Civilization

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Sid Meier's Civilization

Civ1 logo v1.svg

Розробник MicroProse
Видавець MicroProse
Частина серії Civilization
Дата випуску 16 листопада 1991 (для DOS)
Жанр(и) глобальна стратегія
Віковий
рейтинг
ESRB: KA (Kids to Adults)

USK: 6

Платформа DOS, Windows, Amiga, Macintosh, Atari ST, Sega Saturn, SNES, PlayStation, N-Gage
Режим гри однокористувацький
Носій гнучкий диск
Роздільність EGA, VGA, SVGA

Sid Meier's Civilization (укр. Цивілізація Сіда Мейєра) або просто Цивілізація — відеогра створена Сідом Мейєром для Microprose у 1991 році. Мета гри — розвинути свою цивілізацію від прадавніх часів до побудови зорельота (гра закінчується також при підкоренні всього світу). Civilization — загальновизнаний піонер у жанрі покрокових стратегій, що започаткувала однойменну серію ігор.

Гасло гри: «Побудуй імперію, що витримає випробування часом» (англ. Build an Empire to stand the test of time).

Ігровий процес[ред.ред. код]

Приклад ігрового процесу Civilization (глобальна карта)

Розвиток цивілізації[ред.ред. код]

Гравець керує розвитком обраної цивілізації від варварства до космічної ери, розвиває її економіку, науку, розширює кордони та налагоджує відносини з іншими цивілізаціями. Більшість дій виконуються на карті світу, поділеній на клітинки. При початку нової гри можна вибрати звичайну карту світу, випадково згенеровану, з іншими материками й океанами, або налашовану самим гравцем. Складність визначає чи будуть впродовж гри даватися підказки і міру переваги противників. Всього існує 5 рівнів складності: Вождь, Воєначальник, Князь, Цар та Імператор.

На початку гравець володіє одним містом, яке є столицею його держави. Для здійснення розвитку та підтримання цивілізації наймаються війська, поселенці, торгові каравани і дипломати. Вони володіють такими параметрами як оборона, атака і дальність руху. Згодом дається можливість заснувати нові міста і облаштовувати навколишні території для своїх потреб: будувати ферми, прокладати дороги, вирубувати ліси. Кожне місто і прилеглі оброблювані клітинки дають ресурси (торгівля, виробництво і їжа).

Якщо частина населення незайнята фізичною працею, жителі можуть стати митцями, ученими або збирачами податків. Це відповідно розвиває культуру (і збільшує щастя населення) науку, або поповнення скарбниці. Різні типи клітинок карти дають різні види ресурсів, а будівлі в містах можуть як давати додаткові ресурси, так і бонуси для цивілізації вцілому. Особливі споруди, які є вершинами розвитку цивілізації, звуться чудесами світу. Крім них в столиці розташований палац правителя, який може добудовуватися.

В ході розвитку за вибором гравця встановлюється певний державний лад: деспотія, монархія, республіка, демократія або комунізм. Вони визначають щастя населення та ефективність виробництва. Коли рівень щастя низький, населення бунтує і обсяги виробництва падають. Зростає рівень щастя від наявності закладів культури, храмів, низьких податків. Також кожна цивілізація має рівень агресивності, де при значенні 1 вона миролюбна, а при 10 активно прагне знищити всіх противників будь-яким способом. Різні державні лади додають або зменшують агресивність. Так, демократія зменшує поточний рівень на 2 очка.

Кінцевою метою гри є або перемогти всі інші цивілізації, або достатньо розвинутися, щоб спорядити корабель до Альфи Центавра. В разі програшу демонструється заставка, де пам'ятки цивілізації гравця в майбутньому розкопують археологи.

Цивілізації[ред.ред. код]

У грі можна грати за 14 цивілізацій, розподілені попарно між 7-а кольорами, в які зафарбовуються їхні міста і юніти. Загони варварів червоні; якщо їм вдається захопити місто, воно стає червоного кольору і надалі варвари можуть самостійно розвиватися. Одночасно в грі може знаходитися тільки одна цивілізація конкретного кольору. З цієї причини максимальна кількість цивілізації, які існують в світі одночасно, не може превищувати 7. Якщо одна з цивілізацій знищена до початку нашої ери, за наявності місця на карті, з'явиться поселенець іншої цивілізації того ж кольору і стане її розбудовувати. Цивілізації не відрізняються між собою набором унікальних юнітів чи будівель (як у Civilization III і Civilization IV), відрізняються лише правителі і список з 15 назв міст відповідної цивілізації.

Цивілізації, розподіл за кольорами
Білий Римляни (Цезар) Росіяни (Сталін)
Зелений Вавілонці (Хамурапі) Зулуси (Шака)
Синій Французи (Наполеон) Німці (Фрідріх)
Жовтий Єгиптяни (Рамзес) Ацтеки (Монтезума)
Блакитний Китайці (Мао) Американці (Лінкольн)
Рожевий Греки (Олександр) Англійці (Єлизавета)
Сірий Індуси (Ганді) Монголи (Чінгізхан)

Цивілопедія[ред.ред. код]

Цивілопедія (Civilopedia) — інтерактивне й ілюстроване керівництво, розташоване всередині однієї з перших ігор стратегічного жанру Civilization.

Як довідкове керівництво стала обов'язковим елементом всіх наступних версій комп'ютерного ігрового серіалу Civilization. «Цивілопедія» містить вичерпну інформацію про всі елементи, етапи ігрового процесу і можливості гравця. Поряд із виконанням функціональної завдання традиційного керівництва містила рекомендації з коригування цивілізаційного курсу розвитку через комбінаторний перебір наукових знань. Завдяки зразковій простоті інтерфейсу і багатому візуальному ряду малопідготований гравець мав змогу планувати прогрес наукових знань.

Вперше стала доступна масовому споживачеві після початку продажу першої «імітації Бога» в 1991 році. Придумана американським IT-дизайнером і програмістом Сідом Мейєром. Покращена колективом фахівців компанії MicroProse на чолі з С. Мейером для Civilization II в 1996 році. Успішно модифікована в грі з космічної тематикою Sid Meier's Alpha Centauri (1999). У другій половині 1990-х років різномовними оглядачами, рецензентами і експертами ігрового ринку неодноразово визнавалася структуротворним фрагментом гри.

Посилання[ред.ред. код]