Червоточина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Простір Шварцшильда. Математичний образ червоточини за Шварцшильдом.

Червото́чина, або «кротовина» або «кротова нора» (перше є дослівним перекладом англ. wormhole) — гіпотетична топологічна особливість простору-часу, що в кожен момент часу є «тунелем» в просторі. Область поблизу найвужчої ділянки кротовини називається «горловиною».

Червоточини поділяються на «внутрішньосвітові» (англ. intra-universe) та «міжсвітові» (англ. inter-universe) в залежності від того, чи можна з'єднати її входи кривою, що не перетинає горловину (на малюнку змальована внутрішньосвітова кротова нора).

Розрізняють також прохідні (англ. traversable) і непрохідні червоточини. До останніх відносять ті тунелі, які колапсують занадто швидко для того, щоб спостерігач або сигнал (що мають швидкість не вище швидкості світла) встигли добратися від одного входу до іншого. Класичний приклад непрохідної кротовини — простір Шварцшильда, а прохідною — кротовини Морріса-Торна.

Загальна теорія відносності (ЗТВ) не спростовує існування таких тунелів (хоча й не підтверджує). Для існування прохідної кротової нори необхідно, щоб вона була заповнена екзотичною матерією, що створює сильне гравітаційне відштовхування і перешкоджаюче згортанню нори. Вирішення типа кротових нір виникають в різних варіантах квантової гравітації, хоча до повного дослідження питання ще дуже далеко.

Прохідна внутрішньосвітова кротова нора дає гіпотетичну можливість подорожей в часі, якщо, наприклад, один з її входів рухається відносно іншого, або якщо він знаходиться в сильному гравітаційному полі, де перебіг часу сповільнюється.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]