Росіяни у Кіровоградській області

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Росіяни у Кіровоградській областіросійське населення на території найбільш центральної області України. Росіяни Кіровоградської області є найчисельнішою національною меншиною краю. Згідно з даними перепису 2001 року, на Кіровоградщині проживало 83 900 росіян або 7,5% населення; частка українців становила 90,1%, молдован — 0,7%, білорусів — 0,5%, поляків — 0,2%, вірмен — 0,3%, болгар — 0,2%, євреїв — 0,1% від загальної чисельності населення області.[1] Водночас простежується тенденція до зниження частки росіян в області: за переписом населення 1989 року їх було 11,7%.

Структура розселення[ред. | ред. код]

Росіяни здебільшого розселялися у східній частині області. Найбільша їх частка у місті Світловодськ (супутнику Кременчуцької ГЕС) — 14,8%. Найбільша російська громада мешкає в обласному центрі Кропивницький — 30 тисяч осіб (12% населення). Для порівняння: у 1989 році визнали себе росіянами 19,5% жителів Кіровограда (назва Кропивницького в 19392016 рр.). У сільськогосподарському Онуфріївському районі, де є етнічно російські села,[2] частка росіян (при русі із заходу на схід) досягає порівнянних з містами значень — 12,8%. Таким чином, східна частина Кіровоградської області належить до новоросійського типу розселення, для якого характерна рівна присутність росіян у сільській та міській місцевостях (що пов'язано з історією заселення краю і подальшої урбанізації вже місцевого російського населення).

Райони і міста обласного значення з часткою росіян >4%:

Рідна мова[ред. | ред. код]

Більша частина (87,3%) росіян області вважає рідною мовою російську, її також називають рідною і представники деяких інших національностей (приміром, 28,9% білорусів і 63,2% євреїв). [3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]