Такалік-Абахо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Такалік-Абахо (Гватемала)
Такалік-Абахо
Такалік-Абахо

Такалік-Абахо (мовою майя Tak'alik A'baj, міцний камінь) — одне з найважливіших стародавніх міст Гватемали. Такалік-Абахо розташоване за 180 км на південь від столиці країни у муніципалітеті Ель-Асінталь департаменту Ретальулеу. До руїн міста є особливий інтерес, оскільки вважається, що саме в цьому місті стався перехід з культури ольмеків у майя або почалася Цивілізація майя. Тут було виявлено більше 275 будівель. Територія міста становить понад 6,5 кв. км. уздовж дев'яти терас. Його церемоніальний центр, в центрі міста, відкритий для відвідувачів, залишки у передмісті в даний час належать приватним кавовим плантаціям.

Стела у Такалік-Абахо
TakalikAbajStructure12.jpg

Найдавніші сліди проживання на території міста відносяться до ХI — IХ ст. до н. е. Місто процвітало в докласичний та класичний період, з IХ ст. до н. е. до принаймні Х ст. н. е., і було важливим центром торгівлі, торгували з Камінальхуйю та Чокола.

Місто є представником першого розквіту культури майя, яка сталися приблизно 400 до н.е. Перший етап монументального будівництва датується 800 до н.е.-300 до н.е. та являє собою побудовані тераси, на яких розташовувалися основні архітектурні комплекси та будівлі з глини у центрі. До цього часу відносяться ранні будівлі, а також побудова головної піраміди, що досягала 16 -метрової висоти. Тоді ж був побудований перший в регіоні стадіон для гри в м'яч.

У великому корпусі скульптур Такалік-Абахо значну частину складають монументи раннього горизонту, яких на даний час є 15. Серед них особливо виділяються наскельні рельєфи, що зображують антропо-зооморфні фігури, брили неправильної форми, а також кам'яна голова ольмекського типу, згодом перероблена.

Знахідки у місті вказують на контакт з далеким мегаполісом Теотіуакан, які дають підстави ввжати, що місто було завойоване ним або кимось з його союзників.

Новий етап в історії Такалік-Абахо починається в I ст. до н. е. Він знаменується оформленням нової культурної традиції. Монументи I ст. до н. е. — II ст. н. е. — це стели, що зображують правителів і містять написи ієрогліфічним письмом майя.


У 2002 році тут знайшли незаймане королівське поховання. У гробниці були знайдені численні нефритові прикраси, у тому числі намисто, частиною якого є людська фігурка з головою стерв'ятника. Зображення грифа в традиції майя було символом влади, багатства і пошани. Виходячи з цього, археологи вважають, що могила належала верховному вождю, останньому правителю Такалік Абахо якого вони умовно назвали K'utz Chman, що мовою майя означає «Дідусь Стерв'ятник».

Орієнтація головних споруд становить 17 градусів на північний схід. Точкою орієнтації служила «священна гора» — вулкан Санта- Марія.

Керамічна історія Такалік-Абахо показує, що він був тісніше пов'язаний з традицією Ачігуате, ніж з Наранхо. Кераміка традиції Наранхо з'являється лише починаючи з III ст. до н. е. у вигляді імпорту.

Галерея[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Пакал II Це незавершена стаття про Месоамерику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.