Трансперенсі Інтернешнл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Індекс сприйняття корупції у країнах світу, 2010

Транспе́ренсі Інтерне́шнл (англ. Transparency International) — міжнародна громадська організація по боротьбі з корупцією та дослідженні питань корупції у світі. Заснована 1993 року у Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном. Відома публікацією свого щорічного Індексу сприйняття корупції (ІСК) у країнах світу. На сьогодні має більше 100 національних осередків.

Головою правління громадської організації Transparency International Ukraine (TIU) є Андрій Марусов.

Індекс корупції СРІ 2015[ред.ред. код]

В новому Індексі корупції СРІ 2015 Україна отримала 27 балів та зайняла 130 місце серед 168 країн. В 2014 наша країна мала 26 балів та займала 142 позицію серед 175 країн. 

Здобути підвищення рейтингу цього року Україні вдалося завдяки більш критичному ставленню суспільства до корупціонерів. Про це свідчать дані дослідження Bertelsmann Foundation Transformation Index, які враховуються при визначенні CPI. Збільшилася кількість викривачів корупції, зростає число гострих матеріалів про корупціонерів у ЗМІ, на які влада змушена реагувати. Представники законодавчої та виконавчої гілки влади дедалі менше використовують свої службові повноваження для незаконного збагачення, побоюючись зіпсувати свій імідж в очах суспільства. Утім, питання невідворотності покарання корупціонерів залишається невирішеним. На сьогоднішній день високопосадовці рідко притягуються до відповідальності та отримують належне покарання за свої злочини.

Детальну інформацію про СРІ 2015, джерела даних, методологію дослідження, інфографіки та таблиці ви можете почитати за посиланням.

Transparency International в Україні [ред.ред. код]

Історія

Національне відділення Transparency International сформувалося та виросло з Творчого об'єднання «ТОРО» — неурядової організації, зареєстрованої у 1999 році у місті Кіровоград. Організація була створена з метою підтримки творчих ініціатив регіональної молоді та з часом стала центром впровадження інновацій в Кіровоградському регіоні.

У 2005 році з приходом  в організацію нової команди фокус активності  переноситься на діяльність, пов'язану із гендерною рівністю, адвокасі та аналітикою, організація зосереджує свої зусилля на напрямку протидії корупції. У результаті успішної роботи як на  регіональному, так і на всеукраїнському рівні у вересні 2009 року Творче об'єднання «ТОРО» отримує статус контактної групи глобальної антикорупційної організації Transparency International. А восени 2014 року організація отримала повну акредитацію українського представництва світового антикорупційного руху Transparency International.

Місія ТІ Україна

Основною метою діяльності ТІ Україна є обмеження зростання рівня корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності і доброчесності публічної влади і громадянського суспільства.  Ключові пріоритети ТІ Україна на 2014—2016 визначені наступним чином:

1) ефективна антикорупційна політика;

2) запобігання корупції в представницьких органах влади;

3) доброчесне використання публічних фінансів;

4) посилення доброчесності в органах судочинства та прокуратури;

5) запобігання корупції в приватному секторі;

6) формування негативного ставлення до корупції.

Законодавство в сфері протидії корупції

Антикорупційна стратегія 2014—2017

Зі зміною влади, що відбулася в Україні в результаті Революції гідності 2013—2014 років, підвищилися очікування українських громадян щодо ефективної та невідкладної боротьби з корупцією.

З метою найповнішого та найякіснішого впровадження урядом України довгоочікуваних антикорупційних реформ, Transparency International Україна виступила співзасновником громадянської ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ», у рамках якої розробила Антикорупційну стратегію на 2014—2017 роки, та просуває низку важливих законодавчих рішень, спрямованих на кардинальне зниження рівня корупції в Україні.

Проект Антикорупційної стратегії України розроблено в тому числі експертами Transparency International Україна. Це комплексний план дій держави в протидії корупції. Даний проект ліг в основу відповідного Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», що був прийнятий 14 жовтня 2014 року. Проект містить три ключові напрями, в рамках яких здійснюватиметься формування та реалізація державної антикорупційної політики, попередження корупції та покарання за корупційні злочини.

Стратегію можна почитати тут

Пакет антикорупційних законів

14 жовтня 2014 року став визначним днем для України, адже тоді було зроблено перший крок до великої антикорупційної реформи. Проголосувавши за антикорупційні законопроекти, які весь останній рік лобіювали громадські експерти, в тому числі й Transparency International Ukraine, громадські активісти та міжнародні організації, парламентарі зробили можливим найближче очищення влади від корупційних схем колишнього режиму та сприяли  євроінтеграційному курсу України. В другому читанні та в цілому було ухвалено наступні закони:

1.     «Про запобігання корупції» (створюється превентивний спецорган, що перевірятиме декларації та стиль життя чиновників),

2.     «Про Національне антикорупційне бюро України» (створюється Антикорупційне бюро, яке розслідуватиме корупційні зловживання високопосадовців),

3.     «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» (відкривається кінцевий власник-вигодоодержувач компанії),

4.     «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014—2017 роки» (затверджується комплексний план дій держави в сфері протидії корупції).

Того ж дня, не чекаючи на офіційне оприлюднення цього закону, Президент України підписав Указ про створення Національної ради з  питань антикорупційної політики, що по суті є необхідним кроком для реалізації Антикорупційної стратегії.

Без комплексного реформування правоохоронних органів неможливо привести до норми антикорупційне законодавство. Тому було прийнято спеціальний закон про прокуратуру, який позбавляє цей орган функції загального нагляду — віднині прокуратура втрачає право втручатися в життя громадян та впливати на бізнес.

Transparency International Україна відзначає, що прийняття антикорупційних законів стало можливим виключно завдяки спільним зусиллям різних середовищ, а саме:

·      громадськості: передусім, Реанімаційному пакету реформ, Центру протидії корупції, ТІ Україна, (окрема подяка експерту Дмитру Котляру);

·      влади: передусім, Міністерству юстиції, парламентському Комітету з питань боротьби з оргзлочинністю і корупцією, Уряду, (окрема подяка Руслану Рябошапці, Віктору Чумаку та Павлу Петренку);

·      міжнародних організацій: передусім, Світовому банку, Єврокомісії, Міжнародному валютному фонду, Посольству США та Великобританії в Україні, низці посольств європейських країн, Програмі розвитку ООН, Міжнародному фонду «Відродження»

·      та небайдужим активістам і журналістам, які підтримували та освітлювали антикорупційні акції.

Захист викривачів за новим законопроектом про запобігання корупції

У світовій практиці докази у справах про корупційні правопорушення часто надаються так званими інформаторами. Практика європейських країн у боротьбі з корупцією показала, що співпраця з інформаторами та забезпечення їх захисту є одним із важливих аспектів антикорупційної політики держави. Йдеться не про «таємних агентів», що є співробітниками правоохоронних органів, та не про співробітників служб внутрішньої безпеки, а про всіх свідомих державних службовців, яким стало відомо про факти корупції.

Недаремно однією з 25 вимог Груп держав з протидії корупції GRECO до України було ухвалити чіткі правила для всіх службовців публічної сфери щодо інформування про підозри у вчиненні корупційних діянь та запровадити захист інформаторів від негативних наслідків.

9 грудня в Міжнародний день боротьби проти корупції Transparency International Україна запустила інформаційно-просвітницьку кампанію «Викривати не соромно» з метою підвищення рівня обізнаності про те, як викривати корупційні злочини на побутовому та національному рівнях. В спеціальних матеріалах (див. Інфографіку) кожен свідомий громадянин міг ознайомитись з такою інформацією:

- хто такий викривач-інформатор?

- які заходи безпеки гарантовані державою у зв'язку з повідомленням про порушення?

- коли правоохоронними органами надаються засоби захисту?  

Проекти[ред.ред. код]

Transparency International Україна реалізує низку проектів, зі змістом яких детально можна ознайомитися на сайті організації. Проекти направлені на посилення громадського контролю над виконанням державної антикорупційної програми, встановлення підзвітного та відкритого врядування, встановлення контролю за ефективністю витрат державних коштів.

Поточні пректи[ред.ред. код]

ПРОФЕСІЙНІ ГРОМАДСЬКІ АНТИКОРУПЦІОНЕРИ [ред.ред. код]

За підрахунками експертів щорічна сума хабарів досягає розміру половини державного бюджету країни, тобто понад 130 млрд грн. Transparency International Україна ставить за мету забезпечити максимально ефективне використання антикорупційного та інформаційного законодавства у щоденній діяльності представників моніторингових громадських організацій через спеціалізовані освітні програми, просвітницьку діяльність, комунікаційний майданчик — сайт anticorruption.in.ua

ПАРТНЕРИ У НАДАННІ МОЖЛИВОСТЕЙ

15.01.2015 до 14.01.2018

«Партнери у наданні можливостей» — трирічний проект на 5 країн (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Молдова та Україна) під керівництвом PASOS (Policy Association for an Open Society), що здійснюється за підтримки Європейського Союзу.

Тривалість проекту: січень 2015-січень 2018

Загальна мета: Посилення підзвітності влади та ефективне напрацювання політик із метою забезпечення стабільного розвитку.

Цілі: Сильні громадські організації і лідери у 5 країнах Східного Партнерства, здатні співпрацювати та використовувати партнерську і міжнародну експертизу, аби сприяти підзвітності органів влади шляхом залучення ефективного громадського контролю до процесу формування політик та посилення експертизи моніторингу послуг та рішень органів влади.

Очікувані результати:

• Громадські організації, що здійснюють контроль та організації-лідери отримають можливість впроваджувати проекти для посилення участі громадськості, здійснення ефективної роботи органами влади та підзвітності під час формування політик.

• Громадські організації використовуватимуть підкріплене фактами дослідження із метою, аби моніторинг органів влади та бюджетного процесу призвів до реформування політик та більш прозорої роботи органів влади.

