Трансперенсі Інтернешнл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Transparency International
Трансперенсі Інтернешнл
TI logo.png
Абревіатура TI
Тип міжнародна недержавна організація (INGO)d
міжнародна організація
Засновник Peter Eigend, John Githongod, Jeremy Poped, Kamal Hossaind, Obiageli Katryn Ezekwesilid і Dolores Españold
Засновано 1993
Правовий статус зареєстроване об'єднанняd
Мета світ без проявів корупції
Країна Flag of Germany.svg Німеччина
Штаб-квартира Берлін, Німеччина
Місце діяльності увесь світd
Голова Правління Делія Феррейра Рубіо
Дохід 21 927 485 €[1]
Вебсайт transparency.org

CMNS: Трансперенсі Інтернешнл у Вікісховищі

Transparency International Berlin.jpg

Трансперенсі Інтернешнл (англ. Transparency International) — антикорупційна організація, заснована 1993 року в Берліні[2] колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном[3]. Має представництво більш ніж у 100 країнах світу. Організація найбільш відома Індексом сприйняття корупції та Глобальним корупційним барометром[4]. Зараз головою правління ТІ є Делія Феррейра Рубіо[5].

Transparency International Ukraine — отримала повну офіційну акредитацію як відділення Transparency International у жовтні 2014 році[6]. Виконавчим директором ТІ Україна від 2019 року є Андрій Боровик[7].

Глобальна мережа[ред. | ред. код]

Організація заснована в 1993 році. Трансперенсі Інтернешнл бачить своєю метою побудову такого світу, в якому держава, бізнес, суспільство вільні від проявів корупції. Головний офіс (Секретаріат) глобальної антикорупційної мережі Transparency International знаходиться в Берліні (Німеччина). Мережа налічує понад 100 національних представництв.

Керівництво[ред. | ред. код]

Головою Правління ТІ від 2017 року є Делія Феррейра Рубіо (Аргентина). Заступником голови є Рубен Ліфука (Замбія). До правління також обрані Нада Абдельсатер Абусамра (Ліван), Роберт Баррінгтон (Велика Британія), Ей Джей Браун (Австралія), Борис Дів'як (Боснія і Герцеговина), Карен Хуссманн (Німеччина), Самуель Кімеу (Кенія), Давид Ондрачка (Чехія), Уя Узарслан (Туреччина), Коль Преап (Камбоджа), Наталя Соебагджо (Індонезія)[8].

Дослідження[ред. | ред. код]

Індекс сприйняття корупції[ред. | ред. код]

Індекс сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index, СРІ) — дослідження антикорупційної мережі Transparency International з 1995 року. CPI є найвідомішим показником корупції у всьому світі.

CPI 2019 року спирається на 13 джерел даних із 12 незалежних установ, які спеціалізуються на аналізі врядування та бізнес-клімату[9]. Це складний індекс, комбінація з опитувань та оцінок рівня корупції. Джерела інформації, використані для CPI-2019, базуються на даних, опублікованих за останні два роки. CPI включає точку зору представників бізнесу, інвесторів, дослідників ринку і т. ін. Він показує точку зору приватного сектора та його сприйняття корупції в публічному секторі. Transparency International детально аналізує методологію кожного джерела даних, щоб забезпечити відповідність джерел стандартам якості TI. Індекс є оцінкою від 0 (дуже високий рівень корупції) до 100 (вкрай низький рівень корупції) та вказує на рівень сприйняття корупції у державному секторі країни або території.

Україна здобула 30 балів зі 100 можливих у дослідженні Transparency International Індекс сприйняття корупції (CPI) за 2019 рік і посіла 126 місце (зі 180 країн)[9].

Барометр світової корупції[ред. | ред. код]

Барометр світової корупції — щорічне соціологічне дослідження Transparency International, яке проводиться для знаходження індексу сприйняття корупції, думки громадян про те, які державні та суспільні інститути є найбільш корупційними, врахувати практичний досвід стикання з корупцією. Дослідження також враховує оцінку респондентами ефективності діяльності влади у питаннях протидії корупції[10]. Дослідження проводиться кожного року з 2003-го року у більш, ніж 60-ти країнах світу.

