Свинячий грип

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Свинячий грип
H1N1 Influenza Virus Particles (8411599236).jpg
Спеціальність пульмонологія і інфекційні хвороби (медична спеціальність)
Симптоми летаргія[1], діарея[1], нудота[1] і блювання[1]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 J09.X2
CMNS: Swine flu у Вікісховищі
Вірус A/H1N1 під мікроскопом
Карта ураження грипом H1N1 у 2009 році

Свинячий грип (лат. grippus suum) — умовна назва захворювання, що виникає внаслідок зараження одним з численних вірусів свинячого грипу.

Вірус свинячого грипу (ВСГ) — будь-який зі штамів грипу, який циркулює у свиней[2].

Назва не є науковою, стала поширеною в ЗМІ після виявлення декількох вірусів «свинячого» грипу, що можуть призвести до захворювння людей. Відомі такі підтипи грипу A як то H1N1, H1N2, H3N1, H3N2, та H2N3, що є причиною й захворювання у птахів (пташиний грип).

Характеризується катаральним запаленням дихальних шляхів, слабістю та гарячкою. Реєструється у багатьох країнах світу. Завдає великих економічних збитків свинарським господарствам — викликає високу смертність молодняку (10-60%) та зниження продуктивності у тварин при відгодівлі.

Причини виникнення й умови поширення

Збудник — РНК-вірус грипу типу А з родини Orthomyxoviridae (рід Influenza А) із підтипами H1N1, H1N2, H3N1, H3N2[3]. Вірус культивується на курячих, качиних, перепелиних ембріонах, у первинних культурах тканин нирки великої рогатої худоби, свиней, овець. Має широкий спектр аглютинуючої активності відносно еритроцитів різних видів тварин, у тому числі птахів. Малостійкий до факторів фізичного та хімічного впливу.

Уражає великі групи тварин. Хвороба частіше спостерігається на початку зими або ранньої весни, причому спалах зазвичай виникає в непогожу погоду, у вологих приміщеннях, при несприятливих зоогігієнічних умовах утримання тварин. Зазвичай занедужують підсисні поросята та молоді тварини у віці до 1 року. Джерело збудника інфекції — хворі тварини й вірусоносії. Шлях зараження — повітряно-краплинний.

Перебіг і симптоми

Інкубаційний період складає одну-три доби. Хвороба протікає гостро, в ускладнених випадках можливий підгострий і хронічний перебіг. У першу добу характерне підвищення температури до 41 °C, відмова від корму, млявість, чхання, кашель, витікання з носових отворів, кон'юнктивіт. Тварини лежать, не реагують на оточення, іноді приймають позу сидячого собаки. При підйомі та прогоні у тварин приступи хворобливого кашлю. Тварини видужують через сім-десять діб. В ускладнених випадках хвороба протікає важко протягом декількох тижнів і навіть місяців. Тварини худнуть і в них з'являються ознаки плевропневмоперикардиту, хронічного риніту, отиту та гаймориту. У результаті вторинної інфекції часто розвивається крупозна пневмонія, що має летальну перспективу. При хронічному плині прогноз несприятливий.

Патологоанатомічні зміни

У верхніх дихальних шляхах і легенях виявляють серознокатаральні запалення слизових оболонок із пневмонічними осередками в верхніх і середніх частках легенів. У просвітах бронхів і на слизуватих оболонках — значна кількість катарального ексудату, тягучого слизу. Пневмонічні осередки вишневочервоного кольору, різко відмежовані від здорової тканини легенів. Іноді мається плеврит, крововиливи на серозних і слизових оболонках, міокарді, паренхіматозних органах. Характерний лімфаденіт і гіперплазія бронхіальних і средостінних лимфовузлів. В ускладнених випадках виявляються осередки крупозного запалення легенів і некротичні фокуси в легенях, перикарді, міокарді, селезінці й інших паренхіматозних органах. При цьому відзначають всі ознаки сепсису.