ІНФОРМАЦІЙНО-МОБІЛІЗАЦІЙНА КАМПАНІЯ «ВИКРИВАТИ КОРУПЦІЮ НЕ СОРОМНО!»

06.04.2015 до 06.05.2016

Метою кампанії є зміна ставлення пересічних українців до викривання корупції, запевнення їх у тому, що повідомляти про корупцію не соромно і що Transparency International Україна може забезпечити викривачів необхідними інструментами для викриття корупції і навчити тому, як реалізувати законне право на викриття корупції. Ця робота в напрямку зміни ставлення суспільства до корупції як негативного і руйнівного явища стає логічним продовженням попередньої інформаційної кампанії «Корупція вбиває!» (2014) і продовжуватиме антикорупційну освіту для зацікавлених громадян.

В межах кампанії було розміщено 180 постерів та 472 сітілайти «Вони би не мовчали!» з Лесею Українкою, Григорієм Сковородою та Тарасом Шевченком в 19 містах України — Черкасах, Чернівцях, Дніпропетровську, Житомирі, Запоріжжі, Івано-Франківську, Києві, Харкові, Хмельницькому, Кіровограді, Кривому Розі, Луцьку, Львові, Миколаєві, Одесі, Полтаві, Рівному, Сумах і Тернополі.

Коротке 5-секундне відео було показано в закладах харчування 16 міст. Воно покрило аудиторію в 2 мільйони 700 тисяч чоловік. 2 гендерних відео (про суддю та жінку-підприємця) про необхідність викривати корупцію було підготовлено і показано на UA: Перший (до 5 разів на день) та Громадському ТБ, розміщено на Youtube-каналі. Відео в кінотеатрі було відзнято двічі і показано на триденному фестивалі соціальної реклами в грудні 2015 року.

Люди отримали інструмент повідомлення про корупцію на сайті anticorruption.in.ua та можуть там ознайомитись з численними порадами щодо викривання, з мотивуючими двома гендерними постерами та трьома інфослайдерами. Користувач тепер може вчасно отримати юридичну консультацію від професійних правників, ознайомитися з новими антикорупційними інструкціями, які дозволять реалізувати свої права без корупції та протидіяти корупції. Крім того, тепер викривач може повідомити ТІ Україна про випадки корупції та надати документи, що їх підтверджують через додатковий суперзахищений канал — сайт Хабардокс. Розслідування по фактам корупції проходять під пильною увагою з боку експертів ТІ Україна, і найголосніші кейси оприлюднюються для медіа.

Результатом кампанії стало те, що люди стали більш готовими повідомити про корупцію (таких вже 45 % відповідно до Загальнонаціонального дослідження стану корупції в Україні, проведеного у серпні-вересні 2015 року Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки проекту UNITER та PACT Inc.)  Перед стартом кампанії готових повідомити було 15 %.

В серпні 2015 року після нашого звернення було звільнено доцента кафедри та методиста одного факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, про яких ми повідомили як про хабарників.

НАЛЕЖНЕ ТА ПРОЗОРЕ ВРЯДУВАННЯ [ред.ред. код]

Належне та прозоре врядування — це головна запорука здорового та продуктивного розвитку суспільства. Належне врядування засвідчує, що корупція є мінімізованою, погляди меншості враховано та голоси найбільш незахищених верств суспільства почуто при прийнятті рішень. Одним із пріоритетів Transparency International Україна є сприяння встановленню підзвітного та відкритого врядування, а отже — надання кожному українцеві можливості безпосередньо та з максимальним результатом брати участь в управлінні державними справами.

ВІДКРИТЕ ВРЯДУВАННЯ: БЕЗ ПАПЕРОВИХ ОБІЦЯНОК, ДОСЯГНЕННЯ РЕАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

15.11.2013 до 18.03.2016

Мета проекту: Добиватись змін у країнах силами звичайних людей, допомагати людям користуватись законами, взаємодіяти з владою, просувати стандарти відкритого врядування на всіх рівнях.

Завдання, які планується вирішити в рамках проекту:

1. Люди уповноважені розвивати та користуватись своїми правами на доступ до інформації, участі та підзвітності у врядуванні, щоб поліпшувати свої життя.

2. Спрощені та зрозумілі стандарти Відкритого Врядування визначені, адаптовані, прийняті та контрольовані на національному та міжнародному рівнях.

3. Ті, хто має владу та вплив, беруть на себе відповідальність впроваджувати відкрите врядування та діють, щоб реалізувати переваги для людей.

Реалізація ініціативи стала можливою завдяки фінансовій підтримці Тransparency Іnternational — Секретаріат та Фундації Хьюлетт.

Основні досягнення:

-          План дій Ініціативи "Партнерство «Відкритий Уряд» на 2012—2013 роки увійшов до 10-ки найкращих планів дій країн-учасниць Ініціативи;

-     змінили процедури підготовки та узгодження документів урядом України. План дій 2012—2013 років публічно обговорено та затверджено рішенням Національного круглого столу;

-          започаткували та впровадили механізм партнерства і спільної відповідальності шляхом внесення до Плану дій розділу «Партнери», у якому прописуються інститути громадянського суспільства та міжнародні організації з 2014 року;

-          ініціювали та розпочали процес трансформації структури управління Ініціативою шляхом утворення Малої координаційної ради (оперативний менеджмент) та шести тематичних робочих груп відповідно до напрямів Плану дій у 2015 році;

-          ТІ Україна проводить громадські сесії стратегування, тематичні вебінари, круглі столи, готує аналітичні звіти та інфографіки, підтримує тематичні сторінки в соціальних мережах тощо;

-          ТІ Україна — єдина організація, яка моніторить стан реалізації Ініціативи і в регіонах України;

-          розпочато підготовчі роботи із запровадження Ініціативи «Відкритий Парламент» в рамках реалізації Ініціативи ПВУ у 2015 році;

-          експерти ТІ Україна входять до складу Координаційної ради та тематичних робочих груп Ініціативи.

 ТІ Україна впроваджує проект з реорганізації діяльності Київського інвестиційного агентства з метою впровадження нової цільової організаційної структури, стандартів належного врядування та відповідального партнерства із інвестиційними партнерами за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у партнерстві із знаними консалтинговими компаніями: Deloitte Touche, Talent Advisors та Ward Howell. Проведено діагностику відповідно до міжнародних методик, проаналізовано міжнародний досвід, підготовлено проект Концепції цільової оргструктури КІА, який зараз обговорюється із представниками Антикорупційного бюро при Київській міській державній адміністрації.

Експерти ТІ Україна провели аудит Державного підприємства "Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». 

Експерти ТІ Україна працюють із Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Державним агентством з питань електронного урядування та ІТ-волонтерами над питанням інтеграції порталу iGov (порталу надання е-послуг — iGov.org.ua) із державним порталом адміністративних послуг (poslugy.gov.ua). Провели переговори із консалтинговими компаніями та розробили технічне завдання на проведення аудиту pro bono. Партнерами виступили компанії: PricewaterhouseCoopers, Talent Advisors, Ward Howell. 

Експерти ТІ Україна брали участь у розробці та просування ресурсу e-data.gov.ua — офіційного порталу публічних фінансів України у співпраці із Міністерством фінансів України.

Спільно із Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Реанімаційного пакету реформ експерти ТІ Україна входять до складу робочої групи з розробки політики та веб-сайту на підтримки проектів технічної допомоги. 

Експерти ТІ Україна брали участь у рецензуванні «Оцінки відкритих даних в Україні» та підготовці Плану дій (Дорожньої карти) на 2016 рік.

Експерти ТІ Україна входять до складу Робочої групи з впровадження SMART City при Київській міській державній адміністрації. Брали участь у підготовці Концепції KyivSmartCity, зокрема розділів: загальне бачення та розуміння, е-урядування, е-демократія.

Експерти ТІ Україна входять до складу Робочої групи з розвитку е-урядування при Губернаторові Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Дніпропетровська область — лідер серед всіх регіонів України з впровадження е-урядування.

 В Україні найбільший прорив з впровадження можливостей е-демократії — це прийняття змін у липні 2015 року до Закону України «Про звернення громадян», які запроваджують механізми електронного звернення та електронних петицій. Експерти ТІ України брали активну участь у підготовці та лобіюванні цього законопроекту. 

 Спільно із Робочою групою «Електронна демократія» Реанімаційного пакету реформ, Центру розвитку інновацій Києво-Могилянської академії, ГО «Електронна демократія» ТІ Україна моніторить питання впровадження е-петицій як механізм налагодження відповідальної політики, індикатор відкритого діалогу між урядом та громадянським суспільством. 

ЕФЕКТИВНА АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА [ред.ред. код]

Корупція залишається ключовою проблемою, яка перешкоджає економічному зростанню та розвитку України. Більшість антикорупційних заходів органів влади мають формальний характер і зводиться до ухвалення документів політичного характеру, створення чи реорганізації вже існуючих органів з координації антикорупційної політики. Починаючи з 2008 Transparency International послідовно впроваджує в життя проекти громадського контролю над виконанням державної антикорупційної програми.

ПІДТРИМКА ГРОМАДСЬКОЇ АДВОКАЦІЇ В УКРАЇНІ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ КЛЮЧОВИХ АНТИКОРУПЦІЙНИХ РЕФОРМ

10.02.2015 до 10.02.2016

За сприяння проекту було розроблено державну  програму щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015—2017 роки, зміни до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи.

Також було розроблено антикорупційну програму м. Києва, законодавство щодо фінансування політичних партій, проект змін до Закону «Про прокуратуру».

Були проведені інформаційні освітні кампанії в регіонах України про антикорупційне законодавсто, державне фінансування політичних партій, систему ProZorro. Проект сприяв становленню антикорупційних органів, зокрема, Національного агентства з питань запобігання корупції.

