Кнор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кнор
Зображення
CMNS: Кнор у Вікісховищі
Модель кнора
Рештки історичного кнора Скулелев-1 в Музеї кораблів вікінгів в Роскілое, Данія

Кнор (норв. knarr) — один з видів торгових кораблів вікінгів. Пропорції судна були менш видовженими, ніж у військових довгих кораблів і воно було більш придатне до далеких плавань у відкритих північних морях.

Для спорудження кнорів використовувалися сосна та ясен, рідше дуб. У рух кнор приводився веслами або єдиним прямим вітрилом і управлявся кормовим весловим кермом. Корпус кнора типовий для суден скандинавської побудови: його відрізняють широкий розвал бортів, високо підняті прикрашені штевні, в палубі — квадратний виріз люка трюму.

Багато в чому кнори були схожі з довгими кораблями вікінгів, однак, на відміну від них, були не військовими, а швидше вантажними і торговими суднами, і використовувалися для перевезення більшої кількості припасів та спорядження, а також коней. Тому кнори були ширшими і мали більшу осадку, але при цьому розвивали меншу в порівнянні з довгими кораблями швидкість.

Завдяки тому, що кнори могли вмістити більше припасів, ніж військові довгі кораблі, їх використовували для далеких походів. Наприклад, Ерік Рудий, засуджений до вигнання за вбивство, вирушив у похід на кнорі і відкрив Гренландію.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]