Трансперенсі Інтернешнл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Логотип Трансперенсі Інтернешнл Україна

Транспе́ренсі Інтерне́шнл (англ. Transparency International) — міжнародна громадська організація по боротьбі з корупцією та дослідженні питань корупції у світі. Заснована 1993 року у Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном. Відома публікацією свого щорічного Індексу сприйняття корупції (ІСК) у країнах світу. На сьогодні має більше 100 національних осередків.

З 2014 року головою правління Transparency International є Хосе Угас, колишній спеціальний державний прокурор Перу. Хосе Угас зіграв основну роль в справі про корупцію проти колишнього Президента Перу Альберто Фухіморі і Володимиро Монтесиноса, колишнього глави національної розвідки Перу.

Віце-президент — Олена Панфілова, член Ради при Президентові Росії з розвитку інститутів громадянського суспільства і прав людини до 2012 року, засновник Трансперенсі Інтернешнл Росія.

Індекс корупції СРІ 2015[ред.ред. код]

Індекс сприйняття корупції базується на незалежних опитуваннях, в яких беруть участь міжнародні фінансові та правозахисні експерти, в тому числі Світового банку, Freedom House, World Economic Forum, Азійського та Африканського банків розвитку тощо.

У рейтингу за 2015 рік відображено сприйняття корупції у 167 країнах за шкалою від 100 (немає корупції) до 0 (сильна корупція). В новому Індексі корупції 2015 Україна отримала 27 балів та зайняла 130 місце серед 168 країн. У 2014 наша країна мала 26 балів та займала 142 позицію серед 175 країн. 

Здобути підвищення рейтингу цього року Україні вдалося завдяки більш критичному ставленню суспільства до корупціонерів, створенню антикорупційних органів (НАБУ, НАЗК, САП) та появі руху викривачів корупції. Про це свідчать дані дослідження Bertelsmann Foundation Transformation Index, які враховуються при визначенні CPI.

З детальною інформацією про СРІ-2015, джерела даних та методологією дослідження можна ознайомитись за посиланням.

Transparency International в Україні [ред.ред. код]

Історія Національне відділення Transparency International сформувалося та виросло з Творчого об'єднання «ТОРО» — неурядової організації, зареєстрованої у 1999 році у місті Кіровоград. Організація була створена з метою підтримки творчих ініціатив регіональної молоді та з часом стала центром впровадження інновацій в Кіровоградському регіоні.

У 2005 році з приходом  в організацію нової команди фокус активності перенісся на діяльність, пов'язану із гендерною рівністю, адвокацією та аналітикою, організація зосереджує свої зусилля на напрямку протидії корупції. У результаті успішної роботи як на регіональному, так і на всеукраїнському рівні у вересні 2009 року Творче об'єднання «ТОРО» отримує статус контактної групи глобальної антикорупційної організації Transparency International. З 2012 року ТО «ТОРО» стало українським представництвом світового антикорупційного руху Transparency International, а восени 2014 р. отримало повну акредитацію TI.

Головою правління громадської організації Transparency International Ukraine (TIU) є Андрій Марусов.

Основною метою діяльності Transparency International Україна є обмеження зростання рівня корупції в Україні шляхом сприяння прозорості, підзвітності і доброчесності публічної влади і громадянського суспільства.

Ключові пріоритети ТІ Україна на 2016—2017: ефективна антикорупційна політика, запобігання корупції в представницьких органах влади та приватному секторі, формування негативного ставлення до корупції.

Законодавство в сфері протидії корупції[ред.ред. код]

Антикорупційна стратегія 2014—2017

Зі зміною влади, що відбулася в Україні в результаті Революції гідності 2013—2014 років, підвищилися очікування українських громадян щодо ефективної та невідкладної боротьби з корупцією.

Антикорупційна стратегія України, 2014—2017 рр.

З метою найповнішого впровадження урядом України антикорупційних реформ, Transparency International Україна виступила співзасновником громадянської ініціативи «Реанімаційний Пакет Реформ», у рамках якої розробила Антикорупційну стратегію на 2014—2017 роки, та просуває низку важливих законодавчих рішень, спрямованих на кардинальне зниження рівня корупції в Україні.