Трансперенсі Інтернешнл Україна[ред. | ред. код]

Представник глобального антикорупційного руху отримав акредитацію у 2014 році. У 2016 році головний офіс ТІ Україна запрацював у Києві[11].

Місія та пріоритети[ред. | ред. код]

Місією ТІ Україна є знизити рівень корупції в Україні. Стратегічними пріоритетами організації на 2019—2021 роки є запобігання корупції, залучення до боротьби з корупцією та покарання корупції[12].

Керівництво[ред. | ред. код]

З 2019 року виконавчим директором ТІ Україна є Андрій Боровик. Склад правління станом на квітень 2019 року[12]: Андрій Вишневський (Голова Правління), Хосе Уґас (професор, викладач права, Голова Правління глобального Transparency International 2014—2017 рр.), Томаш Фіала (Генеральний директор української інвестиційної компанії Dragon Capital), виконавчий директор Центру лідерства УКУ, викладач Львівської бізнес-школи УКУ Андрій Рождественський.

Напрямки діяльності[ред. | ред. код]

Організація концентрує свої зусилля на проведенні антикорупційної реформи в Україні. Практична діяльність спрямована на розбудову антикорупційної інфраструктури країни (слідчі органи, антикорупційний суд і т. д.), підвищення рівня прозорості державних процесів, максимальну доступність відкритих даних, мінімізацію людського фактору у відносинах громадянина та держави (через створення електронних інформаційних систем), підтримку викривачів корупції та проведення просвітницьких і мобілізаційних антикорупційних інформаційних кампаній.

Посилення антикорупційної інфраструктури України[ред. | ред. код]

ТІ Україна адвокує створення цілісної антикорупційної інфраструктури в Україні. Організація лобіює створення Антикорупційного суду, відстоює незалежність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) від політики та інших державних структур, підтримує діяльність АРМА та виступає за перезапуск НАЗК.

Створення Антикорупційного суду[ред. | ред. код]

Організація підтримує створення Антикорупційного суду[13]. При тому вважає, що підсудність суду має бути тотожною підслідності НАБУ та САП. Ключову роль у відборі суддів Антикорупційного суду, на думку експертів ТІ Україна, треба надати Громадській раді міжнародних експертів. Та має отримати право не допускати до конкурсу осіб із сумнівною репутацією[14]. Громадську раду міжнародних експертів повинна формувати Вища кваліфікаційна комісія суддів з поміж кандидатів запропонованих донорами антикорупційної реформи[15].

Підтримка АРМА[ред. | ред. код]

Transparency International Україна підтримує становлення Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА)[16]. Організація допомагає втілювати комунікаційну стратегії АРМА, бере участь у незалежному громадському контролі діяльності АРМА[17]. Представники ТІ України співпрацюють з АРМА в питаннях вдосконалення нормативно-правових актів.

Перезапуск НАЗК[ред. | ред. код]

ТІ Україна вважає, що нинішній склад Національного агентства з питань запобігання корупції некомпетентним та дискредитованим і тому виступає за перезапуск НАЗК[18]. Причиною для такої позиції є корупційний скандал в агентстві, який став відомим завдяки публічній позиції викривачів[19].

Гарантування незалежності НАБУ та САП[ред. | ред. код]

ТІ Україна виступає за незалежність НАБУ та САП у відповідності до законодавства. Організація активно та успішно протидіяла спробам провладних фракцій підпорядкувати собі очільників антикорупційних правоохоронних органів наприкінці 2017 року[20].

Диджиталізація державної політики[ред. | ред. код]

Організація у співпраці з Урядом та бізнесом створила декілька електронних інформаційних систем, які мінімізували людський фактор та суттєво підвищили рівень прозорості і підзвітності в окремих сферах. Так, ТІ Україна була ключовим партнером держави при запуску реформи публічних закупівель (система ProZorro), державних продажів (система ProZorro.Продажі), медичної реформи (система eHealth).

