Форум Вільних Народів Постросії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 19:07, 1 вересня 2023, створена Rotondus (обговорення | внесок) (оновлення даних)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Форум Вільних Народів Постросії
Дата створення / заснування 8 травня 2022
Логотип
Значима особа Кашапов Рафіс Рафаїлович, Штепа Вадим Володимирович, Клімкін Павло Анатолійович, Романчук Ярослав Чеславович, Стецьків Тарас Степанович, Анна Фотига, Магалецький Олег Володимирович, Януш Бугайський, Пол Гобл, Ахмед Закаєв, Косма Злотовський, Андерс Ослунд, Едвард Лукас, Джуліо Терці ді Сант'Агата, Джанні Вернетті, Пономарьов Ілля Володимирович, Кузьо Тарас, Фредерік Петі, Боляєнь Сиресь, Кузахметов Максим Рафікович і Габбасов Руслан Салаватович
Політична ідеологія сецесія
Офіційний сайт(рос.)
CMNS: Форум Вільних Народів Постросії у Вікісховищі

Форум Вільних Народів Постросії (раніше — Форум Вільних Народів Росії) — міжнародна спільнота та громадська платформа, яка об'єднує лідерів рухів поневолених націй та регіонів сучасної так званої «Російської Федерації» та представників політичного, дипломатичного, медійного та аналітичного істеблішменту вільної держав світу, зокрема литовців, поляків, британців, японців, чехів, фінів, українців, грузинів, австрійців, білорусів, турків, німців, казахів, азербайджанців, американців тощо з метою сприяння мирній та ненасильницькій деколонізації, безумовними складовими якої будуть процеси деімперіалізації, денацифікації, демілітаризації та денуклеаризації сучасної російської держави. Фактична мета — розпад РФ .

17 березня 2023 року форум було визнано небажаною організацією в Росії[1].

Ідея

Ідея створення Форуму як платформи для діалогу та консолідації, виникла у відповідь на посилення авторитарних і тоталітарних практик путінізму після початку повномасштабної фази війни Росії та Білорусі проти України, як альтернативний майданчик імперським, москвацентристським опозиційним «лібералам», які прагнуть монополізувати будь-яку опозицію путінському режиму через Форум вільної Росії, що проводиться у Вільнюсі з 2017 року. Платформа Форуму була заснована навесні 2022 року Олегом Магалецьким.

Місія та цілі

Представники Форуму вважають, що народи Росії на сьогодні є окупованими режимом кремлівських рашистів, тож мають системно працювати як над власним звільненням, так і над здобуттям повного суверенітету, включно з незалежністю.

Формати існування чи не існування оновленої та у певній формі єдиної російської держави є дискусійними, частина учасників майданчику підтримує перехідний етап у моделі Конфедерації чи Співдружності, частина — виступає за повну незалежність всіх суб'єктів нинішньої федерації одразу.

Фактична мета:

  • деконструкція російсько-путлєрівсьої імперії на плеяду окремих суверенних демократичних держав
  • повна деімперіалізація і деколонізація /демосковізація/ для гарантії культурної, політчнної, економічної незалежності від окупаційного режиму москви
  • розслідування злочинів рашистського режиму, трибунал для організаторів, ідеологів, покарання військових злочинців, люстрація учасників
  • демілітаризація та денуклеаризація пост-російського простору
  • економіко-соціальна реконструкція для забезпечення стабільності інституцій, демократії та інтеграції нових держав у світову архітектуру безпеки, репарації пострадждалим державам / Україні, Грузії, Ічкерії…/

Заходи

Форум І / 8-9 травня 2022 — Варшава, Польща

Перший захід Форуму вільних народів Росії відбувся 8 травня 2022 у Варшаві у день закінчення Другої світової війни в Європі[2].

Окрім формату Форумів загальноросійського спрямування, у планах є організація тематичних заходів, присвячених певному регіону-протодержаві (Татарстан, Кенігсберг, Сибір, Урал, Башкортостан тощо) і один щорічний «Великий» загальний Форум.

Окрім проведення заходів, ключовим напрямком діяльності Форуму є його робота як постійнодіючого аналітичного центру, робота якого буде спрямована на реконструкцію рф, деколонізацію її корінних народів та регіонів, демілітаризацію та денуклеаризацію, депутінізацію та люстрацію.

Форум ІІ / 22-24 липня 2022 — Прага, Чехія

23 липня 2022 року в Празі пройшов форум, де міжнародні експерти обговорювали розпад РФ на 19 окремих республік[3]. На Форумі було прийнято «Декларацію про деколонізацію Росії». На її початку наголошується, що процес повної та загальної деколонізації Росії має базуватися на міжнародному праві, включаючи Загальну декларацію прав людини та право націй на самовизначення, закріплене у Статуті ООН. Національні та регіональні еліти закликали розпочати створення національних перехідних урядів/адміністрацій (можливо, в еміграції), а також почати створювати Конституції республік, що закріплюють їхню державну незалежність та суверенітет. Оголошено про скликання у листопаді-грудні 2022 року Міжнародної конференції з мирної деколонізації та територіального устрою постросійського простору[4].