Проект Антикорупційної стратегії України розроблено в тому числі експертами Transparency International Україна. Це комплексний план дій держави в протидії корупції. Даний проект ліг в основу відповідного Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», що був прийнятий 14 жовтня 2014 року. Проект містить три ключові напрями, в рамках яких здійснюватиметься формування та реалізація державної антикорупційної політики, попередження корупції та покарання за корупційні злочини.

Пакет антикорупційних законів

14 жовтня 2014 року, проголосувавши за антикорупційні законопроекти, які останній рік лобіювали громадські експерти, в тому числі й Transparency International Ukraine, громадські активісти та міжнародні організації, парламентарі зробили можливим найближче очищення влади від корупційних схем колишнього режиму та сприяли євроінтеграційному курсу України. В другому читанні та в цілому було ухвалено наступні закони:

1.     «Про запобігання корупції» (створюється превентивний спецорган, що перевірятиме декларації та стиль життя чиновників),

2.     «Про Національне антикорупційне бюро України» (створюється Антикорупційне бюро, яке розслідуватиме корупційні зловживання високопосадовців),

3.     «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів» (відкривається кінцевий власник-вигодоодержувач компанії),

4.     «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційна стратегія) на 2014—2017 роки» (затверджується комплексний план дій держави в сфері протидії корупції).

Того ж дня Президентом України був підписаний Указ про створення Національної ради з питань антикорупційної політики, що стало необхідним кроком для реалізації Антикорупційної стратегії.

Без комплексного реформування правоохоронних органів неможливо привести до норми антикорупційне законодавство. Тому було прийнято спеціальний закон про прокуратуру, який позбавив цей орган функції загального нагляду — з 14 жовтня прокуратура втрачає право втручатися в життя громадян та впливати на бізнес.

Transparency International Україна відзначає, що прийняття антикорупційних законів стало можливим виключно завдяки спільним зусиллям різних середовищ, а саме:
  • небайдужим активістам і журналістам, які підтримували та освітлювали антикорупційні акції.

Захист викривачів за новим законом «Про запобігання корупції»

У світовій практиці докази у справах про корупційні правопорушення часто надаються так званими інформаторами.

Захист викривачів за новим законом «Про запобігання корупції»

Практика європейських країн у боротьбі з корупцією показала, що співпраця з інформаторами та забезпечення їх захисту є одним із важливих аспектів антикорупційної політики держави. Такими інформаторами можуть стати всі свідомі державні службовці, яким стало відомо про факти корупції.

Однією з 25 вимог Груп держав з протидії корупції GRECO до України було ухвалення чітких правил для всіх службовців публічної сфери щодо інформування про підозри у вчиненні корупційних діянь та запровадження захисту інформаторів від негативних наслідків.

9 грудня в Міжнародний день боротьби проти корупції Transparency International Україна запустила інформаційно-просвітницьку кампанію «Викривати не соромно» з метою підвищення рівня обізнаності про те, як викривати корупційні злочини на побутовому та національному рівнях. В спеціальних матеріалах можна ознайомитись з інформацією: хто такий викривач-інформатор, заходи безпеки, гарантовані державою у зв'язку з повідомленням про порушення, а також ситуації, в яких правоохоронними органами надаються засоби захисту.

Проекти[ред.ред. код]

Transparency International Україна реалізує низку проектів, що направлені на посилення громадського контролю над виконанням державної антикорупційної програми, встановлення підзвітного та відкритого врядування, встановлення контролю за ефективністю витрат державних коштів. Детально ознайомитись з усіма проектами можливо на сайті організації, а також на сторінці Творчого Об'єднання «ТОРО».

Поточні пректи[ред.ред. код]

ПРОФЕСІЙНІ ГРОМАДСЬКІ АНТИКОРУПЦІОНЕРИ [ред.ред. код]

За підрахунками експертів щорічна сума хабарів досягає розміру половини державного бюджету країни — понад 130 млрд грн. Transparency International Україна ставить за мету забезпечити максимально ефективне використання антикорупційного та інформаційного законодавства у щоденній діяльності представників моніторингових громадських організацій через спеціалізовані освітні програми, просвітницьку діяльність, комунікаційний майданчик — сайт anticorruption.in.ua

КОМУНІКАЦІЙНА КАМПАНІЯ «КОРУПЦІЯ МАЄ БУТИ ПОМІЧЕНА»

16.08.2016

Постер кампанії «Корупція має бути помічена!»

