Лодія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Варязька лодія на картині М. К. Реріха

Лодія,[1][2] лодья (давньорус. лодья — «човен»)[3] — морське та річкове судно давніх слов'ян.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово лодія, лодья має те ж саме походження, що й лодь, лодка. Споріднене з біл. і рос. лодка, ладья (останнє походить від давньорус. лодья, що змінилося внаслідок акання)[4], стцерк.-слов. алъдии, лодии, пол. łódź, łódka, чеськ. lod', словен. ladja. Окрім того, відомі застарілі українські слова, що також пов'язані з лодья: лодя («місце під зовнішнім колесом водяного млина»)[5], лодва («дошка»)[6], лодяк («пливучий млин»)[7]. Вихідною формою є прасл. *oldi- («човен»), що сходить від пра-і.є. *aldh- («видовбана колода») і порівнюється з лит. aldija, eldija («човен»), дав.-ісл. alda («хвиля»), датським дан. olde і дав.-англ. ealdoþ («корито»)[3].

Опис[ред. | ред. код]

Найбільш розповсюдженим типом лодії у східних слов'ян, що здійснювали походи по ріках, Чорному та Каспійському морях, була довбанка, видовбана з великого стовбура дуба чи липи. Для збільшення надводного борту лодію нарощували дошками («набійна лодія»). Мала весла, невеликі вітрила, характеризувалась малою осадкою, яка давала змогу долати пороги. Розміри сягали до 20 м в довжину і 3 м в ширину (зверху). Для перетягування через волоки застосовувались котки чи колеса.

Для бойових дій лодія мала дерев'яний таран. Кінці лодії робили загостреними, що дозволяло їм рухатись як носом, так і кормою, не розвертаючись, що мало велике значення в бойовій обстановці.

Південні лодії могли вміщувати до 60 чоловік та до 15 тонн вантажів. На півночі лодія для дальніх морських плавань («заморська лодья») була плоскодонним судном, яке мало палубу для захисту гребців та воїнів, а також вітрильне спорядження. У XIIIXV століттях лодію будували довжиною до 25 м, шириною до 8 м, вантажопідйомністю 200 т та більше, з осадкою 1,2-3 м. Лодії, що використовувались в прибережних районах, мали менші розміри.

Розвиток мореплавства вимагав побудови кораблів великих розмірів. Кілеві конструкції виявились при цьому міцнішими та мали кращі мореплавні якості. У зв'язку з цим будівництво лодій у XVIII столітті було припинено.

У культурі[ред. | ред. код]

  • Стилізоване зображення лодії присутнє на логотипі російської автомобільної марки «Лада»

Примітки[ред. | ред. код]

  1. СУМ-11
  2. Лодія. ridnamova.org. Словник мови Стуса. 
  3. а б Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
  4. Ладья // Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
  5. Лодя // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  6. Лодва // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  7. Лодяк // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Ладья // Советская военная энциклопедия / под ред. Н. В. Огаркова. — М.: Воениздат, 1980. — Т. 4. — 655 с. — (в 8-ми т). — 105 000 экз.

Посилання[ред. | ред. код]