Форум ІІІ / 23-25 вересня 2022 — Гданськ, Польща

На Третьому Форумі, який відбувся у Гданську 23-25 вересня 2022, назву підкоригували, привівши її у відповідність до Декларації — «Форум вільних народів постросії»[2].

Форум VІ / 7-11 грудня 2022 — Гельсінгборг, Швеція

Четвертий Форум відбувся 7-11 грудня у шведському Гельсінгборзі. У грудні ж так звані депутати так званої держдуми так званої росії ухвалили в першому читанні одразу два закони, які мають безпосереднє відношення до ФВНП. Нові юридичні норми запроваджують покарання та прирівнюють до екстремізму поширення і демонстрацію карт та зображень, що «спростовують територіальну цілісність росії». Приводом для розробки такого закону була карта, яка стала одним із фірмових знаків, символів Форуму. На ній на місці нинішньої ерефії розміщено кілька десятків держав зі своїми прапорами[2].

Форум V / 31 січня 2023 — Брюссель, Європарламент

31 січня 2023 у Брюсселі в будівлі Європарламенту відбувся 5-й Форум вільних народів постросії. Його тема — «Імперська Росія: завоювання, геноцид та колонізація. Перспективи деімперіалізації та деколонізації»[2]. На ньому представники п'яти регіонів Росії (Уралу, Кенігсбергу (Калінінградська область), Інгрії (Ленінградська область), Сибіру й Кубані) оголосили про початок підготовки референдумів за свою незалежність[5][6][7]. Початок онлайн-референдумів намічено на 16 лютого 2023, проте вже станом на 9 лютого Роскомнадзор заблокував сайт онлайн-референдумів щодо відокремлення від Росії різних регіонів[8].

Форум VІ / 25-27 квітня 2023 — Вашингтон, США, Hudson Institute, мерія Філадельфії, Український Інститут Америки, Нью-Йорк

25 — 28 квітня в Hudson Institute (Вашингтон), у мерії Філадельфії та в Українському інституті Америки (Нью-Йорк) відбувся VI Форум вільних націй пост-Росії, головна тема якого: «Нове майбутнє Північної Євразії: архітектура постросійського простору». Участь у форумі взяли представники рухів поневолених народів і регіонів Росії. Окрім того, до них долучилися аналітики, політики, дипломати, експерти, науковці та громадські діячі різних країн[9][10].

Зокрема, під час Форуму були обговорені можливості створення нової архітектури глобальної та регіональної безпеки[11].

Форум VІІ / 1-2 серпня 2023 — Токіо, Японія, Парламент

VII Форум Вільних Держав ПостРосії «Post-Russian Space Foresights: Challenges and Opportunities for East & North Asia» відбувся в Японії 1 — 2 серпня 2023 року. Його перший день пройшов у Парламенті Японії. Спікерами (з представників Японії) були, серед іншого, 4 чинних депутати Парламенту Японії: Suzuki Yosuke, Wada Yuichiro, Kamata Sayuri, Suzuki Atsushi. В другий день виступали нові спікери, зокрема Каміль Галеєв, Борис Стомахін, Юрай Месик (Словаччина), Gianni Vernetti (Італія), Олексій Гончаренко (Україна), David Piguet (Франція) та інші.

За результатами VII Форуму була підписана Токійська Декларація.

Міністерство закордонних справ РФ висловило протест Посольству Японії в РФ, у зв'язку з наданням майданчику для проведення VII Форуму вільних народів ПостРосії[12]. Уряд Японії, в свою чергу, відповів, що не підтримував проведення Форуму на офіційному рівні[13].

Наступні плановані Форуми:

Форум VІІІ / 27–30 вересня 2023 — Лондон/Париж (+можливо Страсбург)

Форум ІХ / 25–29 жовтня 2023 — Ізраїль/Туреччина (+ можливо ОАЕ/Катар)

Форум Х / 7–10 грудня 2023 — Відень/Берлін

Спікери та координаційна рада Форуму

Рафіс Кашапов, Ілля Пономарьов, Руслан Габбасов, Павєл Сулідзяка, Вадим Штепа, Павєл Мізєрін, Маріуш Піліс, Вадим Пєтров, Дені Тепс, Нафіс Кашапов, Андріус Алманіс, Павло Клімкін, Кшиштоф Сворофські, Інна Курочкіна, Ярослав Романчук, Тарас Стецьків, Анна Фотига.

На офіційному сайті зазначений повний список спікерів та членів координаційної ради Форуму.