Комунікаційна кампанія «Корупція має бути помічена» розроблена у співпраці з комунікаційною агенцією Cheil Україна, включила в себе гендерно чутливу зовнішню рекламу, антикорупційні ролики на радіо та комікси; вона була спрямована на зниження терпимості суспільства до корупції та закликала «мітити» корупцію, викривати, вимагати невідворотності покарання за корупційні злочини.

Допомогу у розміщенні реклами Transparency International Україна допомогло Міністерство інформаційної політики та соціально-відповідальний бізнес.

ПАРТНЕРИ У НАДАННІ МОЖЛИВОСТЕЙ

15.01.2015 до 14.01.2018

«Партнери у наданні можливостей» — трирічний проект на 5 країн (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Молдова та Україна) під керівництвом PASOS (Policy Association for an Open Society), що здійснюється за підтримки Європейського Союзу. Метою проекту було посилення підзвітності влади та ефективне напрацювання політик із метою забезпечення стабільного розвитку.

Очікувані результати:

Громадські організації, що здійснюють контроль та організації-лідери отримають можливість впроваджувати проекти для посилення участі громадськості, здійснення ефективної роботи органами влади та підзвітності під час формування політик.

Громадські організації використовуватимуть підкріплене фактами дослідження із метою, аби моніторинг органів влади та бюджетного процесу призвів до реформування політик та більш прозорої роботи органів влади.

ІНФОРМАЦІЙНО-МОБІЛІЗАЦІЙНА КАМПАНІЯ «ВОНИ Б НЕ МОВЧАЛИ!»

06.04.2015 до 06.05.2016

Мета кампанії: зміна ставлення пересічних українців до викривання корупції, запевнення їх у тому, що Transparency International Україна може забезпечити викривачів необхідними інструментами для викриття корупції і навчити тому, як реалізувати законне право на викриття корупції. В межах кампанії було розміщено 180 постерів та 472 сітілайти «Вони би не мовчали!» з Лесею Українкою, Григорієм Сковородою та Тарасом Шевченком в 19 містах України.

Коротке 5-секундне відео було показано в закладах харчування 16 міст. Два гендерних відео (про суддю та жінку-підприємця) про необхідність викривати корупцію було підготовлено і показано на UA:Перший та Громадському ТБ. Відео в кінотеатрі було відзнято двічі і показано на триденному фестивалі соціальної реклами в грудні 2015 року.

Люди отримали інструмент повідомлення про корупцію на сайті anticorruption.in.ua та можуть там ознайомитись з численними порадами щодо викривання, вчасно отримати юридичну консультацію від професійних правників, ознайомитися з новими антикорупційними інструкціями, які дозволять реалізувати свої права без корупції та протидіяти корупції. Крім того, тепер викривач може повідомити ТІ Україна про випадки корупції та надати документи, що їх підтверджують через додатковий суперзахищений канал — сайт Хабардокс.

Результати кампанії "Вони б не мовчали":

Громадяни стали більш готовими повідомити про корупцію (до 45% громадян, відповідно до Загальнонаціонального дослідження стану корупції в Україні, проведеного у серпні-вересні 2015 року Київським міжнародним інститутом соціології за підтримки проекту UNITER та PACT Inc.) Перед стартом кампанії готових повідомити про корупцію було 15%.

В серпні 2015 року після звернення ТІ Україна було звільнено доцента кафедри та методиста факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ, про яких було повідомлено як про хабарників.

НАЛЕЖНЕ ТА ПРОЗОРЕ ВРЯДУВАННЯ [ред.ред. код]

Один із пріоритетів Transparency International Україна — сприяння встановленню підзвітного та відкритого врядування, а отже і надання кожному громадянину можливості безпосередньо та з максимальним результатом брати участь в управлінні державними справами.

Результати виконання Другого плану дій на 2014—2015 рр. міжнародною Ініціативою "Партнерство «Відкритий Уряд»

ВІДКРИТЕ ВРЯДУВАННЯ: БЕЗ ПАПЕРОВИХ ОБІЦЯНОК, ДОСЯГНЕННЯ РЕАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ

15.11.2013 до 18.03.2016

Основні досягення:

та інші досягнення:

         

ЕФЕКТИВНА АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА [ред.ред. код]

Починаючи з 2008 року Transparency International послідовно впроваджує в життя проекти громадського контролю над виконанням державної антикорупційної програми.

