Узороччя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Церква Святої Трійці у Нікітниках, Москва — один з найвідоміших прикладів архітектури узороччя

Російське узороччя (московське узороччя або просто узороччя; рос. узорочье) — архітектурний стиль, що сформувався в XVII столітті на території Московського царства, що характеризувався вигадливими формами, багатством декору, складністю композиції та мальовничістю силуету.

Історія

Однозначної думки щодо походження стилю не існує. Існують протилежні точки зору на тимчасовий зв'язок церковної і цивільної форм: одні дослідники знаходять в російському узороччі риси «обмирщення» і вказують на запозичення з цивільного зодчества (зімкнуті склепіння, карнизи, лиштви, філіровані пояски), а інші дотримуються думки про первинність для даного стилю його церковної форми. Поширена думка про зв'язок російського узороччя з європейським пізнім ренесансом і маньєризмом.

У розвитку стилю виділяють два етапи: ранній (стиль Олексія Михайловича) і пізній (стиль Федора Олексійовича)[1][2]. Починаючи з середини XVII століття російське узороччя еволюційно витісняється російським бароко, іноді ці поняття змішуються або помилково взаємозамінюються[3][4].

У XIX столітті російське узороччя — джерело цитат і об'єкт імітацій для архітектури еклектики і історизму. На початку XX століття узороччя є одним з основних джерел натхнення для архітектури російського модерну.

Основні характеристики

Композиція

Протягом всього періоду свого існування російське узороччя зазнає значної еволюції. Для першої половини XVII століття характерна складна просторова композиція. Типові кам'яні будівлі цього періоду — безстовпові храми з зімкнутим склепінням, на високому підкліті, з трапезною, приділами і дзвіницею. Вони зазвичай мають п'ять бань, невеличкі бані над приділами, шатри над ґанками і дзвіницею, яруси кокошників над склепіннями. Композиція втрачає монументальну ясність. Наос в плані має поперечну орієнтацію, таким чином збільшується ступінь індивідуального в молитві і літургії. Для другої половини XVII століття більш характерні ясні і врівноважені, нерідко симетричні, композиції[5]. При цьому декор фасадів стає також врівноваженішим, його розміщення на фасадах підпорядковане ордеру.

Покрівля

Спасо-Преображенський Воротинський монастир

Для стилю, як і для допетровської архітектури Росії загалом, характерні шатрові завершення храмів, дзвіниць і ґанків. Два або три шатри у таких храмах як правило не мали конструктивного значення, а були декоративним елементом. Подібними за архітектурним рішенням пам'ятками є церква Введення Спасо-Преображенського Воротинського монастиря, Успенська церква Благовіщенського монастиря в Нижньому Новгороді і інші[6]. Барабани бань зазвичай були глухими, також як і шатра, будучи декоративним елементом (на відміну від світлових барабанів). Також для узороччя характерні бочкоподібні покрівлі.

Ґанок

Типові ґанки періоду узороччя були повзучими, окрім шатра для них також характерні декоративні гирки.

Декор

Архітектурі узороччя притаманні різьблені лиштви вікон (в тому числі у вигляді кокошників), багатоярусні кокошники на склепіннях, карнизи у вигляді «півнячих гребінців», кручені стовпчики, напівколонки, а в інтер'єрі — багатий кольоровий рослинний орнамент стін і склепінь. Площа декору на стінах дуже велика.

Приклади

Москва

Архітектори, пов'язані з узороччям

Див. також

Примітки

  1. Владимир Седов. Стиль великого посольства (рос.)
  2. а б Вдовиченко М. В. Церковь Одигитрии в Вязьме. (рос.)
  3. Власов В. Г. Большой энциклопедический словарь изобразительного искусства В 8 т. — СПб.: ЛИТА, 2000. — 864с.: ил.
  4. Лебедев, А. В. Московские древности — электронные издания: реалии и перспективы. (рос.)
  5. (рос.)Академия художеств СССР. Институт теории и истории изобразительных искусств. Всеобщая история искусств. Том 2. Искусство средних веков. Книга первая. Искусство Византии, Армении, Грузии, южных славян, Древней Руси, Украины и Белоруссии. Русское искусство 17 века
  6. Вл. В. Седов. Церковь Введения Воротынского монастыря (рос.)
  7. Ред. Т. В. Моисеева (1989). Памятники архитектуры Москвы (російською) . Москва: Искусство.
  8. Памятники архитектуры Москвы. Ред. Т. В. Моисеева. Искусство. 1989 г. (рос.)
  9. Баниге В., Перцев Н. (1970). Вологда (російською) . Москва: «Искусство».