Нежить

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Не́жить, (кáтар або рині́т у медицині,; від грец. ρινο — ніс, носовий; також використовують в медичній термінології лат. nasum) — запалення слизової оболонки носа, що супроводжується закладеністю носа або надмірним виділенням носового слизу. Нежить, в першу чергу, спричинюють різні мікроби і віруси. Найчастіше відбувається розвиток риновірусної інфекції. Також досить частою причиною появи нежитю є алергічні захворювання, зокрема, контакт з пилом рослин тощо. Досить часто нежить відбувається при респіраторному потраплянні певних хімічних речовин. Розвитку нежитю сприяє переохолодження, сильна запиленість і загазованість повітря. Нежить — часта ознака застудних захворювань (наприклад, грипу, парагрипу тощо). У медичній термінології використовують нерідко термін "назофарингіт", підкреслюючи, що дуже часто іде парне ураження цих анатомічних структур.

Гостре запалення, що часто повторюється, може перейти в хронічний нежить. Вчені та медики неодноразово підкреслювали, що уникнути інфекційного нежитю у дітей практично неможливо, тобто імунітет не може спинити виникнення хвороби.

Лікування[ред.ред. код]

Головним у лікуванні є відновлення носового дихання, зменшення утворення носового слизу. Для цього застосовують різноманітні засоби, що зменшують розширення кровоносних судин у слизовій оболонці носових ходів. До таких засобів належать ксилометазолін, нафазолін, оксиметазолін, тетрізолін, які вводять у вигляді крапель або спреїв. Необхідним є видалення надлишкового носового секрету, що у дітей досягають використанням гумових груш та інших засобів. Також рекомендують краплі або спреї, що містять протизапальні засоби. При наявності бактеріального нежитю можливим є застосування таких засобів в краплях або спреях, що містять антибіотик.

Лікування засобами народної медицини[ред.ред. код]

У народній медицині часто використовують проти нежитю сік алое або каланхое. Використовують й інші засоби, зокрема, сік цибулі, вдихання через ніс тліючих паличок часнику, мед із прополісом тощо.

Див. також[ред.ред. код]