ПІДТРИМКА ГРОМАДСЬКОЇ АДВОКАЦІЇ В УКРАЇНІ ДЛЯ ЗДІЙСНЕННЯ КЛЮЧОВИХ АНТИКОРУПЦІЙНИХ РЕФОРМ

10.02.2015 до 10.02.2016

За сприяння проекту було розроблено державну програму щодо реалізації засад державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційної стратегії) на 2015—2017 роки, зміни до деяких законів України щодо відомостей про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи. Також було розроблено антикорупційну програму міста Києва, законодавство щодо фінансування політичних партій, проект змін до Закону «Про прокуратуру».

Були проведені інформаційні освітні кампанії в регіонах України про антикорупційне законодавсто, державне фінансування політичних партій, систему ProZorro. Проект сприяв становленню антикорупційних органів, зокрема, Національного агентства з питань запобігання корупції.

РОЗРОБЛЕННЯ ТА ПІЛОТНЕ ЗАСТОСУВАННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ЗАКУПІВЕЛЬ[ред.ред. код]

ProZorro — електронна система публічних закупівель. Офіційний сайт.

Мета проекту — досягнення максимальної прозорості та конкурентності у здійсненні державних закупівель шляхом впровадження системи електронних закупівель.

Ефективна реалізація проекту має повернути довіру бізнесу до держави та стимулювати його брати участь у державних закупівлях на конкурентних засадах. Повна відкритість і прозорість має суттєво знизити корупційну складову. Як наслідок, синергія зазначених досягнень має принести від 10 % до 20 % економії передбачених на державні закупівлі коштів.

Підписавши Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом Україна взяла на себе зобов'язання виконати ряд вимог, серед яких і приведення законодавства у сфері державних закупівель до нових Директив ЄС. Серед них є вимога здійснення державних закупівель у електронній формі починаючи з 2018 року.

У вересні-жовтні 2015 р. командою ProZorro разом з компанією «Група Квінта», а також за активного сприяння і фінансування зі сторони торговельних майданчиків Prom.ua, E-tender, SmartTender, Newtend, PublicBid та NetCast, був створений центральний модуль системи. У листопаді Transparency International Україна долучились до проекту та погодились утримувати систему під час пілотного періоду та до моменту ії безоплатної передачі державі. Система стала ключовим елементом реформи державних закупівель. Основні принципи системи — максимальна відкритість та використання електронного редукціону.

25 грудня 2015 року Верховна Рада прийняла Закон «Про публічні закупівлі», який робить систему ProZorroобов'язковою для всіх державних закупівель. Завдяки електронній системі ProZorro, Україна щороку зможе заощаджувати до 50 млрд. грн.

Електронна система охорони здоров'я eHealth[ред.ред. код]

У березні 2017 року МОЗ, громадська організація «Transparency International», «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» та Державне агентство з питань електронного урядування підписали Меморандум[1], у якому йшлося про спільну розробку eHealth.

Для координації роботи створили спеціальний Проектний офіс, який очолив представник «Transparency International» Юрій Бугай. До цього офісу увійшли понад 180 людей: розробники інформаційних систем, представники пацієнтів, лікарів та державних органів. Усі вони — волонтери.

«Transparency International» та «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ/СНІД» розділили обов'язки. Перша відповідає за розробку та тестування елементів сиситеми, юридичний супровід, комунікацію, технічну підтримку. Друга залучає та розподіляє ресурси, працює з донорами, веде фінансову та публічну звітність, а також здійснює пацієнтський контроль за роботою офісу та організовуватиме аудит міжнародними компаніями «великої четвірки» не менше двох разів на рік.

У подальшому офіс лише адмініструватиме систему, але володіти нею і відповідати за її цілісність та безпеку буде міністерство[2].

Система eHealth працює в тестовому режимі з вересня 2017 року, коли стало технічно можливо зареєструвати у системі медичний заклад, лікарів, а також ввести дані декларацій пацієнтів.

5 лютого 2018 року відбулася передача майнових прав інтелектуальної власності від Проектного офісу до Міністерства охорони здоров'я України. Відтоді за подальшу розробку та впровадження eHealth відповідає МОЗ, для чого в грудні 2017 року було створено ДП «Електронне здоров'я»[3].

МИНУЛІ ПРОЕКТИ[ред.ред. код]

ПРОЗОРІ ПУБЛІЧНІ ФІНАНСИ [ред.ред. код]

Transparency International — Україна, переймається темою контролю за використанням бюджетних коштів та дій влади, формування законодавства  у сфері державних закупівель.

