Фольксштурм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фольксштурм
нім. Volkssturm
Нарукавна нашивка військ фольксштурму
На службі 18 жовтня 1944 — 10 травня 1945
Країна Німеччина
Належність Збройні сили Німеччини
Тип ополчення
Чисельність 700 батальйонів
У складі НСДАП
Війни/битви Друга світова війна
Командування
Визначні
командувачі
Готтлоб Бергер

Медіафайли на Вікісховищі

Фольксштурм (від нім. Volkssturm — штурм народу, народна армія, народна буря) — ополченські формування у нацистській Німеччині наприкінці Другої світової війни. Створювалися з осені 1944 шляхом тотальної мобілізації чоловіків у віці від 16 до 60 років. З лютого 1945 до фольксштурму призвалися і жінки (з 18 років).

Фольксштурм формувався за допомогою СС та інших організацій під загальним керівництвом Гіммлера і підпорядковувався націонал-соціалістичній партії Німеччини. Безпосередньо на місцях організацією нових підрозділів займалися гауляйтери НСДАП.

Організаційно формування фольксштурму об'єднувалися у взводи, роти і батальйони. Восени 1944 на східному фронті перебувало до 100, на західному — до 50 батальйонів фольксштурму. Надалі їх кількість значно зросла (в квітня 1945 тільки в Берліні налічувалося до 200 батальйонів фольксштурму).

Бойова підготовка і моральний стан солдатів ополчення були низькими, озброєння складалося в основному з невеликого числа фаустпатронів і карабінів. Підрозділи фольксштурму використовувалися для будівництва та охорони тилових оборонних рубежів, оборони своїх населених пунктів (вперше підрозділи фольксштурму вступили в бій 18 жовтня 1944 в Східній Пруссії проти радянських військ), потім брали участь у бойових діях у Сілезії, Угорщині і на австрійському кордоні, на Одері, Нейсе і в районі Берліна, а також в евакуації населення і важливих військових об'єктів, для виконання диверсійних завдань. Фольксштурм також використовувався для поповнення кадрових армійських частин Вермахту.

Однострої та відзнаки[ред. | ред. код]

Знаки розрізнення ополченців фольксштурму. Групенфюрер (1), цугфюрер (2), компаніфюрер (3), батальйонсфюрер (4)
Звання
фольксштурму
Переклад Посада Військове звання
(еквівалент)
Bataillonsführer батальйонсфюрер командир батальйону майор
Kompanieführer компаніфюрер командир роти капітан
Zugführer цугфюрер командир взводу лейтенант
Gruppenführer групенфюрер командир відділення унтер-офіцер або фельдфебель
Volkssturmmann фольксштурманн солдат фольксштурму рядовий

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «ТАШКЕНТ» — ЯЧЕЙКА» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза Н. В. ОГАРКОВ — председатель. — М. : Воениздат, 1981. — Т. 8. — С. 300. — ISBN 00101-150. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]

Відео[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]