Пірога

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Традиційні піроги на Мадагаскарі, 2007
Statuette Karajà — Тулузький музей

Піро́га (через фр. pirogue і ісп. piragua від кариб. piraua) — усталена назва легких човнів (переважно довбанок), каное, вживаних деякими народами.

Пірога не означає якийсь конкретний тип човна, це загальний термін для маленьких човнів, використовуваних корінним населенням колишніх колоній Франції та Іспанії, зокрема, видовбаних з цілого стовбура дерева[1]. У Французькій Західній Африці (Камерун, Кот-д'Івуар) пірогами називають саморобні човни у формі банана, використовувані місцевими рибалками[2]. На Мадагаскарі до них відносять і більш досконалу австронезійську лакану — каное з аутригером[3][4].

У XVIXIX століттях це було найбільш розповсюджене прибережне судно Карибських островів, Мексиканської затоки й Південної Америки, а також майже повсюдно на океанічних узбережжях Африки, як Атлантичному, так і Індійському.

Такелаж піроги був схожий на такелаж двощоглової шхуни без бушприта. У XVIII столітті такий вид озброєння був розповсюджений і по всьому узбережжі Північної Америки, включаючи області гирл Міссісіпі й Гудзону. На ліхтерах і поромах Нью-Йоркської гавані застосовували таку ж парусність.

Від пірог тубільців походить й плоскодонний кан — судно без кіля, носова й кормова частини якого були прикриті палубою, вантажопідйомністю до 25 тонн. У рух кани приводилися веслами або двома гафельными вітрилами, які ставили на знімних щоглах. Відсутній кіль заміняли бортовими швертами.

Таке озброєння було у деяких канонерських човнів і застосовувалося ВМС США в XVIII і на початку XIX століть. Воно було дуже простим і складалося із двох щогл, нахилених одна вперед, а інша назад, причому фок-щогла стояла спереду в носі. Малі гафелі несли більші триселі. Трисель грот-щогли мав і гік. Між топами, грот- і фок-щоглами розташовувався чотирикутний стаксель. Вживаний такелаж був обмежений найнеобхіднішим.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Pirogue. Merriam-Webster. 
  2. Among the pirogues of Africa. Voyage to the Sargasso Sea. Процитовано 2 May 2018. 
  3. Sakalava pirogue. Alefa. Процитовано 2 May 2018. 
  4. Setting sail Retrieved 9 June 2008