Червоний путівник Мішлен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Обкладинка Червоного гіда 1929 року

Червоний путівник Мішлен (Червоний гід Мішлен; фр. Michelin, Le Guide Rouge) — найбільш відомий і впливовий з сучасних ресторанних рейтингів, що видається компанією з виробництва шин Michelin з 1900 року.

Michelin також видає туристичний путівник, який називають «Зелений путівник Мішлен».

Історія[ред. | ред. код]

Перший гід був виданий 1900 року Андре Мішленом, одним із засновників компанії «Мішлен». Початково путівник включав список різноманітних корисних для мандрівників місць, таких як готелі, ремонтні майстерні, платні автостоянки, місця харчування. Поширювався спочатку безкоштовно, а з 1920 року почав продаватись за помірну ціну. Тоді ж до нього включили рейтинг ресторанів за їх цінами. При цьому ресторани з високими цінами позначалися зіркою, що злегка нагадувала квітку.

1926 року політика рейтингу суттєво змінилася, і з тих пір зірочка поруч з назвою ресторану вже означала відмінну кухню.

На початку 1930-х років було диференційовано якість кухні за трьома зірками і ця традиція залишається до цих пір:

  • Etoile Michelin-1.svg — дуже хороший ресторан у своїй категорії
  • Etoile Michelin-2.svg — відмінна кухня, заради ресторану варто дещо відхилитись від маршруту
  • Etoile Michelin-3.svg — чудова робота шеф-кухаря, варто сюди здійснити окрему подорож.

Путівник видається для таких країн Європи як Франція, Австрія, Італія, Німеччина, Іспанія і Португалія (спільний гід), Швейцарія, Велика Британія і Ірландія (спільний гід), країни Бенілюкса (спільне видання).

Також видаються окремі гіди по Нью-Йорку, Лос-Анджелесу, Лас-Вегасу, Чикаго, Сан-Франциско,Токіо, Кіото і Осаці (спільне видання), Гонконгу і Макао (спільно), Парижу (ті ж ресторани, що і у французькому путівникові), Лондону і по головним містам Європи.

Путівник по Токіо[1], який почав видаватись з 2008 року, відразу ж поставив столицю Японії на перше місце серед «міст-гурманів» за версією Мішлен. Токіо відібрав це звання у Парижа, випередивши останній за кількістю сумарних зірок на 93 (191 проти 98).

Першим рестораном, який отримав три зірки у Великій Британії, був «Gordon Ramsay» у Лондоні[2], власником і шефом якого є Гордон Рамзі, шотландець за походженням.

Першим у східній Європі отримав зірку Мішлен празький ресторан «Allegro Prague».[3].

2007 року згадки в Червоному гіді Мішлен був удостоєний також празький ресторан «La Veranda».[4], створений ресторатором з Одеси Юрієм Колесником і його партнером Савелієм Лібкіним.

У 2018 році автори ресторанного рейтингу гіда Мішлен високо оцінили шеф-кухаря київського ресторану «Канапа» Ярослава Артюха. На сайті гіда написали про те, як він модернізує традиційну українську кухню і вдихає у неї нове життя[5][6].

Критерії присудження рейтингу[ред. | ред. код]

Критерії присудження рейтингу складають комерційну таємницю компанії «Мішлен» і не є надбанням громадськості, проте відомий головний критерій — кухня. З точки зору гіда, атмосфера, обслуговування, інтер'єр і цінова ніша[7] — все це вторинне по відношенню до страв, що подаються.

У гіді не розглядаються «модні» заклади і ресторани без авторської кухні (тобто без шеф-кухаря).

Відомо, що найчастіше зірки присуджуються шефам, а не ресторанам, таким чином, шеф може піти і «прихопити» свою зірку в інший ресторан.

2003 року вийшла книга « L'inspecteur se met à table» Ремі Паскаля, який пропрацював довгі роки інспектором «Мішлен», в якій він відкрив завісу таємниці і розповів, яким чином, наприклад, присуджуються зірки, і яким чином вони відбираються [8]. Ремі зізнався, що радив би гурманам їсти в ресторанах з однією або двома зірками, а не у трьохзіркових, оскільки «справжній талант розкривається у боротьбі»[8]. Книга викликала обурення з боку компанії, і Паскаль був негайно звільнений.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]