РОЗРОБЛЕННЯ ТА ПІЛОТНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ[ред.ред. код]

Сучасний світ поступово переходить на електронні системи закупівель як у приватному, так і у державному секторі. Відмова від паперового формату дозволяє не лише спростити та пришвидшити процес, але й суттєво збільшує прозорість та конкурентність закупівель. Більшість країн які впровадили електронні системи закупівель звітують про суттєву економію коштів, яка інколи досягає 25 % від очікуваної вартості.

Підписавши Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом Україна взяла на себе зобов'язання виконати ряд вимог, серед яких і приведення законодавства у сфері державних закупівель до нових Директив ЄС. Серед них є вимога здійснення державних закупівель у електронній формі починаючи з 2018 року. І хоча для України цей строк дещо подовжили, громадськість вирішила не чекати та не втрачати кошти, які можуть бути зекономлені завдяки електронному формату.

Після презентації Концепції реформування системи державних закупівель Президенту України Петру Порошенку й пропозиції Заступника Голови Адміністрації Президента Дмитра Шимківа спробувати запустити систему електронних тендерів на «допорогових» торгах, які не підпадають під дію Закону України «Про здійснення державних закупівель», було розпочато розроблення та пілотне застосування системи допорогових електронних закупівель. Система, яка згодом отримала назву ProZorro, була створена Трансперенсі Інтернешнл Україна у коаліції з представниками громадських організацій, влади та бізнесу. Система стала ключовим елементом реформи державних закупівель. Основні принципи системи — максимальна відкритість або «всі бачать все» та використання електронного редукціону.

Після офіційної презентації 12 лютого 2015 року до неї постійно зростав інтерес зі сторони замовників, бізнесу, громадськості та світового співтовариства. У пілотному режимі до системи підключилося понад 2300 державних замовників, які оголосили понад 38000 тендерів очікуваною вартістю 6,7 млрд грн. По завершеним тендерам економія становить більше 0,5 млрд грн або 12 % від планової суми закупівель.

25 грудня 2015 року Верховна Рада прийняла Закон «Про публічні закупівлі», який робить систему ProZorro обов'язковою для всіх державних закупівель.

Дякуючи спільним зусиллям сформованої навколо ProZorro коаліції організацій, Україна щороку зможе заощаджувати до 50 млрд грн.

МИНУЛІ ПРОЕКТИ[ред.ред. код]

ПРОЗОРІ ПУБЛІЧНІ ФІНАНСИ [ред.ред. код]

Transparency International — Україна, переймається темою контролю за використанням бюджетних коштів та дій влади, формування законодавства  у сфері закупівель державних закупівель. Наскільки ефективно використовуються бюджетні кошти через тендери, чи може громадськість впливати на встановлення правил гри? Відповіді на ці та інші запитання у проектах організації.

УКРАЇНІ — ПРОЗОРІ ФІНАНСИ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТА ВИБОРЧИХ КАМПАНІЙ

01.12.2014 до 30.11.2015

Метою ініціативи є створення передумов для максимально швидкого зниження рівня політичної корупції в Україні через підготовку та адвокатуватування змін до виборчого законодавства щодо забезпечення прозорості та підзвітності фінансування політичних партій і виборчих кампаній.

ПРОЗОРЕ ФІНАНСУВАННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ

01.08.2014 до 31.12.2014

ТІ Україна за участі партнерів вдалося поставити на суспільний та урядовий порядок денний важливість відкриття фінансування політичних партій та розпочати процес оновлення законодавства. Це призведе до зменшення залежності політичних партій від приватного капіталу (олігархів) та перетворення партій на адвокатів суспільних інтересів. Експерти ТІ Україна та IFES-Україна розробили комплексний законодавчий алгоритм — Концепцію змін до чинного законодавства щодо приведення регулювання фінансування партій і виборчих кампаній у відповідність до міжнародних стандартів. Цей документ став основою для оновлення законодавства щодо прозорості політичних фінансів. Його взяли за основу подальшої законотворчої діяльності Антикорупційна група громадської ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ, Міністерство юстиції України. Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, які створили робочу групу по написанню законопроекту та запланували тематичні слухання на тему: «Реформування законодавства у сфері фінансування політичних партій».

АДВОКАСІ-КАМПАНІЯ, СПРЯМОВАНА НА ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ ПОЛІТИКИ НАЛЕЖНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПИТАННЯ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ (У ЧАСТИНІ МАЙНОВИХ ДЕКЛАРАЦІЙ ПУБЛІЧНИХ СЛУЖБОВЦІВ

15.10.2013 до 31.08.2014

Вперше державний орган здійснюватиме моніторинг способу життя публічних службовців. Віднині надання недостовірних даних у деклараціях держслужбовців може розцінюватися як незаконне збагачення та каратися позбавленням волі на строк до двох років. Декларації службовців будуть збиратися у відкритому електронному Єдиному державному реєстрі. Здійснювати фінансовий контроль за деклараціями посадовців буде Національне агентство з питань запобігання корупції, створення якого регулює ухвалений 14 жовтня 2014 року закон «Про запобігання корупції». Завдяки V Розділу цього закону конфлікт інтересів має чіткі правові межі регулювання та буде вирішуватися по-новому. Ці зміни стали можливими разом з ухваленням закону «Про запобігання корупції» (який розробила громадськість) та завдяки прецеденту, що його створила Transparency International Україна, провівши в 2013—2014 рр національну кампанію «Декларації без декорацій» із моніторингу стилю життя високопосадовців. Всього моніторингом було охоплено 79 органів державної влади та місцевого самоврядування, а також створено електронну базу декларацій 405 високопосадовців України на anticorruption.in.ua. Чотири міністерства відмовилися надати громадським контролерам дані із публічних декларацій. Разом з Інститутом Медіа Права ТІ Україна подала до суду та виграла судові справи проти цих міністерств: Міністерство внутрішніх справ, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство енергетики та вугільної промисловості та Міністерство екології та природних ресурсів.

За результатами кампанії «Декларації без декорацій» було виявлено 69 корупціонерів та перевищення реального стилю життя за офіційні статки у 20, 30, 150 разів. Це стало можливим завдяки відсутності законодавчої норми, яка б регулювала конфлікт інтересів (суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями).

Завдяки адвокатуванню теми ТІ Україна підняла публічну дискусію про доступність та достовірність декларацій державних службовців. Щоб тримати тему у фокусі, напередодні місцевих виборів було проведено медіа-акцію «Тест на прозорість для київської влади», під час якої виборці зверталися до столичних кандидатів із запитами про їх майнові декларації. Із 19 претендентів на посаду київського міського голови лише сім надали киянам свої майнові декларації. Лише 1 партія із 35 оприлюднила декларації своїх кандидатів на посаду депутатів Київської міської ради. Напередодні парламентських виборів ТІ Україна оголосила про медіа-полювання «Корупційні писки — геть з партійних списків!» і закликала журналістів та активістів надсилати достовірну та перевірену інформацію про корумпованих кандидатів в народні депутати. Протягом місяця було зібрано достатньо даних, для того щоб сверджувати: кожний десятий кандидат до Верховної Ради — підозрюється у корупційних зловживаннях. ТІ Україна за тиждень до виборів опублікувала списки «підозрюваних» з вимогою до партій відкликати кандидатів з корупційним слідом.

ВПРОВАДЖЕННЯ СТАНДАРТУ ВІДКРИТОСТІ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ДЛЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ УКРАЇНИ

01.04.2013 до 31.12.2013

Результатом проекту стало те, що Львівська міська рада зробила відкритими державні закупівлі, використовуючи Стандарт відкритості та прозорості державних закупівель, розроблений Transparency International Україна. Слідом за Львовом Стандартом зацікавилися близько 30 муніципалітетів з усіх куточків України, а 6 міст виявили бажання імплементувати цей інструмент у роботі виконавчого комітету місцевої ради: Кривий Ріг, Вінниця, Кузнецовськ (Рівненська область), Київ, Комсомольськ (Полтавська область), Луцьк. Разом із представниками осередків Transparency International в Україні та Республіці Чехія Львівська міська рада підписала тристоронній Меморандум про впровадження Стандарту відкритості та прозорості державних закупівель. Він зобов'язує муніципалітет зробити прозорими всі етапи державних закупівель міста.

Що це означає для громадян? Вони зможуть у режимі реального часу відслідковувати, куди витрачаються гроші громади, впливати на пріоритети органів влади та на якість здійснених закупівель, наприклад, закупівлю ліків для місцевих лікарень та продуктів харчування для дитячих садків та шкіл.

Що це означає для держави? Впровадження відкритого підходу до закупівель суттєво сприятиме розвитку прозорого місцевого самоврядування в Україні та зміцненню довірчих взаємовідносин між територіальними громадами та їхніми представниками. Підвищиться ефективність закупівель муніципалітетів та, як наслідок, задоволення потреб місцевих громад. Підзвітність та прозорість покращить можливості залучення зовнішніх (в тому числі міжнародних) фінансових ресурсів у регіон.

Щоб це впровадити, ТІ Україна організувала в квітні 2013 року першу загальну зустріч представників муніципалітетів, на якій експерти ТІ Україна та ТІ Чехія представили можливості використання Стандарту, та ознайомили з особливостями його впровадження. Також було проведено навчальний візит до Республіки Чехія представників міст Львів, Миколаїв, Бердянськ. Метою візиту було отримати практичний досвід щодо застосування Стандарту на рівні територіальних громад. Було підписано тристоронній Меморандум про впровадження Стандарту прозорості між мерією Львова та ТІ Україна, а також ТІ Чехія.

МОНІТОРИНГ МАЙНОВИХ ДЕКЛАРАЦІЙ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ — ПІД ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ

01.02.2013 до 30.09.2013

Проміжний результат ініціативи, досягнутий на кінець 2013 року — ініційовано публічну дискусію про необхідність правдивого декларування статків високопосадовців та дотримання органами влади права на доступ до інформації. Завершено перший етап ініціативи — сформовано он-лайн базу даних декларацій понад як 400 високопосадовців. Завдяки цій базі даних декларації службовців стали доступними для широкого загалу.