Реформа публічних закупівель[ред. | ред. код]

Transparency International Україна була адміністратором системи ProZorro на початковому етапі реформи державних закупівель. Після ухвалення закону «Про публічні закупівлі» (2015) інформаційна система була передана на баланс держави (2016) і новим адміністратором стало держпідприємство «Прозорро» (колишнє «Зовнішторгвидав»)[21]. Після передачі ProZorro державі Трансперенсі зосередилася на моніторингу публічних закупівель в системі. Для цього був створений портал DOZORRO[22].


Реформа державних продажів[ред. | ред. код]

Досвід ProZorro був перенесений Transparency International Україна на сферу державних продажів. В 2016 стартував пілотний проєкт з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб[23]. Через нову систему ProZorro.Продажі почали реалізовувати активи та майно збанкрутілих банків. Пізніше проєкт охопив комунальне майно, майно державних підприємств[24]. У 2017 році був ухвалений закон[25], який дозволяє проводити через ProZorro.Продажі малу приватизацію[26]. У 2018 році Transparency передасть систему державі, яка створить для адміністрування системи держпідприємство[27].


Створення системи eHealth[ред. | ред. код]

Transparency International Україна спільно з Міністерством охорони здоров'я почало розробку медичної інформаційної системи eHealth (2016)[28]. Її мінімальний життєздатний продукт почав роботу в 2017 році[29]. У 2018 році ТІ Україна передала його Міністерству, далі систему буде розвивати відповідне державне підприємство[30].

Посилення прозорості влади[ред. | ред. код]

Transparency International Україна виступає за максимальну прозорість процесів у сфері державного управління та підзвітність.

Проєкт «Прозорі міста»[ред. | ред. код]

В рамках проєкту "Розбудова прозорості ТІ Україна укладає рейтинг прозорості 100 найбільших міст України[31]. Організація розробила власну методологію на основі методології Transparency International Slovensko, яка включає оцінку прозорості закупівель органів місцевого самоврядування, доступності інформації для громадян та реагування влади[32].

Боротьба з корупцією в оборонній сфері[ред. | ред. код]

Спільно з британським підрозділом Transparency International ТІ Україна реалізує проєкт НАКО — Національний антикорупційний комітет з питань оборони[33]. Комітет проводить дослідження в оборонній сфері, які мають корупційні ризики. Зокрема, технічна допомога ЗСУ з боку західних партнерів[34], нелегальна торгівля з окупованими територіями[35], питання надання статусу учасника бойових дій. Одним з пріоритетів НАКО є перегляд рівня секретності в окремих оборонних закупівлях[36].

Моніторинг розслідування злочинів Януковича[ред. | ред. код]

ТІ Україна стежить за перебігом розслідувань злочинів команди колишнього президента Віктора Януковича[37]. Організація стежить за перебігом конфіскації коштів Януковича. ТІ Україна виступає за відкритість інформації щодо цього процесу. Організація подала позов до ГПУ з вимогою оприлюднити засекречене рішення Краматорського суду, який конфіскував 1,5 млрд дол., які приписують Януковичу[38].

Підтримка викривачів корупції[ред. | ред. код]

ТІ Україна надає методичну, інформаційну, а іноді юридичну підтримку викривачам корупції. Організація збирає повідомлення про факти корупції через спеціально створений портал[39]. Трансперенсі підтримувала суддю-викривача з Полтави Ларису Гольник[40] та викривачів з НАЗК, в тому числі Ганну Соломатіну[41].


Інформаційні кампанії[ред. | ред. код]

Організація традиційно проводить масштабні інформаційні антикорупційні кампанії: «Я не даю (2017)»[42], «Корупція має бути помічена» (2016)[43], «Вони б не мовчали» (2015)[44], «Корупція вбиває» (2014)[45].