Учасники Форуму

Україна

Олег Магалецький, Олег Дунда / Парламент, Олег Медуниця / Парламент / ОУН, Варвара Шмигальова, Ганна Гопко, Павло Жовніренко, Ганна Абакумова

Польща

Анна Елжбіета Фотига / Європарламент, Косма Злотовський / Європарламент, Кацпер Пшажинський, Марек Корнат

Литва

Андрус Альманіс

Латвія

Роберт Зіле / Європарламент

Естонія

Ейно Рантанен, Рональд Юдин, Вадім Штепа

Сербія

Чедомир Стойкович

Фінляндія

Лінус Лінсен

Грузія/Сакартвело

Ніно Накашідзе

Туреччина

Гюсейн Ойлупинар, Джеміль Керімоґлу

Іспанія

Карлос Санчес

США

Януш Бугайський, Пол Гобл, Люк Коффі, Кейсі Мішель, Браян Вільямс, Олександр Дж. Мотиль, Джейсон Джей Смарт, Браян Глін Вільямс, Кейсі Мішель, Василина Орлова

Канада

Даян Френсіс

Великобританія

Едвард Лукас, Моріс Глазмаан

Австрія

Гюнтер Фельлінгер, Райнхард Клоуцек

Франція

Фредерік Петі

Німеччина

Сергій Сумленний, Андрій Тріллєр, Корчагін Павло, Сергій Сумленний

Словаччина

Олександр Сотник

Європа

Віталій Гінзбург, Андрій Мазурек

Японія

Окабе Йосіхіко, Хіросе Йоко, Сузукі Йосуке / Парламент, Вада Юічіро / Парламент, Сузукі Ацуші / Парламент, Окада Кадзуо / Парламент

Чеченська Республіка Ічкерія

Ахмед Закаєв, Інал Шеріп, Інна Курочкіна

Республіка Інгушетія

Магомед Торієв, Ахмад Ождо

Вільний Башкортостан

Руслан Габбасов

Вільний Татарстан / Ідель-Урал

Нафіс Кашапов, Рафіс Кашапов, Фаріт Закієв, Іршат Хабієв, Аїда Абдрахманова, Юлія Файзрахманова,

Вільна Білорусь

Вадим Прокопьєв

Інгрія

Максим Кузахметов, Денис Угрюмов, Павел Мезерін, Павло Івлєв, Майк Інгрем

Бярмія

Міхаїл Градов

Карелія,

Владислав Нобель-Олейник, Дмитро Кузнецов

Країна Вепсів

Алевтіна Солдатова

Смаландія

Вадим Сідоров

Псковська Республіка

Артем Тарасов

Східна Кривія

Вадим Сідоров

Лапландська Республіка

Б'йорн Сафронов

Балтійська Республіка Кенігсберг

Вадим Петров, Флоріан Шур, Рустам Васильєв

Вільна Кубань

Євген Бурсанідіс, Дмитро Доровскіх

Вільна Черкесія

Мустафа Канбек, Беслан Кмузов, Мурат Теміров, Фатіма Тліс

Донська Республіка / Козакія

Олександр Золотарьов, В'ячеслав Дьомін

Ногай-Ель

Анвар Курманакаєв, Нія Айтін

Вільний Сибір

Станіслав Суслов, Алєксєй Мананніков, Колмаков Григорій

Республіка Саха / Якутія

Нікіта Андрєєв, Раїса Зубарева

Ойратська Республіка / Калмикія

Батир Боромангнаєв, Давур Дорджієв

Бурятія

Раджана Дугар-де Понте, Зуртан Халтаров, Маріна Ханхалєва, Ігор Пронкінов, Рінчін Гомбоєв

Удеге

Павел Суляндзіга

Чувашія

Михайло Орієшніков

Тихоокеанська Федерація / Зелений Клин

Добромир Ільюченко

Конгрес Народних Депутатів

Ілля Пономарьов

Федерація Залісся

Ілля Лазаренко

Див. також

Соцмережі

Посилання

Примітки

  1. Russia Labels Poland-Registered Forum As An 'Undesirable Organization'. Радіо Свобода (англ.). 17 березня 2023. Процитовано 21 березня 2023.
  2. а б в г Ідеї деколонізації рф гучно пролунали у стінах Європарламенту. www.ukrinform.ua.
  3. Обговорюють розпад РФ. Російські опозиціонери організували форум у Празі. РБК-Украина (рос.). Процитовано 24 липня 2022.
  4. Второй Форум свободных народов россии призвал к деколонизации рф // Укрінформ
  5. Форум свободных народов в Брюсселе: солидарность с Украиной, диалог с ЕС и начало референдумов. freenationsrf.org.
  6. “Досить годувати Москву!”: представники п’яти регіонів рф заявили про проведення референдумів за незалежність від росії. kievvlast.com.ua.
  7. Dickinson, Peter (9 лют. 2023 р.). Is Putin’s Russia heading for collapse like its Czarist and Soviet predecessors?.
  8. Роскомнадзор заблокував сайт онлайн-референдумів у Росії. Главком | Glavcom. 9 лют. 2023 р.
  9. VI Forum of the Free Peoples of Post-Russia will be held in Washington, Philadelphia, NYC. www.ukrinform.net. 14 квіт. 2023 р.
  10. A New Architecture for Northern Eurasia: The Sixth Free Nations of Post-Russia Forum | Hudson. www.hudson.org. 28 квіт. 2023 р.
  11. Старт з Калінінграда або з могили Путіна: на форумі у США обговорили руйнування Росії. 24 Канал. 26 квіт. 2023 р.
  12. https://www.mid.ru/ru/foreign_policy/news/1899934/
  13. https://sp.m.jiji.com/article/show/3015599