Що це означає для громадян? Контрольована підзвітність та прозорість місцевих посадовців знизить ризики корупційних зловживань, що відчутно б'ють по місцевих бюджетах. Усвідомлення посадовцями пильного громадського контролю спонукатиме їх краще слугувати інтересам територіальних громад.

Що це означає для держави? Зменшення рівня корупційних зловживань високопосадовцями, розуміння ними індивідуальної відповідальності перед громадянами. Як результат — зростання публічної довіри до доброчесних посадовців і усвідомлення невідворотності дотримання законодавства недоброчесними.

Щоб це впровадити, Transparency International Україна сформувала національну мережу моніторів за стилем життя високопосадовців у форматі громадянського партнерства «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України». Також розробили методологію оцінювання відповідності стилю життя високопосадовців їх задекларованим статкам та підготовлено активістів по її використанню. 20 червня відбувся старт кампанії «Декларації без декорацій», який отримав широкий розголос у медіа. Створено сторінку ініціативи у Facebook та на сайті, виготовлено відеоінфографіку, яка наочно розповідає про суть ініціативи. Ми надіслали низку запитів (у тому числі повторних) до 80 органів державної влади, з яких 47 надали копії декларацій; 29 органів — відомості, зазначені в майнових деклараціях, а 4 міністерства відправили шукати відомості в медіа або на своїх офіційних веб-сайтах. Також ми разом з Фондом захисту права на доступ до інформації Інституту Медіа Права подали до суду на МВС, Мінприпроди, Міненерговугілля та МОЗ через порушення ними вимоги законів «Про доступ до публічної інформації» та «Про засади запобігання і протидії корупції». Як результат  - дані декларацій понад 400 високопосадовців України зібрали у відкриту базу, підготували онлайн-мапу декларацій.

«РИНКИ ГРОМАДИ» — КАМПАНІЯ ПО ФАКТИЧНОМУ ПОВЕРНЕННЮ РИНКІВ МІСТА КІРОВОГРАДА У ВЛАСНІСТЬ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ МІСТА

01.08.2011 до 01.03.2012

Нейтралізація довготривалого та гострого конфлікту між орендарями торгових місць найбільших муніципальних ринків міста Кіровограда та адміністраціями ринків. Адміністрація ринків, приватні підприємці та влада міста в форматі тристоронньої робочої групи ведуть відкритий діалог по вирішенню ключових проблем ринків. Інформація про ринки, включно з даними про вільні місця та необхідні платежі, доступна на сайті мерії Кіровограду.

Що для цього було зроблено?

1) Запроваджено широку публічну дискусію щодо ціни реальних страт бюджету міста Кіровограда внаслідок непрозорого адміністрування фінансів міських ринків;

2) Проведено незалежний громадський моніторинг існуючої практики стягнення зборів за право ведення торгівлі на території муніципальних ринків Кіровограда;

3) Розроблено за участі незалжених експертів проекти локальних нормативних актів, спрямованих на зміну юридичного статусу муніципальних ринків Кіровограда;

4) Проведено кампанію громадянського представництва, спрямовану на ухвалення Кіровоградською міською радою проенктів, розроблених НПА.

ВНЕДРЕНИЕ В ШИРОКУЮ ПРАКТИКУ ПРИМЕНЕНИЯ В УКРАИНЕ ЛУЧШЕГО ОПЫТА ПРЕОДОЛЕНИЯ И ПРОТИВОДЕЙСТВИЯ КОРРУПЦИИ

01.01.2011 до 30.11.2011

З метою максимального залучення потенціалу громадянського суспільства України до реальної боротьби з корупцією Творче об'єднання «ТОРО» створило спеціалізований сайт для громадських анти корупціонерів www.anticorruption.in.ua. Учасниками мережі створено та активно поповнюється банк найкращих антикорупційних практик, який накопичує реальні приклади протидії корупції в різних сферах життя. Саме завдяки таким практикам українці вчаться реально боротися з корупцією.

Творче об'єднання «ТОРО» ініціювало створення спеціалізованого сайту з питань державних закупівель — www.integrity.pp.ua, який відкрився 20 жовтня 2011 року.

Мета сайту — донести до людей думку про те, що неефективне використання бюджетних коштів стосується кожного українця.

Активісти Творчого об'єднання «ТОРО» 9 грудня 2011 року з нагоди Міжнародного дня боротьби з корупцією провели інформаційну кампанію під гаслом: «Влаштуй собі свято — зупини корупцію!».

Акція відбулася у Києві, на Майдані Незалежності. Ми закликали усіх громадян України відпочити у цей день від труднощів корумпованого життя і влаштувати свято. «Давайте відмовимося платити сантехніку чи лікарю, викладачу чи чиновнику. Побачите — ніщо так не піднімає настрій, як розгублене обличчя корупціонера, якому відмовили. А яке ж свято без подарунка? Зеконом на хабарах — купи собі подарунок!» — такі поради давали українцям представники антикорупційної організації. Під час вуличної акції усі бажаючі мали можливість поставити свої підписи під зверненнями широкої громадськості до Президента України Віктора Януковича та прем'єр-міністра Миколи Азарова стосовно схвалених Державної програми боротьби з корупцією та Національної антикорупційної стратегії. Проекти згаданих державних програм не були оприлюднені, як того вимагає Закон «Про доступ до публічної інформації», що означало повне ігнорування не лише законів України, а й інтересів громадськості.

СИЛЬНИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ В УКРАЇНІ

01.03.2011 до 01.07.2011

На початку 2011 року в Україні з'явилася неформальна коаліція авторитетних і незалежних неурядових організацій, які поставили собі за ціль не допустити прийняття тендерного законопроекту № 7532. У березні 2011 року в коаліцію входило близько 30 організацій.

Координацію роботи коаліції здійснювало Творче об'єднання «ТОРО». Коаліція стала основою для громадського Партнерства «За доброчесні державні закупівлі».

На глибоке переконання Творчого об'єднання «ТОРО» та членів громадського Партнерства «За доброчесні державні закупівлі», знизити рівень корупції в держзакупівлях може запровадження постійно діючого громадського контролю. Спільна ініціатива Творчого об'єднання «ТОРО» та Transparency International Чеської Республіки покликана залучити досвід громадських організації Чехії в царині реалізації громадського моніторингу державних закупівель.

ПРОГРАМА ПРОФЕСІЙНОЇ ПІДГОТОВКИ АКТИВІСТІВ ГРОМАДСЬКИХ РАД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01.09.2009 до 01.06.2010

Програма була покликана підвищити спроможність активістів Громадських рад ефективно використовувати механізми впливу громадськості на вироблення та реалізацію державної політики на рівні районів.

Громадські ради є саме тим дієвим механізмом впливу на реалізацію державної політики, що дозволяє не тільки вивчати громадську думку, доносити її до органів влади, але й відстоювати інтереси громадськості, здійснювати громадській контроль за діяльністю влади. Разом з тим, часто в складі громадських рад переважну кількість становлять представники влади. Однією із причин такої ситуації є пасивність громадськості або відсутність в активістів практичного досвіду роботи в таких об'єднаннях. Це фактично перетворює роботу громадських рад на формальність. Запорукою ефективного впливу Громадських рад на участь в управлінні державними справами є професійна підготовка членів рад та введення до їх складу активних представників громадськості.

ОБЛАСНА КОНФЕРЕНЦІЯ «КОНСОЛІДАЦІЯ ДІЙ ОРГАНІЗАЦІЙ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА КІРОВОГРАДЩИНИ: РЕЦЕПТИ ВІД КРИЗИ»

01.02.2009

Під час конференції громадські активісти обговорили стан розвитку громадянського суспільства на Кіровоградщині, принципи консолідації громадських об'єднань області у 2009 році, а також шляхи подальшого розвитку громадського середовища Кіровоградщини в умовах фінансово-економічної кризи.

ОГОЛОШЕННЯ ПРО КОНКУРС МАЛИХ ПРОЕКТІВ ДЛЯ ВСІХ НЕБАЙДУЖИХ

01.06.2008 до 27.06.2008

Творче об'єднання «Технології оптимального розвитку особистості» запросило небайдужих громадян, ініціативні групи та громадські організації з Кіровоградської області до отримання фінансування на втілення власних ініціатив через участь в конкурсі малих проектів.

Конкурс малих проектів проводився з метою підтримки місцевих ініціатив, спрямованих на вирішення актуальних проблем Кіровоградської області.

ВАКЦИНА: ЗА І ПРОТИ

01.11.2007 до 01.04.2008

Метою проекту є надання мешканцям Кіровограда об'єктивної інформації про переваги й недоліки від використання щеплень у дитячому віці шляхом проведення інформаційної кампанії серед 8 тисяч сімей міста, що мають дітей до 10 років, та створення коаліції громадських організацій Кіровограда по контролю за дотриманням права кіровоградців на (не)використання щеплень.

 Одна із причин відмови батьків від щеплень полягає в побоюванні батьків щодо якості вакцин, що застосовуються, та можливому порушенні лікарями технології прищеплювання дитини. Також на масову відмову батьків від прищеплювання впливають резонансні історії у ЗМІ про захворювання дітей на цілий ряд невиліковних захворювань, таких, як аутизм та інші. Серед основних версій захворювання дітей представниками ЗМІ часто називаються саме щеплення.

 Сьогодні городяни практично нічого не знають ані про склад вакцин, ані про можливі побічні дії від їх використання. У свою чергу міська влада не робить жодних кроків для інформування громади про реальний стан із вакцинацією в місті та про темпи поширення захворювань, для профілактики яких щеплення і застосовують. Мета проекту — підвищити поінформованість. 

