Демілітаризація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Демілітаризація — скорочення армії країни, зброї або військової техніки з узгодженим мінімумом. Демілітаризація є результатом мирного договору Припинення війни або великого конфлікту. Різке добровільне скорочення армії переможця називається демобілізація.

Демілітаризація була політикою в ряді країн після обох світових воєн. У період після Першої світової війни Велика Британія значно знижує свою військову міць. Результат слабкої позиції під час підйому нацистського режиму в Німеччині був однією з причин, які призвели до політики умиротворення.

Перетворення військової або напіввійськовою сили в цивільну також називається  демілітаризація. Наприклад Італійська Polizia di Stato демілітаризована в 1981 році, а австрійська жандармерія об'єдналась з національною поліцією, створивши новий цивільний орган.

Демілітаризація може також відноситися до політики, зайнятих військами союзників під час окупації Японії та Німеччини після Другої світової війни. Японські та німецькі військові були знову під маркою дистанціюватися їх від недавньої історії війни, але тримали активним і залізобетонних щоб допомогти союзникам стикаються з новою радянської загрози, яка стала очевидною, як світова війна закінчилася, і почалася холодна війна.

Демілітаризація може також відноситися до зменшення одного або декількох видів зброї або збройових систем або видалення бойової техніки з корабля.

Демілітаризована зона це специфічна площа, яка використовується, наприклад, як буферна зона між народами, раніше зайнятими у збройних конфліктах, де військовослужбовці, обладнання або діяльність заборонено.

Приклади демілітаризації включають в себе:

  • Версальський договір заборонив Німеччині  після Другої світової війни військово-повітряні сили, бронетехніку, і деякі види морських суден. Крім того, він встановив демілітаризовану зону в Рейнській області
  • Масивні скорочення військовослужбовців у країнах союзників після закінчення світової війни 
  • Демобілізація британських Збройних Сил після Другої світової війни 
  • Вашингтонський Військово-морський договір 
  • Конвенція про заборону хімічної зброї 

Література[ред. | ред. код]

  • О. С. Пархомчук. Демілітаризація // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т. /Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
  • М. Гнатовський. Демілітаризація // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.189 ISBN 978-966-611-818-2