Сампан (човен)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сампан
Зображення
CMNS: Сампан у Вікісховищі

Сампан (кит. 舢舨, індонез. Sampan) — тип невеликих китайських та малайських дерев'яних плоскодонних човнів, призначених для прибережного або внутрішнього річкового плавання та риболовлі, поширений у Східній та Південно-Східній Азії.

Етимологія

[ред. | ред. код]

Слово «сампан» походить від терміну кантонської мови «саам баан» (三板, sāam báan), що позначало човен і дослівно перекладається як «три дошки» або «три кінці»[1].

Розміри можуть сильно відрізнятися: довжина до 9 м, ширина до 3 м. Сампани приводять в рух за допомогою шаста, весел або вітрил. Для веслування використовують 1-2 кормових весла. Багато сампанів, особливо старих конструкцій, можуть ходити під прямим вітрилом, сплетеним з циновок. Сучасні частіше оснащуються підвісним двигуном. За традицією сампаном керують жінки.

Використання

[ред. | ред. код]

Сампани служать головним чином для пасажирських та ватажних перевезень, а також широко використовуються як традиційні човни для риболовлі. Сампан використовують у внутрішніх водах або на морі неподалік від берега, оскільки через відсутність кіля човен не підходить для плавання в умовах поганої погоди та високих хвиль.

Також сампани часто використовують як плавуче житло, крамниці чи майстерні. Як постійне плавуче житло сампани особливо часто використовуються в Південно-Східній Азії, в таких країнах як Малайзія, Індонезія, В'єтнам, М'янма, Бангладеш та Шрі-Ланка.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Manguin, Pierre-Yves. 2012. «Asian ship-building traditions in the Indian Ocean at the dawn of European expansion», in: Om Prakash and DP Chattopadhyaya (eds), History of science, philosophy, and culture in Indian Civilization , Volume III, part 7: The trading world of the Indian Ocean, 1500—1800, pp. 597—629. Delhi, Chennai, Chandigarh: Pearson.