Фінансування[ред. | ред. код]

Головним джерелом фінансування Трансперенсі Інернешнл Україна є грантові кошти. Так, у 2017 році організація отримала понад 60 млн грн від донорських організацій. Серед головних донорів ТІ Україна в 2017 році були: Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH; Європейська комісія; Omidyar Network Fund, Inc.; Western NIS Enterprise Fund; британське відділення Transparency International, UK; Посольство Королівства Нідерландів; Фонд демократії ООН; Представництво ООН в Україні; Eurasia Foundation; Pact, Inc; The Construction Sector Transparency Initiative; міжнародний фонд «Вiдродження», Посольство Великої Британії, Посольство Чехії. Також внесок у бюджет українського представництва ТІ роблять українські комерційні організації та фізичні особи, які у 2017 році підтримали організацію на суму понад 4 млн грн.


Згідно зі звітом організації за 2018 рік, ТІ Україна отримала на реалізацію проектів 83 082 566 грн. Зокрема організацію фінансували European Bank for Reconstruction and Development, Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, European Commission, Eurasia Foundation, Міністерство закордонних справ Данії, Transparency International UK, Western NIS Enterprise Fund, The Construction Sector Transparency Initiative, Менеджмент Сістемс Інтернешнл, Pact, Inc., Українські комерційні організації, Кімонікс Інтернешнл Інк., The United Nations Democracy Fund, Fund for the City of New York (Open Contracting Partnership), Представництво ООН в Україні, МФ Вiдродження, Посольство Королівства Нідерландів, Міжнародні конкурси, Pasos Transparency International e.V. (Secretariat), Центр демократії та верховенства права, Norwegian School of Economics, Transparency International EU та ін.[46]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.transparency.org/files/content/ouraccountability/TIS_2018_Financial_Statements_update.pdf
 2. e.V., Transparency International. Our Organisation - overview. www.transparency.org (en). Процитовано 2018-03-21. 
 3. Петер Айген: Преодоление коррупции требует единства первых лиц. ЛІГА.Бизнес. Процитовано 2018-03-21. 
 4. e.V., Transparency International. Global Corruption Barometer: citizens’ voices from around the world. www.transparency.org. Процитовано 2018-03-21. 
 5. e.V., Transparency International. Delia Ferreira Rubio elected Chair of Transparency International. www.transparency.org. Процитовано 2018-03-21. 
 6. ТІ Україна підтвердила статус національного відділення Transparency International | TI Ukraine. ti-ukraine.org (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 7. Андрій Боровик – новий виконавчий директор ТІ Україна. Трансперенсі Інтернешнл Україна (uk). Процитовано 2019-01-14. 
 8. e.V., Transparency International. Our Organisation - Board members. www.transparency.org (en). Процитовано 2018-03-21. 
 9. а б Індекс сприйняття корупції-2019. Трансперенсі Інтернешнл Україна (uk). 2020-01-23. Процитовано 2020-04-13. 
 10. Ярослав Юрчишин: Барометр світової корупції: українці дорослішають і вчаться розраховувати лише на себе. Українська правда - Блоги. Процитовано 2018-03-21. 
 11. Transparency International Ukraine (2016-12-30). Відкриття офісу ТІ Україна у Києві. Процитовано 2018-03-21. 
 12. а б Про нас. Трансперенсі Інтернешнл Україна (uk). 2016-10-25. Процитовано 2020-04-13. 
 13. Громадянська підтримка запуску антикорупційного суду | Проекти | TI Ukraine. ti-ukraine.org (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 14. Антикорупційний суд: такий страшний, такий потрібний. DT.ua. Процитовано 2018-03-21. 
 15. Чи потрібен Україні чесний добір суддів. Процитовано 2018-03-21. 
 16. Transparency International Ukraine (2018-01-17). ТІ Україна та Національне Агентство з Розшуку та Менеджменту Активів розширюють співпрацю. Процитовано 2018-03-21. 
