Кашель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кашель
Класифікація та зовнішні ресурси
Pertussis.jpg
Хлопчик, хворий на коклюш, що кашляє
МКХ-10 R05
MedlinePlus 003072
eMedicine ENT/1048560

Ка́шель — складний рефлекторний акт, який є частиною комплексу захисно-очищувальних реакцій органів дихання. Є симптомом багатьох захворювань.

Кашльовий рефлекс контролює Центральна нервова система — безпосередньо кашльовий центр, що міститься в довгастому мозку.

Кашель — одна з ознак захворюваннь дихальних шляхів і легень; іноді він виникає у здорових людей, зокрема при хвилюванні (т. зв. нервовий кашель), потраплянні у дихальні шляхи сторонніх тіл тощо.

Види кашлю[ред.ред. код]

Розрізняють кашель сухий (без виділення харкотиння; на початкових стадіях бронхіту, плевриту тощо), вологий (з виділенням харкотиння; при туберкульозі легень, плевриті та ін. захворюваннях), нападоподібний спазматичний (при коклюші).

Тривалий і частий кашель призводить до емфіземи легень, легеневої недостатності.

Лікування[ред.ред. код]

При лікуванні кашлю слід усунути, в першу чергу, основне захворювання. Для безпосереднього впливу на кашель використовують відхаркувальні засоби, речовини і фітотерапевтичні засоби. Оскільки гострі інфекції дихальних шляхів, як основна причина гострого кашлю, мають вірусну природу, застосування антимікробних засобів при гостро виникаючому кашлі, не приносить користі. Щоб уникнути наростання кашлю, слід припинити курити. Гострий кашель зазвичай перебігає доброякісно, не вимагає додаткового дослідження і минає без медикаментозного лікування. Антибіотики можуть бути показані хворим з бактеріальними ураженнями легенів, зокрема при бронхіті та пневмонії. При хронічному кашлі — в першу чергу, необхідно з'ясувати причину кашлю.

Необхідно пам'ятати, що при кашлі або чханні можливе поширення вірусної інфекції, тому необхідно користуватися носовою хусткою і не забувати мити руки.

Показанням до додаткового обстеження при кашлі можуть служити кровохаркання, задишка, прояви системного захворювання, підозра на аспірацію чужорідного тіла і рак легенів, гарячка триває більше 3-х днів, є серйозні супутні захворювання (ХОЗЛ, бронхіальна астма, діабет, захворювання серцево-судинної системи), збереження кашлю понад 3-х тижнів.

Посилання[ред.ред. код]