УКРАЇНІ — ПРОЗОРІ ФІНАНСИ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТА ВИБОРЧИХ КАМПАНІЙ

01.12.2014 до 30.11.2015

Метою ініціативи стало створення передумов для максимально швидкого зниження рівня політичної корупції в Україні через підготовку та адвокатуватування змін до виборчого законодавства щодо забезпечення прозорості та підзвітності фінансування політичних партій і виборчих кампаній.

ПРОЗОРЕ ФІНАНСУВАННЯ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ

01.08.2014 до 31.12.2014

ТІ Україна за участі партнерів вдалося поставити на суспільний та урядовий порядок денний важливість відкриття фінансування політичних партій та розпочати процес оновлення законодавства. Це призведе до зменшення залежності політичних партій від приватного капіталу (олігархів) та перетворення партій на адвокатів суспільних інтересів.

Експерти ТІ Україна та IFES-Україна розробили комплексний законодавчий алгоритм — Концепцію змін до чинного законодавства щодо приведення регулювання фінансування партій і виборчих кампаній у відповідність до міжнародних стандартів. Цей документ став основою для оновлення законодавства щодо прозорості політичних фінансів. Його взяли за основу подальшої законотворчої діяльності Антикорупційна група громадської ініціативи Реанімаційний Пакет Реформ, Міністерство юстиції України. Комітет Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції, які створили робочу групу по написанню законопроекту та запланували тематичні слухання на тему: «Реформування законодавства у сфері фінансування політичних партій».

АДВОКАСІ-КАМПАНІЯ, СПРЯМОВАНА НА ВПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ ПОЛІТИКИ НАЛЕЖНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ПИТАННЯ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ (У ЧАСТИНІ МАЙНОВИХ ДЕКЛАРАЦІЙ ПУБЛІЧНИХ СЛУЖБОВЦІВ

15.10.2013 до 31.08.2014

Вперше моніторинг способу життя публічних службовців та фінансовий контроль за деклараціями буде здійснюватись державним органом — Національним агентством з питань запобігання корупції, створення якого регулює ухвалений 14 жовтня 2014 року закон «Про запобігання корупції». Завдяки V Розділу цього закону конфлікт інтересів має чіткі правові межі регулювання та буде вирішуватися по-новому. Віднині надання недостовірних даних у деклараціях держслужбовців може розцінюватися як незаконне збагачення та каратися позбавленням волі на строк до двох років. Декларації службовців будуть збиратися у відкритому електронному Єдиному державному реєстрі.

Ці зміни стали можливими разом з ухваленням закону «Про запобігання корупції» (який розробила громадськість) та завдяки результатам національної кампанії Transparency International Україна, «Декларації без декорацій» (2013—2014 рр.) із моніторингу стилю життя високопосадовців. Всього моніторингом було охоплено 79 органів державної влади та місцевого самоврядування, а також створено електронну базу декларацій 405 високопосадовців України на anticorruption.in.ua. Чотири міністерства відмовилися надати громадським контролерам дані із публічних декларацій. Разом з Інститутом Медіа Права ТІ Україна подала до суду та виграла судові справи проти цих міністерств: Міністерство внутрішніх справ, Міністерство охорони здоров'я, Міністерство енергетики та вугільної промисловості та Міністерство екології та природних ресурсів.

За результатами кампанії «Декларації без декорацій» було виявлено 69 корупціонерів та перевищення реального стилю життя за офіційні статки у 20, 30, 150 разів. Це стало можливим завдяки відсутності законодавчої норми, яка б регулювала конфлікт інтересів.

Завдяки адвокатуванню ТІ Україна було досягнено:

Тransparency International Україна підняла публічну дискусію про доступність та достовірність декларацій державних службовців. Щоб тримати тему у фокусі, напередодні місцевих виборів було проведено медіа-акцію «Тест на прозорість для київської влади», під час якої виборці зверталися до столичних кандидатів із запитами про їх майнові декларації. Із 19 претендентів на посаду київського міського голови лише сім надали киянам свої майнові декларації. Лише 1 партія із 35 оприлюднила декларації своїх кандидатів на посаду депутатів Київської міської ради. Напередодні парламентських виборів ТІ Україна оголосила про медіа-полювання «Корупційні писки — геть з партійних списків!» і закликала журналістів та активістів надсилати достовірну та перевірену інформацію про корумпованих кандидатів в народні депутати. Протягом місяця було зібрано достатньо даних, для того щоб сверджувати: кожний десятий кандидат до Верховної Ради — підозрюється у корупційних зловживаннях. ТІ Україна за тиждень до виборів опублікувала списки «підозрюваних» з вимогою до партій відкликати кандидатів з корупційним слідом.

