Тухачевський Михайло Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тухачевський Михайло Миколайович
рос. Михаѝл Никола̀евич Тухачѐвский
Tukhachevsky-mikhail-2.jpg
Народження 4 (16) лютого 1893(1893-02-16)
с. Олександрівське, Смоленська губернія, Російська імперія
Смерть 12 червня 1937(1937-06-12) (44 роки)
Москва, СРСР
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяСРСР СРСР
Приналежність Прапор Радянської армії Радянська армія
Рід військ піхота
Освіта Олександрівське військове училище
Роки служби 19141937
Партія КПРС
Звання Red Army Marshal 1940.png Маршал Радянського Союзу
Командування Начальник Генерального штабу РСЧА, Командувач військовими округами,
Командувач фронтами,
командувач 7 Армії
Війни / битви Перша світова війна
Громадянська війна в Росії
Польсько-радянська війна (1920)
Нагороди
Орден Леніна Орден Червоного Прапора

Нагороди Російської імперії

Орден Святого Володимира 4 ступеня
Орден Святої Анни 2 ступеня
Орден Святої Анни 3 ступеня
Орден Святої Анни 4 ступеня
Орден Святого Станіслава 2 ступеня
Орден Святого Станіслава 3 ступеня
CMNS: Тухачевський Михайло Миколайович у Вікісховищі

Миха́йло Микола́йович Тухаче́вський (4 (16) лютого 1893(18930216), с. Олександрівське, нині с. Следнєво — 12 червня 1937) — радянський військовий діяч, Маршал Радянського Союзу. Репресований.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в с. Олександрівське (Смоленська губернія, Російська імперія), нині с. Следнєво Сафоновського району Смоленської області, Російська Федерація.

Брав участь у Першій світовій війні. Під час Першої світової війни був підпоручиком Лейб-гвардії Семеновського полку, командував ротою. У січні 1915 року потрапив у німецький полон у боях в Польщі. У полоні утримувався в одному концтаборі разом з майбутнім французьким президентом Шарлем де Голлем. У 1917 році втік з полону і добрався до Росії через нейтральні країни. У квітні 1918 року вступив до Комуністичної партії.

Воював з білогвардійцями та з поляками.У 1918 році командував 1-ю армією РСЧА під Самарою. У 1919 році послідовно очолював 8-му армію і 5-ту армію у боях із Красновим і Колчаком. У січні-квітні 1920 командував Кавказьким фронтом. На Північному Кавказі Тухачевський не зміг розгромити Денікіна і перешкодити евакуації його військ у Крим. Із квітня 1920 року - командувач військами Західного фронту. Під час Польсько-радянської війни 1920 року війська Тухачевського були розбиті в битві на Німані.

У квітні-червні 1921 року командував придушенням Тамбовського повстання. За наказом Голови Ради праці та оборони В. Ульянова 12 червня 1921 року підписав наказ № 0116 про застосування проти повстанців хімічної зброї.

З 1931 р. — заступник народного комісара військсправ і заступник голови Реввійськради СРСР. У 1935 р. Тухачевському присвоєно звання Маршал Радянського Союзу, таким чином, він став наймолодшим із п'яти перших радянських маршалів. Та, якщо дивитися безпристрасно, жоден з тієї п'ятірки за рівнем інтелекту не «тягнув» на маршала, й своєю смертю померли лише двоє з них — Будьонний та Ворошилов. Решту знищили фізично ще до початку Другої світової війни. Для прикладу можна навести справжній інтелектуальний рівень одного з тих маршалів — Михайла Тухачевського. Авантюрні, абсолютно нереальні з економічної точки зору плани Тухачевського щодо негайного забезпечення «червоної армії» танками в кількості 50 — 100 тисяч штук протягом буквально кількох років, а також інші нісенітниці у військовій теорії й практиці вкупі зі спробами похизуватися у великій політиці обумовили його подальшу долю — Тухачевського, як і багатьох інших подібних до нього «полководців», які більше займалися політиканством, а не справжніми військовими справами, та, що гірше — ще й були креатурою Троцького, суперника Сталіна в боротьбі за верховну владу, розстріляли протягом 1937—1938 років, причому Тухачевський, Якір, Примаков були одні з перших.

У травні 1937 року звільнений з посади заступника народного комісара оборони СРСР та призначений командувачем військами Приволзького військового округу. Заарештований у Куйбишеві і доставлений у Москву. Разом з Якіром, Уборевичем, Путною, Корком, Примаковим, Ейдеманом та Фельдманом засуджений до розстрілу за « організацію військово-фашистської змови в РСЧА » до розстрілу.

Реабілітований Тухачевський 1957 року — в цьому був особисто зацікавлений Микита Хрущов, який намагався з Тухачевського та інших «світочів думки» створити образ «безневинно потерпілих» за роки культу особи Сталіна й навіть створити новий культ цих «мучеників» — бо наприкінці правління Хрущова розробляли проект величного пам'ятника Тухачевському в центрі Москви, та раптове усунення Хрущова від влади наприкінці 1964 року назавжди поховало ці сподівання, бо новий керівник, Леонід Брежнєв, мав дещо інші пріоритети. Та все одно за роки так званого «застою» й пізнішої «перебудови» міф про «безневинно потерпілих військових геніїв за часів культу особи Сталіна» залишився в СРСР як офіційна догма й навіть перейшов у деякі «пострадянські» країни так званого СНД — ім'ям маршала Тухачевського й зараз названо чимало вулиць в Росії, в Білорусі, а до 2016 року — й в Україні (щоправда, на окупованих Росією територіях Донеччини, Луганщини й Криму ця топоніміка збереглася).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Гуль Р. Б. Красные маршалы. — М. : Молодая гвардия, 1990.
  • Соколов Б. В. Михаил Тухачевский: жизнь и смерть «Красного маршала». — Смоленск : Русич, 1999. — 512 с. — (Мир в войнах).
  • Тодорский А. И. Маршал Тухачевский. — М. : Издательство политической литературы, 1963. — 96 с. — (Герои и подвиги) — 150 000 прим. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]