Філіп Джонсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Філіп Джонсон, фото 2002 року
Філіп Джонсон

Філіп Джонсон (англ. Philip Johnson, 8 липня 1906 — 25 січня 2005) — архітектор США, що справив значний вплив на розвиток американської та світової архітектури[1]. Лауреат Прітцкерівської премії (1979)[2].

Біографія[ред.ред. код]

Філіп Джонсон вивчав історію та філософію у Гарварді, але 1928 року весь хід його життя змінила зустріч з Людвігом Міс ван дер Рое. Після повернення з поїздки по Європі Джонсон першим познайомив американців з теоретичними побудовами Міс ван дер Рое, Гропіуса і Ле Корбюзьє — архітекторів, для позначення стильової приналежності яких Джонсон при складанні каталогу Музею сучасного мистецтва в 1932 р. ввів в обіг термін «інтернаціональний стиль».

Ставши на чолі архітектурного підрозділу Музею сучасного мистецтва, Джонсон сприяв пропаганді архітектурного модернізму в Америці, написав ґрунтовну монографію про Міс ван дер Рое і переконав його переїхати в США. На території своєї садиби в штаті Коннектикут він втілив ідеї Міс ван дер Рое архітектурного мінімалізму при проектуванні «Скляного будинку» (1949). З цього часу він почав працювати архітектором-практиком, створивши разом з Місом такий яскравий зразок «інтернаціонального стилю», як хмарочос Сігрем-білдінг у Нью-Йорку (1956 рік).

У міру падіння популярності «інтернаціонального стилю» в 1960-ті роки Джонсон адаптувався до нових віянь. У його проектах з'являються вигнуті лінії і алюзії до історичних архітектурних стилів, властиві постмодерну. У 1968 році разом з Джоном Берджи заснував власне архітектурне бюро. Спільні проекти Джонсона і Берджи численні — це і будівля корпорації SONY в Нью-Йорку (1984), і Вільямс Тауер в Х'юстоні (1983), і Ліпстік-білдінг на Манхеттені (1986), і Ворота Європи в Мадриді (1996) .

Споруди Джонсона[ред.ред. код]

Кришталевий собор в Каліфорнії[ред.ред. код]

Докладніше: Кришталевий собор

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Nation & World | Innovative, influential architect Philip Johnson dies at age 98 | Seattle Times Newspaper. seattletimes.nwsource.com. 2011 [last update]. Процитовано 8 October 2011. 
  2. Goldberger, Paul (May 23, 1979). «Philip Johnson Awarded $100.000 Pritzker Prize: He Is Called the 'Dean' Recent Work More Controversial.» New York Times, p. C26. Retrieved August 1, 2011.