ВПРОВАДЖЕННЯ СТАНДАРТУ ВІДКРИТОСТІ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ДЛЯ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ УКРАЇНИ

01.04.2013 до 31.12.2013

Результатом проекту стало те, що Львівська міська рада зробила відкритими державні закупівлі, використовуючи Стандарт відкритості та прозорості державних закупівель, розроблений Transparency International Україна. Слідом за Львовом Стандартом зацікавилися близько 30 муніципалітетів з усіх куточків України, а 6 міст виявили бажання імплементувати цей інструмент у роботі виконавчого комітету місцевої ради: Кривий Ріг, Вінниця, Кузнецовськ (Рівненська область), Київ, Комсомольськ (Полтавська область), Луцьк. Разом із представниками осередків Transparency International в Україні та Республіці Чехія Львівська міська рада підписала тристоронній Меморандум про впровадження Стандарту відкритості та прозорості державних закупівель. Він зобов'язує муніципалітет зробити прозорими всі етапи державних закупівель міста.

Відтепер громадяни зможуть у режимі реального часу відслідковувати, куди витрачаються гроші громади, впливати на пріоритети органів влади та на якість здійснених закупівель.

Значення для держави: сприяння розвитку прозорого місцевого самоврядування в Україні та зміцненню довірчих взаємовідносин між територіальними громадами та їхніми представниками; підвищення ефективність закупівель муніципалітетів; покращення можливості залучення зовнішніх (в тому числі міжнародних) фінансових ресурсів у регіон.

Щоб це впровадити, було зроблено:

Тransparency International Україна організувала в квітні 2013 року першу загальну зустріч представників муніципалітетів, на якій експерти ТІ Україна та ТІ Чехія представили можливості використання Стандарту, та ознайомили з особливостями його впровадження. Також було проведено навчальний візит до Республіки Чехія представників міст Львів, Миколаїв, Бердянськ. Метою візиту було отримати практичний досвід щодо застосування Стандарту на рівні територіальних громад. Було підписано тристоронній Меморандум про впровадження Стандарту прозорості між мерією Львова та ТІ Україна, а також ТІ Чехія.

МОНІТОРИНГ МАЙНОВИХ ДЕКЛАРАЦІЙ ДЕРЖАВНИХ СЛУЖБОВЦІВ — ПІД ГРОМАДСЬКИЙ КОНТРОЛЬ

01.02.2013 до 30.09.2013

Проміжний результат ініціативи, досягнутий на кінець 2013 року — ініційовано публічну дискусію про необхідність правдивого декларування статків високопосадовців та дотримання органами влади права на доступ до інформації. Завершено перший етап ініціативи — сформовано он-лайн базу даних декларацій понад як 400 високопосадовців, що стали доступними для широкого загалу.

Щоб це впровадити, Transparency International Україна сформувала національну мережу моніторів за стилем життя високопосадовців у форматі громадянського партнерства «За відкритість майнових декларацій публічних службовців України» та розробили методологію оцінювання відповідності стилю життя високопосадовців їх задекларованим статкам.

20 червня відбувся старт кампанії «Декларації без декорацій», було надіслано низку запитів (у тому числі повторних) до 80 органів державної влади, з яких 47 надали копії декларацій; 29 органів — відомості, зазначені в майнових деклараціях, а 4 міністерства сповістили про те, що відомості є у вільному доступі в медіа або на офіційних веб-сайтах.

Також ТІ Україна разом з Фондом захисту права на доступ до інформації Інституту Медіа Права подали до суду на Міністерство внутрішніх справ, Міністерство екології та природних ресурсів, Міністерство енергетики та вугільної промисловості та Міністерство охорони здоров'я України через порушення ними вимоги законів «Про доступ до публічної інформації» та «Про засади запобігання і протидії корупції». Як результат  - дані декларацій понад 400 високопосадовців України було зібрано у відкриту базу, підготували онлайн-мапу декларацій.