ОГОЛОШЕННЯ ПРО КОНКУРС МІНІ-ГРАНТІВ ДЛЯ ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ ТА ІНІЦІАТИВНИХ ГРУП КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

28.08.2007

Творче об'єднання «Технології оптимального розвитку особистості» запросило громадські організації взяти участь у грантовій програмі «Конкурс мініпроектів громадянського представництва». Даний конкурс адмініструється ТО «ТОРО» в межах програми Фонду імені Стефана Баторія (Республіка Польща) «Громадянські ініціативи у Східній Європі» (за фінансування Фонду Форда).  Метою конкурсу є підтримка громадських ініціатив, спрямованих на вирішення наявних соціальних проблем Кіровоградської області.

ПРОЕКТ «СКЛАДИ СОБІ МЕРА»

22.01.2007 до 23.02.2007

Метою проекту є активація виборців міста Кіровоград віком 25-35 років та формування в них відповідального ставлення до участі в голосуванні. Тому що вибори міського голови які відбулися 26 листопада 2006 року, засвідчили пасивність значної частини виборців міста Кіровоград. На дільниці у день голосування прийшло трохи більше 20 % від усіх виборців, переважно це люди пенсійного віку та частково молоді кіровоградці віком до 23 років.

Існує проблема пасивності виборців саме віком 25-40 років, переважна більшість з яких вже має сім'ю і дітей. Для даної категорії кіровоградців звернення, спрямовані на патріотичні почуття та громадський обов'язок, є малоефективним. Експертами ТО «ТОРО» була розроблена просвітницька кампанія, що передбачає звернення до понад 8000 виборців міста Кіровоград через їхніх дітей, учнів 1-3 класів шкіл міста Кіровоград. Акцент було зроблено на важливості свідомого вибору батьків заради благополуччя майбутнього їхніх дітей. У рамках проекту було виготовлено 5000 пазлових наборів, які містили зображення на обох робочих поверхнях. Одна сторона картинки являла собою зображення краєвидів міста Кіровоград, інша текст — звернення від дитини до своїх батьків. Прочитати цей текст можна лише склавши картинку, тож без допомоги батьків дитині не обійтися. Пазлові набори були поширені серед учнів молодших класів шкіл міста Кіровоград.

ПРОЕКТ «ЗАЛУЧЕННЯ ГРОМАДИ МІСТА КІРОВОГРАД ДО РОЗВ'ЯЗАННЯ ПРОБЛЕМ НА ЛОКАЛЬНОМУ РІВНІ»

01.01.2007

Мета проекту: гарантія реалізації прав соціально-незахищених сімей міста Кіровограда шляхом їх інформування про програми та проекти, які приймаються на місцевому рівні, а також безпосереднє залучення громадськості до процесу прийняття рішень.

ПРОФЕСІЙНІ ГРОМАДСЬКІ АНТИКОРУПЦІОНЕРИ [ред.ред. код]

ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНО-МОБІЛІЗАЦІЙНА КОМПАНІЯ «ВСТАВАЙ! КОРУПЦІЯ ВБИВАЄ!»

20.06.2014 до 20.08.2014

Ми знизили рівень толерування корупції у суспільстві. Розпочали інформаційно-просвітницьку роботу над зміною стереотипу, що корупція — це не злочин. Провокативна інформаційна кампанія, створюючи нові смисли, спонукала українців сприймати корупцію як неприйнятне суспільне явище, висловлюючи особисту незгоду з її існуванням. Антикорупційний он-лайн майданчик став платформою для активних громадян, які шукали інструмент для боротьби з корупцією. Прості та покрокові юридичні інструкції протидії корупції були використані більше 7000 разів за рік.

Завдяки співпраці з рекламною агенцією Cheil Україна та операторами зовнішньої реклами, ТІ Україна з партнерами створили, розмістили та анонсували соціальну рекламну кампанію «Прокинься! Корупція вбиває». Більше 200 білбордів в 11 містах України повідомляли, що «Корупція розбещує», «Корупція вбиває», «Корупція грабує».

В рамках кампанії було продубльовано українською мовою відео мережі ТІ — «Прокинься!». Соціальний відеоролик було розміщено на онлайн-телеканалах Громадське ТВ, Спільно ТІ та Еспресо ТВ. Безкоштовно та за власною ініціативою відео транслювали мережі кінотеатрів «Сінема Сіті», «Мультиплекс», кінотеатр «Правда Кіно», компанія «Кіномедіа».

Ця ініціатива об'єднала навколо своїх ідей як представників громадянського суспільства, так і комерційний сектор, що прагнув долучитися до антикорупційної боротьби. Провокативна кампанія спричинила в суспільстві дискусію щодо негативного впливу корупції на життя громадян та способів впливу на неї. Зацікавлені громадяни в пошуку інструментів протидії корупції звернулися до он-лайн платформи anticorruption.in.ua, де юристи ТІ Україна постійно викладали юридичні інструкції протидії. http://anticorruption.in.ua/instructions

Всього протягом року було опубліковано 45 покрокових інструкцій, які отримали 7263 завантаження. Три найпопулярніші інструкції були оформлені у вигляді інфографіки та поширювалися під час заходів ТІ Україна. Так, набір антикорупційних практик було презентовано студентам під час щорічного заходу «Студреспубліка». Крім цього, на сайті відбувалися он-лайн консультації юристів, до яких звернулся близько 30 осіб.

НОВЕ АНТИКОРУПЦІЙНЕ ТА ІНФОРМАЦІЙНЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ — МОЖЛИВОСТІ ДЛЯ ГРОМАДЯН

01.09.2012 до 31.12.2012

Мета проекту: Підготовка та консультативна підтримка групи зі 100 громадських активістів України, здатних реалізовувати ефективні моніторингові та правозахисні кампанії, що спираються на можливості нового інформаційного й антикорупційного законодавства України.

Заходи:

1. Навчальні семінари щодо практичного застосування нового антикорупційного та інформаційного законодавства для 100 представників цільової групи.

2. Ініціювання випускниками навчальних семінарів моніторингових кампаній за напрямами: а) моніторинг практики оприлюднення органами влади проектів нормативно-правових актів; б) моніторинг практики функціонування реєстрів публічної інформації; в) моніторинг практики реалізації норми про заборону отримання благодійних пожертв органами публічної влади.

3. Консультативна підтримка громадських моніторингових кампаній, орієнтованих на застосування нового антикорупційного та інформаційного законодавства.

4.  Підсумкова конференція за результатами проекту.

Реалізація проекту стала можливою завдяки фінансовій підтримці Представництва Фонду Фрідріха Науманна в Україні.

НАЛЕЖНЕ ТА ПРОЗОРЕ ВРЯДУВАННЯ [ред.ред. код]

ПІЛОТНЕ ВПРОВАДЖЕННЯ КАРТКИ ОЦІНЮВАННЯ ВІДКРИТОГО ВРЯДУВАННЯ

03.02.2014 до 31.03.2014

Для того, аби напрацювати громадський проект Плану дій України в ініціативі «Партнерство Відкритий Уряд» на 2014—2015 р, який би найкраще врахував всі можливі пропозиції громадськості, ТІ Україна та ПРООН провели ряд регіональних консультацій. Такі зустрічі відбулися в Херсоні, Львові та Дніпропетровську. В обговоренні Плану дій взяли участь представники громадських об'єднань та місцевої влади з 15 областей України: Львівської, Івано-Франківської, Волинської, Хмельницької, Тернопільської, Рівненської, Херсонської, Одеської, Миколаївської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Донецької, Полтавської, Луганської та Запорізької. Було зібрано більше ніж 150 пропозицій щодо вдосконалення проекту Плану дій. Для того, аби План дій враховував всі нюанси оновленого українського законодавства, Transparency International Україна із залученими експертами розробила та провела дослідження «Карта відкритого врядування». Український дослідник Денис Ковриженко за 127 індикаторами проаналізував національне законодавство України. Дослідження показало, що українське законодав- ство в частині прозорості, участі громадян у врядуванні, підзвітності та інструментів, необхідних для впровадження прозорості, відповідає індикаторам відкритості врядування на 79 %. За результатами дослідження була проведена експертна дискусія «Як зробити Кабінет Міністрів України взірцем відкритого урядування?». Були створені 4 робочі групи для напрацювання рекомендацій у сферах: прозорість влади, участь громадськості, підзвітність влади та інструменти врядування. Результати дослідження також лягли в основу громадських напрацювань щодо Плану Дій «Партнерство Відкритий Уряд» на 2014—2015 роки. Систематизовані результати громадських кон- сультацій було представлено 16 червня в Кабінеті Міністрів України під час круглого столу «Ініціатива „Партнерство Відкритий Уряд“: який план дій потрібен Україні?». 26 листопада Уряд затвердив План дій ПВУ на 2014—2015 рр, з урахуванням усіх вимог громадськості. Цей документ визначає Transparency International Україна партнером деяких заходів Уряду. Громадські експерти допоможуть владі організувати нагляд за реалізацією інфраструктурних проектів, запровадити внутрішній контроль в діяльності міністерств та створити єдину електронну систему майнових декларацій чиновників.

ОЦІНКА РІВНЯ ЯКОСТІ РОБОТИ СУДІВ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ НА ОСНОВІ МЕТОДОЛОГІЇ КАРТОК ГРОМАДЯНСЬКОГО ЗВІТУВАННЯ

16.05.2012 до 31.12.2012

За допомогою карток громадського звітування було проведене опитування 5 судів Кіровоградської області: Апеляційний суд Кіровоградської області, Ленінський районний суд міста Кіровограда, Кіровоградський районний суд міста Кіровограда, Кіровоградський районний суд Кіровоградської області, Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області. У дослідженні при оцінюванні рівня задоволеності роботою суду його відвідувачами використовувалися наступні критерії: фізична доступність суду, зручність та комфортність перебування в суді, повнота та якість інформації, дотримання термінів судового розгляду, сприйняття роботи працівників апарату суду, якість судового рішення. За результатами було видано брошуру та проведено круглий стіл «Суди Кіровоградщини очима кіровоградців», що став першим комунікаційним майданчиком для всіх учасників судових проваджень та громадськості. Також був початий відкритий діалог між представниками судів, громадськими організаціями та медіа в сфері покращення якості роботи судів.