Імунітет

Свині, що перехворіли свинячим грипом, не реагують на наступну інтраназальну аплікацію вірулентного вірусу та зберігають імунітет протягом трьох-чотирьох місяців.

Профілактика та засоби боротьби

Вирішальне значення в профілактиці свинячого грипу мають санітарногігієнічні умови утримання тварин, повноцінна годівля, своєчасна дезінфекція, карантин новоприбулих тварин. Імунізація свиней розроблена недостатньо, хоча існує ряд вакцин, що забезпечують стійкий імунітет.

Спалах серед людей у 2009 році

У травні 2008 року Борис Люшняк, керівник групи з підготовки до пандемії у США (ця група займається боротьбою з поширенням масових епідемій) доповідав, що людство напередодні всесвітньої епідемії H1N1. Було навіть прораховано скільки може померти людей на всій планеті від цієї недуги — понад 250 тис.

У березні-квітні 2009 року в Мексиці зафіксовано спалах свинячого грипу штаму H1N1 серед людей. Збудником нової хвороби, що отримала назву північноамериканський (або мексиканський) грип, став вірус «Каліфорнія 04/2009»[4], який утворився з людського вірусу грипу A (підтип H1N1) і частково з декількох штамів вірусу свинячого грипу.

Станом на 26 серпня 2009 р. у всьому світі зафіксовано 253169 підтверджених випадків зараження людей штамом H1N1. Померло 2572 хворих в 134 регіонах світу.[5]

Клінічні прояви у заражених людей

Симптоми свинячого грипу

Клінічні ознаки грипу типу А/H1N1:

Клінічні ознаки не відрізняються від таких, які з'являються при людському грипі, спричиненому іншими типами вірусу.

Ситуація в Україні

Державний комітет ветеринарної медицини України 27 квітня 2009 року заборонив ввозити живих свиней та свинину зі США, Мексики, Нової Зеландії та Канади, відвантажених після 21 квітня 2009 року[6]. Також Міністерство охорони здоров'я створило штаб по запобіганню появи свинячого грипу (штам Н1N1)[7]. Симптомами захворювання на вірус H1N1 є ті самі, що і звичайного грипу — температура, біль у горлі та органах дихання, поганий апетит. Всі інфіковані скаржаться на неймовірну слабкість.

Незвичним для інфекцій грипу є той факт, що новий вірус вражає в першу чергу молодих дорослих, а не дітей та людей похилого віку, як це типово для інших видів грипу.

Як зазначає The Daily Mail, у зоні ризику — здорові молоді люди у віці від 25 до 45 років.

2 червня 2009 року в Україні підтверджено перший випадок захворювання свинячим грипом А (Н1N1)[8] у 24-літнього парубка — громадянина України, який прибув у Київ зі США (транзитом через Париж)[9].

28 жовтня 2009 року завдяки засобам масової інформації на заході України почалася паніка (серед людей поширюються чутки, що люди масово помирають від невідомої форми пневмонії), в аптеках закінчилися ватно-марлеві пов'язки, антибіотики.

Станом на 29 жовтня, кількість хворих на ГРВЗ становила близько 40 тисяч, із них 3,5 тис. дітей. Померло 30 людей. Усього госпіталізовано 951 особу, з них 497 дітей. За останні десять днів особливо загострилася ситуація в Тернопільській області, де зареєстровано близько 30 тисяч хворих. Випадки захворювання реєструються у Вінницькій, Хмельницькій, Закарпатській та Київській областях. Мав місце стрімкий перебіг від початку захворювання до розвитку атипової пневмонії, яка важко піддається лікуванню.[10]

30 жовтня 2009 Міністр охорони здоров'я України Василь Князевич повідомив[11], що в Україні почалася епідемія каліфорнійського грипу A/H1N1.

30 жовтня 2009 року закрито 9 областей західної України на карантин, також закрито всі українські навчальні заклади на карантин тривалістю три тижні.

Див. також

Виноски

Джерела та посилання