Значення для громадян України:

Контрольована підзвітність та прозорість місцевих посадовців знизить ризики корупційних зловживань, що відчутно б'ють по місцевих бюджетах. Усвідомлення посадовцями пильного громадського контролю спонукатиме їх краще слугувати інтересам територіальних громад.

Значення для держави: зменшення рівня корупційних зловживань високопосадовцями, розуміння ними індивідуальної відповідальності перед громадянами. Як результат — зростання публічної довіри до доброчесних посадовців і усвідомлення невідворотності дотримання законодавства недоброчесними.

ПРОФЕСІЙНІ ГРОМАДСЬКІ АНТИКОРУПЦІОНЕРИ [ред.ред. код]

ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНА ІНФОРМАЦІЙНО-МОБІЛІЗАЦІЙНА КОМПАНІЯ «ВСТАВАЙ! КОРУПЦІЯ ВБИВАЄ!»

Постер соціальної рекламної кампанії «Прокинься! Корупція вбиває»

20.06.2014 до 20.08.2014

«Корупція грабує»

TI Україна розпочали роботу над зміною стереотипу, що корупція — це не злочин. Так інформаційна кампанія «Вставай, корупція вбиває!» спонукала українців сприймати корупцію як неприйнятне суспільне явище.

Завдяки співпраці з рекламною агенцією Cheil Україна та операторами зовнішньої реклами, було створено соціальну рекламну кампанію «Прокинься! Корупція вбиває». Більше 200 білбордів в 11 містах України повідомляли, що «Корупція розбещує», «Корупція вбиває», «Корупція грабує».

В рамках кампанії було продубльовано українською мовою відео мережі ТІ — «Прокинься!». Соціальний відеоролик було розміщено на онлайн-телеканалах Громадське ТВ, Спільно ТВ та Еспресо ТВ. Безкоштовно та за власною ініціативою відео транслювали мережі кінотеатрів «Сінема Сіті», «Мультиплекс», кінотеатр «Правда Кіно», компанія «Кіномедіа».

Ця ініціатива об'єднала навколо своїх ідей як представників громадянського суспільства, так і комерційний сектор, що прагнув долучитися до антикорупційної боротьби. Провокативна кампанія спричинила в суспільстві дискусію щодо негативного впливу корупції на життя громадян та способів впливу на неї. Зацікавлені громадяни в пошуку інструментів протидії корупції звернулися до он-лайн платформи anticorruption.in.ua, де юристи ТІ Україна постійно викладали юридичні інструкції протидії.

Всього протягом року було опубліковано 45 покрокових інструкцій, три найпопулярніші інструкції були оформлені у вигляді інфографіки та поширювалися під час заходів ТІ Україна. Так, набір антикорупційних практик було презентовано студентам під час щорічного заходу «Студреспубліка». Крім цього, на сайті відбувалися он-лайн консультації юристів, до яких звернулся близько 30 осіб.

НАЛЕЖНЕ ТА ПРОЗОРЕ ВРЯДУВАННЯ [ред.ред. код]

ПІЛОТНЕ ВПРОВАДЖЕННЯ КАРТКИ ОЦІНЮВАННЯ ВІДКРИТОГО ВРЯДУВАННЯ

03.02.2014 до 31.03.2014

Карта показників відкритості врядування

Для того, аби напрацювати громадський проект Плану дій України в ініціативі «Партнерство Відкритий Уряд» на 2014—2015 р, який би найкраще врахував всі можливі пропозиції громадськості, ТІ Україна та Пограма розвитку ООН провели ряд регіональних консультацій в Херсоні, Львові та Дніпропетровську. В обговоренні Плану дій взяли участь представники громадських об'єднань та місцевої влади з 15 областей України. Було зібрано більше ніж 150 пропозицій щодо вдосконалення проекту Плану дій.

Для того, аби План дій враховував всі нюанси оновленого українського законодавства, Transparency International Україна із залученими експертами розробила та провела дослідження «Карта відкритого врядування». Український дослідник Денис Ковриженко за 127 індикаторами проаналізував національне законодавство України. Дослідження показало, що українське законодавство в частині прозорості, участі громадян у врядуванні, підзвітності та інструментів, необхідних для впровадження прозорості, відповідає індикаторам відкритості врядування на 79 %. За результатами дослідження була проведена експертна дискусія «Як зробити Кабінет Міністрів України взірцем відкритого урядування?». Були створені 4 робочі групи для напрацювання рекомендацій у сферах: прозорість влади, участь громадськості, підзвітність влади та інструменти врядування.