РЕАЛЬНІ АНТИКОРУПЦІЙНІ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ — ЦЕ РЕАЛЬНА УЧАСТЬ ГРОМАДСЬКОСТІ У ЇХ ЗДІЙСНЕННІ

01.11.2011 до 01.03.2012

Мета проекту: сприяння українській владі у належному впровадженні антикорупційних реформ через участь громадськості в розробці та впровадженні державної та регіональних програм протидії корупції в Україні.

Завдяки ініціативі експертів Transparency International Україна громада та влада об'єдналися і розробили місцеві програми протидії корупції в 5 регіонах України: Вінницький, Кіровоградській, Дніпропетровській, Івано-Франківській областях та місті Києві. Місцева влада Вінницької області першою в Україні в тісному діалозі з громадськими експертами підготувала та ухвалила регіональну антикорупційну програму. Слідом за нею власні програми протидії корупції прийняли Івано-Франківська та Вінницька області. Влада вперше на регіональному рівні взяла зобов'язання про конкретні дії в сфері зменшення рівня корупції.

ДОБРОЧЕСНІ ДЕРЖАВНІ ЗАКУПІВЛІ В ДІЇ

01.06.2011 до 31.10.2011

На початку 2011 року в Україні з'явилася неформальна коаліція авторитетних і незалежних неурядових організацій, які поставили собі за ціль не допустити прийняття тендерного законопроекту № 7532. У березні 2011 року в коаліцію входило близько 30 організацій.

Координацію роботи коаліції здійснювало Творче об'єднання «ТОРО». Коаліція стала основою для громадського Партнерства «За доброчесні державні закупівлі». Метою діяльності Партнерства є зниження рівня корупції у сфері державних закупівель задля задоволення суспільних проблем. Партнерство провело ефективну адвокасі-кампанію, спрямовану на недопущення корупційних ризиків у законопроекті № 7532 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель». У рамках кампанії:

• активісти Партнерства розробили набір поправок до законопроекту та зареєстрували їх у  парламенті через групу народних депутатів;

• направили відкрите звернення громадськості України до Президента України Віктора Януковича   вимогою повернути на доопрацювання законопроект № 7532;

• організували публічну акцію під назвою «Президенте, не продавайся! Заветуй тендерний закон № 7532!». Окрім цього, Партнерство підняло великий інформаційний скандал в Україні та за її межами навколо можливого корупціонування тендерного законодавства, а також, заручившись допомогою групи українських експертів, які представляли Партнерства «За доброчесні державні закупівлі», «Новий громадянин» та Громадську експертну раду при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС, звернулися до Президента України Віктора Януковича з проханням врахувати громадські пропозиції щодо доопрацювання законопроекту № 7532 при підготовці офіційної позиції щодо закону.

З метою залучення громадян до протидії корупції у сфері закупівель ТОРО ініціювало національну та регіональну виставки карикатур «Яка ціна державних закупівель в Україні?». Їх безпосередньо відвідали понад 200 соціально активних українців з 5 регіонів України. Онлайн версія виставки постійно доступна [http:// www.integrity.pp.ua/ua/news/photo/vaza18/album?albumid=7 за посиланням.]

Громадське Партнерство «За доброчесні державні закупівлі» стало потужною антикорупційною коаліцією України, до складу якої входять 57 моніторингових неурядових організацій, аналітичних центрів, бізнес-асоціацій, медіа та індивідуальних членів. Завдяки понад піврічній адвокасі-кампанії Партнерством було не допущено закладання в проекті нового закону про державні закупівлі значних корупційних втрат на суму в 5 мільярдів євро. Після тривалого тиску громадськості та міжнародних партнерів Президент України Віктор Янукович заметував закон та повернув його на доопрацювання в парламент.

Реалізація проекту стала можливою завдяки фінансовій підтримці Виконавцем проектами міжнародної технічної допомоги Pact, Inc.

НАЦІОНАЛЬНА СИСТЕМА ДОБРОЧЕСНОСТІ: ОЦІНЮВАННЯ УКРАЇНИ (НЕЗАЛЕЖНА ОЦІНКА ГОТОВНОСТІ УКРАЇНИ ДО СИСТЕМНИХ АНТИКОРУПЦІЙНИХ РЕФОРМ)

05.05.2010 до 28.02.2011

Творче об'єднання «ТОРО» (Transparency International Україна) та Лабораторія законодавчих ініціатив за розробленою методологією Transparency International провели дослідження «Національна система доброчесності — оцінювання України». Дослідження продемонструвало, що жодна з інституцій або секторів неспроможна чинити будь-який вплив на зниження загального рівня корупції. Найдоброчеснішою інституцією є Рахункова палата України (65,97б.), а найменш доброчесними є політичні партії (27,77б.). Комплексне незалежне оцінювання 13 ключових інституцій та секторів України було виконане у 2010 році за наступними параметрами: а) спроможність ефективно здійснювати діяльність, пов'язану з протидією корупції;

б) прозорість та підзвітність;

в) роль у запобіганні корупції та забезпеченні належного врядування. До переліку інституцій увійшли політичні партії, Центральна виборча комісія, правоохоронні органи, Верховна Рада, засоби масової інформації, Кабінет Міністрів України, Рахункова палата, органи судової влади, бізнес-сектор, публічний сектор, уповноважений Верховної Ради України з прав людини, спеціалізовані антикорупційні органи, організації громадянського суспільства. Методологія дослідження була апробована більша, ніж 70 країнах світу. Фахівці та експерти з питань антикорупції, представники міжнародних та неурядових організацій, медіа- та бізнес-секторів розробили набір першочергових рекомендацій, виконання яких органами влади, самими інституціями та іншими зацікавленими сторонами дозволило б суттєво підвищити спроможність України ефективно протидіяти корупції на різних рівнях.

ЖИТТЯ БЕЗ КОРУПЦІЇ: УРОКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

01.03.2010 до 01.07.2010

В рамках проекту проведено дискусії «Представлення досвіду краї колишнього соціалістичного табору в протидії корупції — уроки для України» та «Як громадськість може протидіяти корупції: підходи Transparency International». В дискусіях взяли участь громадські діячі; експерти — представники Transparency International Болгарії, Грузії, Росії; Міклош Маршал — регіональний директор Transparency International по країнах Європи та Центральної Азії; представники органів влади; журналісти.

«МАЛІ ПРОЕКТИ В ПІДТРИМКУ ВЕЛИКИХ ІНІЦІАТИВ» — КОНКУРС МАЛИХ ПРОЕКТІВ ДЛЯ ІНІЦІАТИВНИХ ГРУП І ГРОМАДСЬКИХ ОРГАНІЗАЦІЙ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01.12.2009

Творче об'єднання «Технології оптимального розвитку особистості» запросило небайдужих громадян, ініціативні групи, органи самоорганізації населення та громадські організації Кіровоградської області до отримання фінансування на втілення власних ініціатив через участь в конкурсі малих проектів.

Конкурс малих проектів проводиться з метою підтримки громадських ініціатив по вирішенню актуальних проблем територіальних громад Кіровоградщини шляхом надання переможцям конкурсу консультативної та фінансової допомоги.

ВСТУП-2009 ОЧИМА ГРОМАДСЬКОСТІ

04.08.2009

Творче об'єднання «ТОРО» координувало проведення громадського моніторингу вступних кампаній до вищих навчальних закладів України ІІІ і IV рівнів акредитації державної форми власності у 11 регіонах України протягом 2008 та 2009 років. Наша діяльність у 2009 році була зосереджена на (і) відстеженні значення сертифікату про проходження зовнішнього незалежного оцінювання при вступі до вищого навчального закладу; (іі) вивченні загального рівня організації та проведення вступних кампаній; (ііі) виявленні можливих зловживань з боку представників вищих навчальних закладів; (іv) дослідженні рівня прозорості та відкритості роботи вищих навчальних закладів; (v) порівнянні результатів громадського моніторингу вступних кампаній 2008 та 2009 років.

В результаті отримані рекомендації громадськості щодо удосконалення організації вступної кампанії враховано Міністерством освіти і науки України в удосконаленні

Умов прийому до вищих навчальних закладів у 2009 та 2010 роках. Також був розроблений, апробований та удосконалений інструментарій для проведення громадського моніторингу за роботою приймальних комісій вищих навчальних закладів, а ще налагоджена конструктивна співпраця між громадськістю та Міністерством освіти і науки України, керівництвом вищих навчальних закладів.

ГРОМАДСЬКЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ ЗА ВСТУПНОЮ КАМПАНІЄЮ 2008 РОКУ: ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ПРОЕКТ

01.06.2008 до 01.10.2008

Загальнонаціональне громадське спостереження за вступною кампанією 2008 року, в рамках якого в 15 областях України громадському моніторингу було піддано роботу приймальних комісій вищих навчальних закладів III–ІV рівня акредитації. Замовник — проект "Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна».

«ПРОСТІР, ВІЛЬНИЙ ВІД КОРУПЦІЇ»: КАМПАНІЯ ПО ФОРМУВАННЮ НЕТЕРПИМОГО СТАВЛЕННЯ ДО КОРУПЦІЇ У ВИЩИХ НАВЧАЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ КІРОВОГРАДА

15.10.2007 до 15.04.2008

У всіх п'яти провідних навчальних закладах Кіровоградщини, охоплених ініціативою, з'явилися студентські активісти, готові реально протидіяти корупції у вишах, які вже мають необхідні знання та практичний досвід. Це важливо передусім через те, що, на жаль, для студентського загалу сьогодні більш прийнятним є використання корупційних схем при отриманні належних оцінок, аніж належне навчання.

