Сирійська пустеля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сирійська пустеля
Valley of the Tombs, Panoramic view, Palmyra, Syria.jpg
Країна Flag of Syria.svg Сирія, Flag of Jordan.svg Йорданія, Flag of Iraq.svg Ірак і Flag of Saudi Arabia.svg Саудівська Аравія
CMNS: Сирійська пустеля у Вікісховищі

Сирійська пустеля (Сирійський степ; араб. الصحراء السوريةbadiyah aš-šam) — пустеля на Близькому Сході, яка займає малонаселені території Сирії, Йорданії, Іраку. Степові ландшафти з ділянками голого піску.

Нечисленне населення складають племена бедуїнів, які розмовляють арабськими діалектами.

Географія[ред. | ред. код]

Сирійська пустеля простерлася на стику родючого півмісяця і Аравійського півострова. Із заходу вона обмежена простягнутим уздовж узбережжя Середземного моря Левантінским гірським пасмом, з півночі та сходу — річкою Євфрат. На півдні Сирійська пустеля поступово переходить в пустелю Нефуд.

Палеогенові шаруваті відклади (вапняків і пісковик)ів створюють між поверхнями різного рівня та кам'янистими ступенями безстічні «ванни» і опускання. Найбільші абсолютні висоти розташовані на півночі і заході в районах вулканічних полів, на північний схід місцевість знижується в напрямку до Євфрату. Висохлі русла (ваді) направлені до Євфрату. Вони несуть воду тільки періодично, оскільки опади дуже малі: 50-80 мм/рік на півдні і 200—300 мм/рік на півночі і північному заході, де на посушливих ділянках напівпустелі розвинене скотарство. У центральних і південних районах пустелі лежать позбавлені рослинності кам'янисті поля (серіри), скелясті і піскуваті ділянки.

Транспортне сполучення[ред. | ред. код]

Ще з найдавніших часів Сирійська пустеля є сполучною ланкою між Месопотамією і Середземномор'ям. Криниці та міста оазисів старого караванного шляху (Пальміра, Дамаск) лежать тепер на сучасних швидкісних трасах, де дуже рідко зустрічаються каравани верблюдів. Найважливішим «транспортним засобом» є також нафтопроводи, що перетинають пустелю і по яким перекачується нафта Перської затоки до портів Середземного моря.

Посилання[ред. | ред. код]