Результати дослідження:

Результати лягли в основу громадських напрацювань щодо Плану Дій «Партнерство Відкритий Уряд» на 2014—2015 роки. Систематизовані результати громадських консультацій було представлено 16 червня в Кабінеті Міністрів України під час круглого столу «Ініціатива "Партнерство Відкритий Уряд": який план дій потрібен Україні?».

26 листопада Уряд затвердив План дій Партнерства Відкритого Уряду на 2014—2015 рр, з урахуванням усіх вимог громадськості. Цей документ визначає Transparency International Україна партнером деяких заходів Уряду. Громадські експерти допоможуть владі організувати нагляд за реалізацією інфраструктурних проектів, запровадити внутрішній контроль в діяльності міністерств та створити єдину електронну систему майнових декларацій чиновників.

ЕФЕКТИВНА АНТИКОРУПЦІЙНА ПОЛІТИКА [ред.ред. код]

ОЦІНЮВАННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ДОБРОЧЕСНОСТІ

01.03.2013 до 31.08.2015

Transparency International Україна разом з низкою провідних антикорупційних експертів провела масштабне та комплексне Оцінювання Національної системи доброчесності (НСД) України, у якому повністю дослідила антикорупційну законодавчу базу країни та практичне функціонування основних органів, відповідальних за запобігання та протидію корупції. Результати оцінювання за посиланням.

Результати оцінювання Національної системи доброчесності 2015 року:

Корупція в Україні залишається системною проблемою, яка існує на всіх рівнях державної влади. Політичні партії, законодавчий орган, правоохоронці, держслужбовці та судова гілка влади й досі сприймаються громадянами як дуже корумповані сфери.

У результатах дослідження було відмічено слабку роль політичних партій у підтримці НСД. У 2014 році партії взяли на себе більше зобов'язань боротися з корупцією порівняно з 2010 роком, однак, значну частину зобов'язань партій так і не було втілено у життя.

Рівень терпимості до корупції в українському суспільстві серйозно зменшився з 2010 року, але практично третина українських громадян досі вважає, що корупція може бути виправдана, а хабак є шляхом найменшого спротиву для розв'язання проблеми у відносинах з різними держустановами.

Експертами було відмічено, що знизити рівень корумпованості в країні може вдатись за рахунок збільшення ролі громадянського суспільства як контролера антикорупційних реформ, запуску важливих антикорупційних інституцій (Національне антикорупційне бюро України (НАБУ), що має стати правоохоронним органом, та Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК), яке буде застосовувати превентивні заходи), а також реформування системи фінансування політичних партій та виборчих кампаній, з використанням європейського антикорупційного досвіду.

«УКРАЇНА БЕЗ КОНФЛІКТУ ІНТЕРЕСІВ»

01.08.2014 до 31.05.2015

Основні зміни в антикорупційному законодавстві України щодо врегулювання конфлікту інтересів.

Мета проекту: сприяння якісній імплементації в Україні реформи врегулювання конфлікту інтересів через адвокатування нової редакції базового антикорупційного закону.

Детальніше про конфлікт інтересів на публічній службі за посиланням.

АЛЬТЕРНАТИВНИЙ ЗВІТ З ОЦІНКИ ЕФЕКТИВНОСТІ ВПРОВАДЖЕННЯ ДЕРЖАВНОЇ АНТИКОРУПЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ

01.08.2014 до 30.04.2015

Мета ініціативи: запровадити надійний інструмент всебічної оцінки якості державної антикорупційної політики шляхом формування та апробації методології громадського альтернативного оцінювання результативності державної антикорупційної політики. Звіт за посиланням.     

Джерела фінансування[ред.ред. код]

Джерелами фінансування ТІ Україна є кошти міжнародних фондів та організацій[4]; добровільні пожертви приватного бізнесу, державних установ та фізичних осіб; власні кошти та кошти партнерських організацій. Аудит фінансової звітності проводиться щороку і відображується у вільному доступі у річних звітах ТІ Україна на офіційному веб-сайті організації.

Видання «TI Україна»

Всі видання, документи та щорічні звіти про діяльність знаходяться у вільному доступі на офіційному сайті організації в розділах «Наші видання» та «Дослідження» .

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]