Родючий Півмісяць

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Розташування на мапі Родючого півмісяця
Родючий Півмісяць у найширшому розумінні із зазначенням цивілізацій

«Родю́чий Півмі́сяць» (жи́зний, плодови́тий) — регіон на Близькому Сході, що включає Левант, Межиріччя та Стародавній Єгипет, відомий як «колиска цивілізації».

Термін «Родючий півмісяць» (англ. Fertile Crescent) 1900 року запровадив археолог Джеймс Генрі Брестед (Чиказький університет) (в своїй праці «Ancient Records of Egypt») через родючість ґрунту і геометричну форму. «Родючий півмісяць» ділять на східну (Месопотамія, річкові долини Тигру та Євфрату) та західну (Середземноморську) частини.

Географія[ред.ред. код]

Зрошується Нілом, Євфратом і Тигром і має площу приблизно 400 000—500 000 км², регіон тягнеться від східного берега Середземного моря через північ Сирійської пустелі, через Джазіру і Месопотамію, Перську затоку. Ці області відповідають сучасному Єгипту, Ізраїлю, Західному берегу ріки Йордан, Сектору Газа, і Лівану і частини Йорданії, Сирії, Іраку, південно-східної Туреччини і південно-західного Ірану. Населення Нільського сточища становить близько 70 мільйонів, Йорданського сточища близько 20 мільйонів, сточище Тигру та Євфрату близько 30 мільйонів, надаючи сучасному Родючому півмісяцю загальну чисельність населення приблизно 120 мільйонів, або, принаймні, чверть населення Близького Сходу.

Річки зіграли вирішальну роль у розквіті цивілізації в Родючому півмісяці. Екологічно область важлива як «міст» між Африкою і Євразією. Ця «роль моста сполучення» дозволила Родючому півмісяцю зберегти більшу біорізноманітність, ніж Європа чи Північна Африка, де зміна клімату протягом Льодовикового періоду призвела до вимирання екосистем. Завдяки Сахарському насосу, цей міст на Середньому Сході мав велику важливість для сучасного розповсюдження флори і фауни, зокрема розповсюдження людства у Старому Світі. Ця область сприймає головний тектонічний удар границі між Африканською плитою, Аравійською плитою і Євразійською плитою, завдяки чому цей регіон став дуже різноманітним з дуже різноманітною зоною високих гір, покритих снігом, родючих широких алювіальних долин і безлюдних плато, що мають велику кількість ендемічних видів.

До того ж Родючий півмісяць мав різноманітний клімат, що дозволило одомашнювати багато видів тварин і рослин. Джаред Даймонд показує в своїй книзі Самопали, бацили і сталь, що Родючий півмісяць мав диких пращурів вісьмох сучасних сільськогосподарських культур: пшениці, однозернянки культурної, ячменю, льону нуту, гороху, чечевиці, горошку, і чотири з п'яти найважливіших видів одомашнених тварин — корів, кіз, овець, і свиней — і п'ятий вид — коні жили на сусідніх теренах.

Євфрат

У результаті Родючий Півмісяць має багату історію діяльності. Західна зона біля Йордану та у верхів'ях Євфрату дала початок першим відомим неолітичним сільськогосподарським поселенням за 9 000 років до н. е. (і включає міста, такі як наприклад Єрихон). Цей регіон, межує на сході з Месопотамією, що мала розвинуте суспільство пізнього бронзового віку. Є також свідчення існування ранніх протодержав. Це надало регіону назву «Колиска цивілізації».

Джерела[ред.ред. код]