Приволзький військовий округ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Приволзький військовий округ
Running by the loaf.JPG
Радянські солдати на марш-кидку. Поруч УАЗ-452. 1988
На службі 4 травня 19181989
1 жовтня 1992 — 1 вересня 2001
Країна СРСР СРСР
Росія Росія
Вид Red Army flag.svg Червона армія, Радянська армія
RGF emblem.png Сухопутні війська Росії
Тип сухопутні війська
Роль військовий округ
Командування Міністерство оборони СРСР
Бойові відзнаки Орден Червоного Прапора (1974)
Командири
Визначні
командири
Маршал Радянського Союзу Тухачевський М. М.
генерал-полковник Огарков М. В.

Приво́лзький військо́вий о́круг (ПриВО) — одиниця військово-адміністративного поділу в СРСР, один з військових округів, що існував у період з 1918 по 1989 та з 1992 по 2001 на території Поволжя.

Історія[ред. | ред. код]

Приволзький військовий округ був утворений 4 травня 1918 спочатку на території, що включала Астраханську, Саратовську, Самарську, Симбірську, Пензенську губернії і Уральську область Російської Радянської Федерації. У подальшому межі округу неодноразово змінювалися.

У 1941 році ПриВО включав Саратовську, Куйбишевську, Пензенську, Тамбовську, Воронезьку області і частини Орловської, Курської і Сталінградської областей РРФСР.

У довоєнний час управління військового округу базувалося в Саратові.

З початком і в ході німецько-радянської війни в окрузі сформовано 5 армій, 132 дивізії, 65 окремих полків, 253 окремих батальйони. На території військового округу розпочали формування польські та чехословацькі військові частини, що брали участь у війні на боці Радянського Союзу.

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 15 січня 1974 за великий внесок у справу зміцнення оборонної могутності країни та її збройного захисту Приволзький і Уральський військові округи були нагороджені орденом Червоного Прапора.

За станом на 1983 Червонопрапорний Приволзький військовий округ включав території Куйбишевської, Саратовської, Ульяновської, Пензенської і Оренбурзької областей, Татарської, Башкирської, Чуваської, Марійської і Мордовської АРСР. Штаб округу — в Куйбишеві.

У 1989 році Червонопрапорний Приволзький військовий округ був об'єднаний з Червонопрапорним Уральським військовим округом у Червонопрапорний Приволзько-Уральський військовий округ (ПУрВО).

1 жовтня 1992 року у складі сухопутних військ Російської Федерації знову утворений Червонопрапорний Приволзький військовий округ другого формування. Новий Приволзький ВО з 1992 включав такі регіони, в адміністративних межах Республіки Башкортостан, Марій Ел, Мордовії, Татарстану, Удмуртської та Чуваської республік, Кіровської, Оренбурзької, Пензенської, Пермської, Самарської, Саратовської, Ульяновської областей та Коми-Перм'яцького автономного округу.

1 вересня 2001 у зв'язку з реформуванням Збройних сил Росії Приволзький військовий округ вдруге об'єднаний з Уральським військовим округом у Приволзько-Уральський військовий округ.

Командування[ред. | ред. код]

Командувачі[ред. | ред. код]

1-ше формування
2-ге формування

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Краснознамённый Приволжский. История войск Краснознамённого Приволжского военного округа. — 2. — М.: Воениздат, 1985. — 392 с. — 39 000 экз.