Не менш важливим результатом стало те, що студенти за допомогою різних форм голосування самостійно сформували своєрідний рейтинг суспільної довіри з боку студентів до вишів Кіровограда, за результатами якого педагогічний університет студентським загалом було відзначено як «виш суспільної довіри». Окрім того, активістами було сформовано контактну базу викладачів вишів, які мають найвищі рейтинги суспільної довіри.

ЕФЕКТИВНА АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА [ред.ред. код]

ОЦІНЮВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ДОБРОЧЕСНОСТІ

01.03.2013 до 31.08.2015

Transparency International Україна разом з низкою провідних антикорупційних експертів провела масштабне та комплексне Оцінювання національної системи доброчесності (НСД) України, у якому повністю дослідила антикорупційну законодавчу базу країни та практичне функціонування основних органів, відповідальних за запобігання та протидію корупції.

У дослідженні також взяли участь експерти Центру протидії корупції, Центру політико-правових реформ, Центру політичних студій та аналітики, фірми Arzinger та незалежні фахівці. Дослідження свідчить, що хоча у сфері антикорупції і було здійснено певний прогрес, корупція все ж залишається ключовою проблемою в Україні, а всеохопний вплив Уряду та олігархів підриває реформи.

НСД охоплює основні сфери діяльності держави, що відповідають за боротьбу із корупцією. Ці сфери включають не лише різноманітні державні органи, зокрема Парламент, Уряд, публічний сектор, органи судової влади тощо, але й політичні партії, громадянське суспільство, ЗМІ та бізнес. На думку авторів дослідження, у міжнародній спільноті поступово формується консенсус щодо побудови антикорупційної системи. Всебічний аналіз доброчесності вкрай необхідний для виявлення корупційних ризиків.

Фахівці зазначають, що сильне громадянське суспільство є наріжним каменем у формуванні потужної антикорупційної системи. У дослідженні відмічається, що громадські організації на сьогоднішній день відіграють активну участь в антикорупційних реформах країни у порівнянні з 2010 роком. Основна їх функція — контроль за підзвітністю Уряду. Якщо у 2010 році спостерігалися численні випадки втручання Уряду в діяльність громадських організацій та переслідування лідерів й активістів громадянського суспільства, то від лютого 2014 року організації зазвичай працюють у вільному середовищі. Водночас рівень прозорості та підзвітності громадських організації не виріс у порівнянні з 2010 роком. Публікація загальних та фінансових звітів громадських організацій не є поширеною практикою. Таким чином, доброчесність у межах самих громадських організацій забезпечується, головним чином, під тиском донорів.

Знизити рівень корумпованості в країні вдасться за рахунок запуску важливих антикорупційних інституцій — такий головний висновок дослідження. Це Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), що має стати правоохоронним органом, та Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке буде застосовувати превентивні заходи. На жаль, експерти відмічають недотримання всіх законодавчих норм при запуску та функціонуванні зазначених органів. Таким чином, є ризик, що головні антикорупційні інституції стануть контрольованими з боку Уряду. Експерти радять органам державної влади закріпити статус та гарантії незалежності НАБУ в Конституції України, а також забезпечити прозору  процедуру формування НАЗК. Окрім того, вони наголошують на належному фінансовому забезпеченні діяльності цих органів.

У дослідженні відмічається слабка роль політичних партій у підтримці НСД. Це пояснюється їх неспроможністю поєднувати та представляти соціальні інтереси. У 2014 році партії взяли на себе більше зобов'язань боротися з корупцією порівняно з 2010 роком, що збільшує роль законодавчої та виконавчої влади у впровадженні антикорупційних реформ. Однак, значну частину зобов'язань партій так і не було втілено у життя. У дослідженні йдеться, що основними причинами неспроможності партій поєднувати та представляти суспільні інтереси є їх сильна залежність від заможних донорів, через відсутність будь-яких обмежень на приватні пожертвування та щорічне державне фінансування.

За результатами оцінювання НСД 2015 року, корупція в України залишається системною проблемою, яка існує на всіх рівнях державної влади. Попри покращення, що спостерігається в окремих сферах у порівнянні з 2010 роком, дрібна і велика корупція в цілому процвітають. Політичні партії, законодавчий орган, правоохоронці, держслужбовці та судова гілка влади й досі сприймаються громадянами як дуже корумповані сфери. Рівень терпимості до корупції в українському суспільстві серйозно зменшився з 2010 року, але практично третина українських громадян досі вважає, що корупція може бути виправдана, а хабар є шляхом найменшого спротиву для розв'язання проблеми у відносинах з різними держустановами. Зарадити ситуації із корупцією в Україні допоможе збільшення ролі громадянського суспільства як контролера антикорупційних реформ, запуск і незалежне функціонування НАБУ та НАЗК, а також реформування системи фінансування політичних партій та виборчих кампаній, з використанням європейського антикорупційного досвіду.

«УКРАЇНА БЕЗ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ»

01.08.2014 до 31.05.2015

Мета проекту: сприяти якісній імплементації в Україні реформи врегулювання конфлікту інтересів через адвокатування нової редакції базового антикорупційного закону.

Результатом проекту стало те, що завдяки злагодженим зусиллям експертної антикорупційної спільноти Україна отримала закони для запуску дієвої антикорупційної реформи. 14 жовтня 2014 року Парламент проголосував за схвалені Урядом антикорупційні закони, які розробили громадські експерти. Це такі документи: «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», «Про запобігання корупції», «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014—2017 роки», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів». Також було прийнято спецзакон «Про прокуратуру», який позбавив цей орган функції загального нагляду.

Також ми розробляти та адвокатували закон про державні закупівлі. Через пару тижнів після перемоги Революції гідності за ініціативи новопризначеного міністра економіки Павла Шеремети була створена робоча група з розробки нової редакції закону про здійснення державних закупівель. Ця редакція мала задовольнити всі вимоги, які протягом тривалого часу висували до влади В.Януковича громадські та міжнародні організації. До групи увійшли провідні громадські та міжнародні експерти, включаючи Transparency International Україна. Нова редакція була розроблена у найкоротші строки. TI Україна разом із партнерами доклала чималих зусиль для її прийняття ще «старою» Верховною Радою. По суті, цей закон став першим антикорупційним законом, що вступив у дію після Революції Гідності.

Іншим результатом стало те, що з квітня 2014 року кожен громадянин України може відстежити будь-яку державну закупівлю від її початку до результатів виконання закупівельного договору на державному веб-порталі tender.me.gov.ua. Замовники (органи влади та держпідприємства) зобов'язані оприлюднювати будь-які зміни до істотних умов договору (ціна, специфікації тощо). Всі підприємства, які перебувають під контролем держави, зобов'язані оприлюднювати ключову інформації про закупівлі за власні кошти. Значно розширено доступ до інформації про тендери державних монополістів. Громадські активісти, як і журналісти, мають право відвідувати засідання тендерної комісії під час розкриття тендерних пропозицій. Заборонено допускати до тендеру компанії, які пов'язані із членами тендерної комісії. Крім того, учасники торгів, які брали участь у тендерних змовах, втрачають право брати участь у державних закупівлях протягом трьох років. Кількість виключень з-під дії тендерного законодавства скорочена до десятка.

Інші результати:

 - громадяни знають та користуються можливостями постійно діючої онлайн-платформи для коментування та узагальнення пропозицій громадськості щодо ефектиіних шляхів протидії корупції в Україні;

- щонайменше 15 % активних громадян отримали базову інформацію про зміст антикорупційних ініціатив, спрямованих на превенцію корупції;

-  громадські та владні ініціативи з просування реформ доброчесності добре відомі серед визначених партнерів у владі та позитивно сприймаються суспільством;

-  регіональні партнери отримали зручний механізм для інформування про корупційні злочини та готові продовжити свою діяльність у сфері запобігання корупції в майбутньому;

-  54 % учасників регіональних обговорень підписали «Декларацію безхабарності».

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ЗВІТ З ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ

01.08.2014 до 30.04.2015

Метою ініціативи є: запровадити надійний інструмент всебічної оцінки якості державної антикорупційної політики шляхом формування та апробації методології громадського альтернативного оцінювання результативності державної антикорупційної політики.     

Звіт можна знайти тут.

"ЯКОЮ МОЖЕ БУТИ АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ? ГОВОРЯТЬ ЛЮДИ

01.07.2014 до 31.12.2014

Силами громадської організації «Transparency International Україна» та у співпраці з партнерами було створено постійно діючий віртуальний майданчик комунікації з громадськістю під назвою «Ефективна антикорупційна політика: говорять люди». Цей майданчик являє собою тематичний розділ громадського антикорупційного порталу www.anticorruption.in.ua, який містить базу майнових декларацій службовців, інструкції з протидії корупції для громадських активістів, онлайн-юридичну приймальню для зацікавлених громадян та інші тематичні сервіси, орієнтовані на громадських антикорупціонерів.

На підтримку інформаційного ресурсу ТІ Україна провела національну інформаційну кампанію «Корупція вбиває. Протидій!»

Експертами антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ (передусім, з «Transparency International Україна» та Центру Протидії Корупції) за участі владних експертів з Міністерства юстиції України та Адміністрації Президента України було підготовлено та зареєстровано в парламенті оновлені версії  законопроектів:

  • 5085, Проект Закону «Про систему спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції»;
  • 5113, Проект Закону «Про запобігання корупції»;
  • 5114, Проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів»;
  • 4448а, Проект Закону «Про внесення змін до Кримінального та  Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційні злочини»;
  • 4728, Проект Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення доступу до інформації про речові права на нерухоме майно з метою запобігання корупції та захисту права власності».