 17. Національне агентство та ГО «Трансперенсі Інтернешнл Україна» розширюють співпрацю - arma.gov.ua. arma.gov.ua (en). Процитовано 2018-03-21. 
 18. Чому НАЗК вкрай необхідне перезавантаження? | Новини та аналітика: Україна та світ: EtCetera. Новости и аналитика: Украина и мир: EtCetera (uk-UA). 2018-03-07. Процитовано 2018-03-21. 
 19. Не бійтеся, говоріть правду всі, хто працює в держустановах, — Ганна Соломатіна. Громадське радіо (uk). 2017-11-21. Процитовано 2018-03-21. 
 20. Transparency International застерігає українську владу від знищення антикорупційної реформи (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 21. В Україні настала доба ProZorro. Що це нам дасть? (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 22. Засновники ProZorro запустили книгу скарг держзакупівель DoZorro. Економічна правда. Процитовано 2018-03-21. 
 23. ФГВФО і "Transparency International Україна" розпочинають пілотний проект із продажу активів неплатоспроможних банків (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 24. Кабінет Міністрів України - Уряд затвердив використання системи ProZorro.Продажі для реалізації активів держпідприємств. www.kmu.gov.ua (ua). Процитовано 2018-03-21. 
 25. Рада ухвалила закон про приватизацію держпідприємств (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 26. Фонд держмайна запускає проект малої приватизації через Prozorro (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 27. Як воно – продавати й орендувати комунальне майно прозоро? Інтерв'ю з керівником проекту ProZorro.Продажі (ua). Процитовано 2018-03-21. 
 28. В Україні створюють систему «eHealth» — систему електронного врядування в охороні здоров'я | UACRISIS.ORG. Український кризовий медіа-центр (uk-UA). 2016-12-22. Процитовано 2018-03-21. 
 29. eHealth. media.dozorro.org. Архів оригіналу за 2018-03-22. Процитовано 2018-03-21. 
 30. МОЗ України отримав систему eHealth (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 31. Рейтинг. Прозорі міста (uk). Процитовано 2018-03-21. [недоступне посилання з вересня 2019]
 32. Методологія. Прозорі міста (uk). Архів оригіналу за 2017-08-10. Процитовано 2018-03-21. 
 33. NAKO. NAKO (uk-UA). Процитовано 2018-03-21. 
 34. Надмірна секретність погіршує ефективність допомоги для оборони України. Українська правда. Процитовано 2018-03-21. 
 35. П’ять способів нелегальної торгівлі з окупованим Донбасом. Українська правда. Процитовано 2018-03-21. 
 36. Оборонні закупівлі: таємниця за сімома печатками. Процитовано 2018-03-21. 
 37. Повернення активів Януковича | Проекти | TI Ukraine. ti-ukraine.org (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 38. Transparency International подала в суд на ГПУ і військову прокуратуру сил АТО через "гроші Януковича". ukranews_com (ua). Процитовано 2018-03-21. 
 39. Повідомити про корупцію. anticorruption.in.ua (ru). Процитовано 2018-03-21. 
 40. У Полтаві побили суддю, яка викривала корупцію. BBC News Україна (en-GB). 2017-11-22. Процитовано 2018-03-21. 
 41. Соломатіна оприлюднила листування з Адміністрацією президента. Громадське радіо (uk). 2017-11-24. Процитовано 2018-03-21. 
 42. #ЯнеДаю: українців закликають розповідати про досвід протидії корупції. Українська правда _Життя. Процитовано 2018-03-21. 
 43. Толерантність до корупції шкодить економіці та відчуттю щастя. Радіо Свобода (uk). Процитовано 2018-03-21. 
 44. «Вони б не мовчали». В Україні починається кампанія на захист викривачів корупції (uk). Архів оригіналу за 2018-03-22. Процитовано 2018-03-21. 
 45. 5 канал (2014-04-07). Transparency International: "Корупція вбиває!". Процитовано 2018-03-21. 
 46. Порожнє посилання на джерело‎ (довідка) 

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]