізичного Всесвіту був навіть незначним чином змінений, то схоже що люди мають перевагу над будь-якою іншою формою розумного життя, роблячи припущення про те, що люди — це єдиний розумний вид, вірогідним. Ще більш вражаючими є кілька праць Стівена Гокінга, опубліковані в 2004 році, в котрих стверджується, що ймовірність того, що внаслідок Великого Вибуху виникне всесвіт того ж типу, що ми спостерігаємо зараз, становить 98%.

Критики заперечують, що це твердження є тавтологією, у зміненому всесвіті життя у відомій нам формі напевне би не існувало, але натомість існувало б у іншій формі.

Внесок Фрімена Дайсона[ред.ред. код]

Сфера Дайсона з радіусом в 1 астрономічну одиницю

Доктор Фрімен Дайсон популяризував концепцію Сфери Дайсона — оболонки навколо зорі, котра може бути створена розвинутою цивілізацією, що бажає максимально повно використати її енергію випромінювання. Докладна будова оболонки не описувалася, були запропоновані різні варіанти її конструкції. Така сфера поглинала б більшу частину видимого діапазону зорі та випромінювала б чітко розрізнюваний спектр чорного тіла із імовірним максимумом в інфрачервоному діапазоні та відсутніми сильними спектральними лініями, властивими розпеченій плазмі. Він запропонував астрономам шукати незвично забарвлені зорі, наявність котрих, як він стверджував, може бути пояснена тільки існуванням високорозвиненої цивілізації. На сьогоднішній день не вдалось виявити жодної зорі з указаними характеристиками.

Деякі прибічники принципу Фермі також стверджують, що високорозвинена цивілізація повинна намагатися максимально повно використати енергію власної зорі, таким чином змінюючи її електромагнітну сигнатуру.

Доктор Дайсон також запропонував тип винаходу, який, як він вважав, з великою ймовірністю повинен з'явитись протягом життя кожної високорозвиненої цивілізації, та відсутність котрого, схоже, підтримує принцип Фермі. Він сказав, що на його думку, найближчим часом стане можливим побудувати космічний апарат для пошуку позаземного життя, джерелом живлення для якого стало б оточуюче середовище, та який був би здатен по прибутті на іншу систему побудувати значну кількість своїх копій для розширення області пошуку. Кількість таких пошукових апаратів зростала б в геометричній прогресії, оскільки кожен із новозбудованих апаратів по прибутті на місце призначення будував би знову свої копії, дозволила б охопити пошуком значну частину галактики, навіть із урахуванням обмеження на швидкість польоту. Якби розумне життя у Всесвіті було звичайним явищем, то ми, ймовірно, стикнулися б із такими зондами.

Інопланетна колонізація[ред.ред. код]

Прибічники принципу Фермі також зауважують, що з того, що нам відомо про здатність життя на нашій планеті поширюватись навіть в області із екстремальними умовами та обмеженістю ресурсів, слід сподіватись, що розвинута позаземна цивілізація майже напевно шукатиме нові ресурси та розпочне колонізацію космосу. Декілька авторів дали свої оцінки того, скільки часу зайняло б такій цивілізації колонізувати всю галактику, їх оцінки коливаються між 5 та 50 мільйонів років[1] — відносно мізерний проміжок часу для геології.

Інші пояснення Парадоксу Фермі[ред.ред. код]

Гіпотеза зоопарку[ред.ред. код]

Цілком можливо, що ми застрягли в деякій небесній клітці. Позаземні цивілізації могли наштовхнутися на нашу блакитну кулю давним-давно, але з якоїсь причини спостерігають за нами здалеку. Може бути, ми для них просто розвага (як мавпи в зоопарку) або ми потрібні їм для наукових цілей. Як би там не було, вони нас не чіпають і намагаються не вступати в контакт.

Цю ідею вперше запропонував Джон Болл в 1973 році, який стверджував, що позаземне розумне життя може бути усюди, але «невдалі спроби зв'язатися з нами можна розуміти в контексті того, що вони залишили нас осторонь, немов заповідник або зоопарк». Ми можемо бути частиною величезного заповідника, меж якого майже немає, або ці межі достатні для незворушного розвитку розумного життя. Ця ідея безпосередньо відповідає «Першій директиві» з «Зоряного шляху» - цивілізації надані самі собі, поки не досягнуть певного рівня технологічного розвитку. Цієї ж ідеї дотримуються уфологи, стверджуючи, що інопланетяни всюди, але спостерігають за нами здалеку.

Добровільний карантин[ред.ред. код]

Це свого роду противага гіпотезі зоопарку. Інопланетяни цілком можуть бути небезпечними. Вкрай небезпечними. Таким чином, замість того щоб роз'їжджати по галактиці на космічних кораблях і сподіватися, що кожен зустрічний буде дружелюбним, позаземні цивілізації колективно і незалежно прийшли до висновку сидіти тихо і не привертати уваги.

Чому б і ні? Було б цілком розумно укласти, особливо у світлі парадоксу Фермі, що космос кишить небезпеками - будь то імперіалістична цивілізація на марші або війна зондів-берсеркера, стерилізуюча все на своєму шляху. Щоб бути впевненими, що ніхто не потурбує їх, просунуті позаземні цивілізації можуть вибудовувати периметр з зондів Сендберга (поліцейських зондів), щоб переконатися, що ніхто не пройде.

Гіпотеза мушка на мушці[ред.ред. код]

Уявіть, діє якась «Перша директива», але позаземні цивілізації нависають над нами з гігантськими молотками, готові прихлопнути нас відразу, як тільки щось піде не так, як їм хочеться. Такі інопланетяни будуть чимось на зразок Горта з «Дня, коли Земля зупинилася», будуть намагатися зберегти мир галактики всяку ціну. «Немає меж того, що може зробити Горт, - говорив Клаату. - Він міг би знищити Землю ». Чого ж чекає Горт або інші просунуті позаземні цивілізації? Можливо, технологічної сингулярності. Сингулярність може призвести до виникнення штучного сверхінтелекту (ІСІ), який може стати загрозою для всієї галактики. Таким чином, щоб запобігти розвитку таких поганих інтелектів - і даючи шанси хорошим інтелектам на розвиток - галактичний молот занесений і чекає сигналу.

ГІпотеза знаків[ред.ред. код]

Цілком можливо, що сигнали і знаки від позаземних цивілізацій навколо нас, але ми їх просто не бачимо. Або ми просто н ездатні помітити їх, або нам потрібні додаткові технології. Відповідно до підходу SETI, нам потрібно очікувати радіосігнатур. Але цивілізації, які набагато розвиненіші за нас, можуть використовувати абсолютно іншу техніку. Вони можуть сигналізувати лазерами, наприклад. Лазери добрі тим, що представляють собою щільно сфокусовані промені з широкими можливостями передачі інформації. Вони також можуть проникати через міжзоряне середовище.

Або ж позаземні цивілізації можуть використовувати «візитні картки», використовуючи прямі методи виявлення (тобто будувати масивні ідеальні геометричні структури на зразок трикутника або квадрата на орбіті навколо своєї зірки).

Стівен Вебб вказував, що певним потенціалом володіють електромагнітні сигнали, гравітаційні сигнали, сигнали елементарних частинок, тахіон, чогось ще, що ми поки не відкрили. Цілком може бути і радіо, але ми не знаємо, на яку частоту налаштуватися (електромагнітний спектр надзвичайно широкий). У кінцевому підсумку ми можемо знайти повідомлення там, де найменше очікували - нехай навіть в коді своєї ДНК. [1] 

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]