Го-Мійо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 01:55, 26 травня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на звичайні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Файл:GaultMillau Wikipedia.jpg
Го-Мійо Німеччина, 2018

Го-Мійо (фр. Gault Millau (МФА[ɡo e mijo])) — один з найвпливовіших французьких гідів, який оцінює рейтинги ресторанів, вин, бутіків. При цьому плати за включення клієнтів до лістингу Го-Мійо не бере.

Історія

Видання Го-Мійо було засноване в 1965 році двома ресторанними критиками Анрі Го (Henri Gault, 1929—2000) та Крістіаном Мійо (Christian Millau, *1928). Го-Мійо оцінював ресторани за шкалою від 1 до 20 балів, де 20 — найвища оцінка. Ресторани з оцінкою нижче 10 балів майже ніколи не включаються в лістинг. Бали нараховуються за якість їжі з окремими коментарями стосовно рівня обслуговування, ціни або атмосфери ресторану. На основі отриманих оцінок, найбільш рейтингові ресторани удостоюються звання від 1 до 5 «кухарських ковпаків» за шкалою Го-Мійо. З 1965 до 2004 Го-Мійо ніколи не присуджував 20 балів жодному ресторану, вважаючи, що досконалість в цій справі недосяжна, проте в 2004 році максимально можливу оцінку все ж було присуджено двом ресторанам шеф-кухаря Марка Вейра (Marc Veyrat, *1950), якого називають найкращим шеф-кухарем світу. Це ресторани «Готель Марк Вейра» (стара назва — «Готель Ерідан», L'Auberge de l'Eridan) біля озера Аннесі (Ансі) та La Ferme De Mon Pere («Ферма мого батька») в Межев. Для деяких критиків такі високі оцінки в Го-Мійо є зниженням стандартів оцінювання в умовах переходу від дегустації постійним редакційним персоналом експертів до залучення місцевих агентів. В той же час ці два ресторани мають також вищу нагороду «три зірки» від кулінарного гіда Мішлен, що говорить про їх справді високий рівень.

Раніше точилися дискусії щодо того, який гід є більш впливовим, путівник Мішлен чи Го-Мійо. Мішлен — більш популярний, а отже і більш впливовий. В той же час рейтинг Го-Мійо розглядається як більш точний завдяки системі оцінювання за якістю їжі в ресторані. Керівництво Го-Мійо вирішило менше уваги приділяти розкоші оточення, хоча це є одним з важливим критеріїв високої кухні від Мішлен, і зосередитись саме на якості їжі.

У лютому 2003 року відомий французький шеф-кухар Бернар Луазо (Bernard Loiseau) покінчив життя самогубством в умовах неправдивих чуток про те, що гід Мішлен понизив рейтинг його ресторану Кот-д'Ор (Côte d'Or) в Сольє з трьох до двох зірок. Ці чутки з'явились після зниження оцінки з 19 до 17 балів за шкалою Го-Мійо, яке справді мало місце.

З 2010 Го-Мійо визначає оцінку ресторанів за «кухарськими ковпаками»: (5 ковпаків = 19-20 балів, 4 ковпака = 17-18 балів, 3 ковпака = 15-16 балів, 2 ковпака = 13-14 балів, 1 ковпак = 11-12 балів)

П'ять ковпаків

Станом на 2012 рік п'ять «кухарських ковпаків» мали наступні ресторани високої кухні[1]:

Місто Назва ресторану французькою Назва українською Шеф-кухар
Париж Le Meurice Ле Меріс Яник Аллено
Париж L'Arpège Л'Арпеж, Арпеджіо Ален Пассар
Фонжонкуз Auberge du Vieux Puits Л'Оберж дю Вьйо Пюі Жіль Гужон
Лор'ян L'Amphitryon Амфітріон Жан-Поль Абаді
Ежені-ле-Бен Les Prés d'Eugénie Ле-Пре-д'Ежені Мішель Герар
Париж Restaurant Guy Savoy Гі Савуа Гі Савуа
Париж Alain Ducasse au Plaza Athénée Ален Дюкасс в готелі Плаза Атені Ален Дюкасс
Роанн Maison Troisgros Дім Труагро Мішель Труагро
Париж Pierre Gagnaire П'єр Ганьєр П'єр Ганьєр
Париж L'Astrance Л'Астранс Ерік Фрешон
Арль L'Atelier de Jean-Luc Rabanel ЛьАтельє де Жан-Люк Рабанель Жан-Люк Рабанель
Сен-Бонне-ле-Фруа Régis et Jacques Marcon Режі і Жак Маркон Режі Маркон

За результатами 2015—2017 років відзначені:

Рік Шеф-кухар (фр.) Шеф-кухар (укр.) Назва Назва українською Розташування
2015 Frédéric Anton Фредерік Антон Le Pré Catelan Ле Пре Кателан Париж
2016 Alexandre Gauthier Александр Готьє[2] La Grenouillère Ла Гренуйєр Ла-Маделен-су-Монтрей
2017 Thierry Marx Тьєррі Маркс Sur Mesure — Mandarin Oriental Sur Mesure — Мандарен Орієнталь Париж
2017 Marc Veyrat Марк Вейра La Maison des Bois Ла Мезон-де-Буа Маніго
2018 Alexandre Couillon Александр Куйон La Marine Ла Марін Нуармутьє-ан-л'Іль (Пеї-де-ла-Луар)
2019 Jean-François Piège Жан-Франсуа П'єж Le Grand Restaurant Гранд Ресторан Париж
2020 Alexandre Mazzia Александр Мацціа AM par Alexandre Mazzia «AM» Александра Мацціа Марсель (Прованс — Альпи — Лазурний Берег)

За межами Франції

Го-Мійо також видає гіди для інших країн, наприклад Швейцарії, Німеччини, Австрії та країн Бенілюксу. У США, André Gayot, один із засновників Го-Мійо-Франція, випустив з 1986 до 2000 р. багато путівників під двома назвами Го-Мійо і Gayot. Після розриву відносин з новими власниками Го-Мійо-Франція, André Gayot публікує путівники в США під єдиною назвою Gayot. Сайт Gayot.com є одним з основних веб сайтів про ресторани і подорожі в США.

Див. також

Примітки

Посилання