Michelin

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search


Мішлен
Michelin
фр. Manufacture française des pneumatiques Michelin
Тип Публічна компанія
Форма власності Kommanditgesellschaft auf Aktien[d]
Галузь виробництво шин
Засновано 1889
Засновник(и) Édouard Michelin[d] і André Michelin[d]
Штаб-квартира Клермон-Ферран
Ключові особи Мішель Ролье головний керуючий
Виторг 16.410 млн (2008 рік) [1]
Операційний прибуток (EBIT) € 843 млн (2008 рік)
Чистий прибуток € 357 млн (2008 рік)
Співробітники 105 700[2] і 105 800[2]
Дочірні компанії
Сайт www.michelin.com

CMNS: Michelin на Вікісховищі

Мішлен (фр. Michelin) — французька компанія, всесвітньо відомий виробник шин, відома також як видавець одного з найавторитетніших ресторанних рейтингів Європи. Повне найменування — Compagnie Générale des Établissements Michelin. Штаб-квартира — в Клермон-Феррані. За обсягами виробництва займає перше місце в Європі та третє місце у світі (перше в Goodyear, друге в Bridgestone).

Історія[ред.ред. код]

Реклама Michelin, Австралія, 1922 рік

Заснована в 1889 році. Спочатку компанія виробляла шини для велосипедів, пізніше вийшовши на ринок автошин (в 1891 році компанією був отриманий патент на виробництво знімних пневматичних шин). У 1907 році відкрилося перше підприємство Michelin за межами Франції — в Турині.

З 1934 по 1976 рік Michelin володіла автомобільним виробником Citroën. У 1988 році компанія поглинула американського виробника шин BF Goodrich Company, всього за всю історію компанії вона придбала в цілому близько десяти шинних компаній різної величини. Michelin є автором багатьох інновацій в шинній індустрії, таких, наприклад, як винахід радіальних шин в 1946 році. Також одним з найважливіших моментів була поява на ринку в 1992 році так званих «зелених шин» Energy, що мають низький коефіцієнт опору коченню, що дозволяє економити паливо.

З 1999 року по травень 2006 року компанію очолював Едуард Мішлен, 26 травня 2006 року він потонув в ході рибалки на яхті біля західного узбережжя Франції (Бретань) . Після цього на чолі компанії став Мішель Ролье, який не є членом сім'ї Мішлен.

Завод Michelin в польському місті Ольштині

Власники та керівництво[ред.ред. код]

Акціонери компанії: інституційні інвестори — 51,8% акцій, пайові фонди — 28,95%, менеджмент — 2,1%. Капіталізація на середину листопада 2007 року — 12460 млн євро. [3]

Діяльність[ред.ред. код]

Компанія випускає широкий спектр шинної продукції для автомобільної, сільськогосподарської техніки, велосипедів і мотоциклів, а також літаків. Також компанія знаменита своїми картами і путівниками ViaMichelin. Компанії належить 69 заводів в 19 країнах.

Загальна чисельність персоналу — близько 130 тис. чоловік. Обсяг виробництва шин у 2006 році становив 190 млн шин.

У 2008 році чистий прибуток Michelin склала 357 млн євро (у 2007 році — 772 млн євро) при виручці 16410 млн євро. [1]

Спорт[ред.ред. код]

Шина Michelin

Шини Michelin широко використовуються в авто- і мотоспорті. Великий удар по репутації компанії було завдано в результаті шинного скандалу на етапі Формули-1 Гран-прі США 2005 року. 2006 року, незважаючи на чемпіонський титул Фернандо Алонсо (який виступав на шинах Michelin), став останнім для французьких шинників. З 2007 року у Формулі-1 знову монополія Bridgestone. У 2009 році шини Michelin використовуються в наступних чемпіонатах:

  • Світова Серія Рено 3,5
  • Серія Ле-Ман (LMS)
  • Американська серія Ле-Ман (ALMS)
  • Чемпіонат світу Гран Туризмо (FIA GT)
  • Суперліга Формула

Путівники Мішлен[ред.ред. код]

Компанія відома не тільки як виробник шин, але і як видавець одного з найавторитетніших рейтингів ресторанів Європи, так званого «Червоного гіда[en]» (фр. Michelin, Le Guide Rouge), який має тризіркову систему оцінки ресторанів (див. "висока кухня"). Також відомий і «Зелений гід», туристичний путівник. Червоний гід почав видаватися з 1900 року, зелений вперше вийшов в 1968 році. У цей час видаються червоні гіди для більшості європейських країн і деяких міст США. Випуск Зелених гідів російською мовою здійснюється видавництвом ABBYY Press ([1]).

Бібендум[ред.ред. код]

Символ компанії — надувний чоловічок Бібендум (Bibendum), намальований французьким художником О'Галопом в 1898 році. На рекламному ескізі, від якого відмовився пивовар з Мюнхена, огрядний силует заповнював велику частину композиції. Він оточений п'яничками, що стрясають порожніми кухлями з криками: «Nunc est bibendum!» («Якщо пити, так зараз!», Ода епікурійця Горація). Зовні Бібендум як би складений зі стосу шин різних діаметрів, до яких прироблені руки.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Річний прибуток Michelin впав більш ніж удвічі
  2. а б https://www.michelin.com/fre/finance/donnees-et-indicateurs/donnees-consolidees
  3. Ірина Малкова. Кого радує розмір пробок в Москві // Відомості, № 219 (1993), 20 листопада 2007

Посилання[ред.ред. код]