Протягом жовтня — грудня 2014 року організовано 6 регіональних обговорень на тему: «Чи зменшать рівень корупції в Україні закони, розроблені громадськими активістами?» у містах Івано-Франківськ (1 жовтня), Дніпропетровськ (9 жовтня), Харків (23 жовтня), Вінниця (6 листопада), Рівне (19 листопада) та Чернігів (11 грудня).   Заходи здійснено за підтримки  кущових координаторів національної моніторингової кампанії «Декларації без декорацій» (Юлії Григи та Анатолія Тобілка  - ГО «Філософія серця» м. Вінниця, Антоніни Торбіч — ГО «Агентство журналістських розслідувань» м. Рівне, Ольги Рись — ГО «Поліський Фонд міжнародних та регіональних досліджень» м. Чернігів та Олексія Літвінова — ГО «Дніпропетровський координаційно-експертний центр з питань регуляторної політики»). 

Результати регіональних обговорень:

  • завдяки цим заходам, 337 учасників отримали базову інформацію про антикорупційне законодавство, розроблене громадськими активістами;
  • 54 % учасників підписали «Декларацію безхабарності» та висловили готовність повідомляти про факти корупції, що скоюються на регіональному рівні;
  • через ЗМІ до 15 % жителів регіонів отримали базову інформацію про зміст антикорупційних ініціатив, спрямованих на превенцію корупції. 

ДО ПАРТНЕРСТВА «ВІДКРИТИЙ УРЯД» У КРАЇНАХ СХІДНОГО ПАРТНЕРСТВА І РОСІЇ

01.09.2011 до 30.12.2012

Проект має на меті надати можливість громадським організаціям країн Східного партнерства (а саме Грузії, Вірменії, Азербайджану, Молдови і України) та Росії зробити уряди більш відкритими та підзвітними шляхом втілення ініціативи Партнерства «Відкритий уряд».

В кожній із шести країн Східного партнерства та Росії (Грузії, Вірменії, Азербайджану, Молдови і України) з'явилися національні громадські коаліції, що впливають на державні реформи в питаннях OGP-ініціативи. В партнерських країнах ефективно працюють мультисекторальні групи зацікавлених осіб по впровадженню стандартів OGP. Створено єдиний портал, де збирається досвід впровадження ініціативи у країнах партнерства http://ogpractices.org/

СПРИЯННЯ УРЯДУ УКРАЇНИ В НАЛЕЖНОМУ ВПРОВАДЖЕННІ ІНІЦІАТИВИ «ПАРТНЕРСТВО ВІДКРИТИЙ УРЯД». ПЕРШИЙ ЕТАП

01.04.2011 до 30.07.2012

"Партнерство «Відкритий Уряд» (анг. — Open Government Partnership) — це багатостороння міжнародна ініціатива, офіційно запроваджена 20 вересня 2011 року Президентами США і Бразилії в ході сесії Генеральної Асамблеї ООН. Україна офіційно приєдналася до глобальної ініціативи 20 вересня 2011 року. Метою ініціативи є забезпечення виконання країнами-учасницями конкретних зобов'язань щодо сприяння прозорості державного управління, залучення громадян до участі в процесах ухвалення рішень, боротьба з корупцією, використання нових технологій для покращення якості рішень влади. Всі 57 країн-учасниць OGP-ініціативи прийняли Декларацію «Відкритого уряду», розробили Національні плани дій та погодилися на незалежне оцінювання результатів своєї діяльності.  Країни-учасниці щороку звітують про власний прогрес в ПВУ-ініціативі.

Завдяки проекту національний план дій України в рамках OGP-ініціативи на 80 % складається із пропозицій громадянського суспільства і входить у 10 найкращих серед 63 країн-учасниць. Між громадянським суспільством і урядом розпочато реальний діалог з питань впровадження OGP-ініціативи. Постійно діє коаліція з понад 50 неурядових організацій, зацікавлених у належному впровадженні Національного плану дій.

ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЄСТР ГРОМАДСЬКИХ ЕКСПЕРТИЗ — СКЛАДОВА ЧАСТИНА УРЯДОВОГО ПОРТАЛУ

01.07.2009 до 01.07.2010

Творче об'єднання «ТОРО» взялося за розробку Електронного реєстру громадських експертиз з його апробацією та наступною передачею на утримання Секретаріату Кабінету Міністрів України.

 Представники громадськості вимушено перебрали на себе обов'язки виконавчої влади, якою, в силу різних обставин, створення Інтернет — ресурсу за кошт держави було відкладене на невизначений термін. Нагадаємо, що Постанова Кабінету Міністрів України N 976 від 05.11.2008 р. передбачає обов'язкове розміщення на офіційному веб-сайті Кабміну «Громадянське суспільство і влада» висновків громадських експертів, а також відповідей органу влади та заходів із урахування результатів громадської оцінки.

Станом на вересень 2010 року в Україні ініційовано більше 50 громадських експертиз.

15 вересня 2010 року відбулася презентація електронного реєстру.

РОБОЧИЙ СТІЛ ГРОМАДСЬКОГО ЕКСПЕРТА: ІНТЕРНЕТ-РЕСУРС ДЛЯ ГРОМАДСЬКИХ АКТИВІСТІВ

01.08.2009 до 30.05.2010

Сприяння розвитку в Україні інструменту громадської експертизи через створення в мережі Інтернет спеціалізованого ресурсу, присвяченого навчанню громадських активістів інструментам проведення громадської експертизи.

«САМООРГАНІЗАЦІЯ: НА ШЛЯХУ ВІД ВЛАДИ ДО ГРОМАДИ!»

01.10.2008 до 01.04.2009

Діяльність в межах даної ініціативи фокусувалася на створенні умов для розвитку органів самоорганізації населення в місті Кіровограді шляхом підтримки ініціативних кіровоградців, їхнього навчання та розробки силами залучених експертів Положення про органи самоорганізації населення у місті Кіровоград.

Як результат ініціативи, в місті Кіровограді створено та діє Центр розвитку локальної демократії, який надає юридичні, навчальні, організаційні послуги представникам органів самоорганізації населення. Також розроблено Положення про органи самоорганізації населення у місті Кіровоград; розширено реальні можливості участі громадян у вирішенні місцевих проблем, у відстоюванні своїх прав і захисті інтересів.

ПРОЕКТ «ЗДОРОВА ВЛАДА — ЗДОРОВІ МИ!»

08.06.2008 до 31.10.2008

Проект передбачав формування групи громадських експертів з моніторингу проведення громадського моніторингу діяльності управління у справах сім'ї, молоді та спорту Кіровоградської ОДА в напрямку дотримання процедури проведення тендерів по закупівлі путівок у дитячі санаторно-оздоровчі заклади; проведення громадського контролю роботи районних структурних підрозділів управління молоді та спорту й закладів — переможців тендерів щодо законності розподілу путівок серед соціально незахищених категорій кіровоградців.

ВПЛИВ МІСЦЕВОЇ ВЛАДИ НА РОЗВИТОК ТРЕТЬОГО СЕКТОРУ!

01.11.2007 до 31.10.2008

Мета проекту — провести моніторинг нормотворчої та практичної діяльності органів місцевого самоврядування в містах Житомирі, Кіровограді, Запоріжжі, Сумах, Полтаві в сфері створення умов для розвитку місцевих недержавних організацій(громадських та благодійних організацій, органів самоорганізації населення) та їхньої участі в процесах прийняття рішень.

ПРОЕКТ «КОМПЛЕКСНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ ПО СКЛАДАННЮ ГЕНДЕРНОГО ПОРТРЕТУ КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ»

01.02.2007 до 30.04.2007

Метою дослідження є формування гендерного портрету Кіровоградської області задля привернення уваги представників влади, бізнесу, громадських організацій до врахування гендерних аспектів соціально-економічного розвитку області та застосування гендерного аналізу на стадії розробці програм, планів, проектів та їх оцінки.

Об'єктом дослідження є державний сектор (органи влади та місцевого самоврядування), сектор організацій громадянського суспільства (ОГС), Кіровоградщини.

Предметом дослідження є сектор активних ОГС та органи влади Кіровоградщини, що займаються впровадженням в регіоні гендерної політики. Методом збору емпіричної інформації є: глибинне інтерв'ю з експертами — представниками ОГС, місцевих органів влади та засобів масової інформації; контент-аналіз найрейтинговіших ЗМІ області та аналіз документів.

Міжнародні партнери[ред.ред. код]

Transparency International Ukraine імплементує вищезгадані проекти завдяки співпраці та підтримці зі сторони національних та міжнародних партнерів: Міжнародний фонд ≪Відродження≫

Програма розвитку ООН в Україні (ПРООН)

Посольство Королівства Нідерландів в Україні

(Програма МАТРА)

Посольство Європейського Союзу в Україні

Представництво Фонду Фрідріха Науманна в Україні

Проект ≪Об'єднуємося заради реформ (UNITER)≫

Transparency International Anticorruption Center

ТІ -Секретаріат www.transparency.org

Український Інститут Публічної Політики

Stefan Batory Foundation

 Джерела фінансування

Щорічний кошторис витрат ТІ Україна становить від 250 до 350 тисяч доларів США (дані за 2011—2013 роки).  Джерелами фінансування ТІ Україна є кошти міжнародних фондів та організацій; добровільні пожертви приватного бізнесу, державних установ та фізичних осіб;  власні кошти та кошти партнерських організацій.  Аудит фінансової звітності проводиться щороку і відображується у вільному доступі у річних звітах ТІ Україна на офіційному веб-сайті організації.

Наші видання

Всі видання, документи та щорічні звіти про діяльність знаходяться у вільному доступі на офіційному сайті організації в розділах «Наші видання» та «Дослідження» .

Серед них:

Державна програма щодо запобігання і протидії корупції на 2011—2015 роки. Стан виконання

Громадська оцінка першого року впровадження в Україні ініціативи ≪Партнерство Відкритий Уряд≫

Оцінка рівня задоволеності громадян щодо окремих аспектів функціонування судів

Відповідальність бізнесу за корупцію

Концепція змін до чинного законодавства щодо приведення регулювання фінансування партій і виборчих кампаній у відповідність до міжнародних стандартів

Дослідження корупції Corruption Perceptions Index, CPI 2014

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Неприбуткові організації Це незавершена стаття про неприбуткову організацію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.