HASPYD

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
HASPYD
Основна інформація
Жанр фолк-метал
паган-метал
дез-метал
Роки 2009 - понині
Країна Україна Україна
Місто Харків
Мова українська
Лейбл Sound Age Productions
Склад Олександр Мензеров
Сергій Степаненко
Сергій Куприков
Олександр Гагарін
Андрій Савченко
Ярослава Дзеревяго
Колишні
учасники
Денис Калінін
Євген Головченко
HASPYD у соціальній мережі «Facebook»
Commons-logo.svg HASPYD у Вікісховищі

«HASPYD» (від укр. га́спид — дідько, змій) — український фолк/паган-метал колектив, заснований у мiстi Харків у 2009 році. Поряд із чистим вокалом використовується ґроулінг і скримінг. Гітарні рифи доповнюють народні інструменти як то сопілка, скрипка, бандура, дримба тощо. Окремі композиції містять елементи дез-металу. Стильова приналежність є досить відносною. Найбільш характерні твори за жанром можна порівняти з піснями фінів Ensiferum і швейцарців Eluveitie. Обидва гурти відносять водночас до фолк-металу та мелодік-дез-металу, одначе фолькова складова у фінів базується на традиціях вікінг-металу, у швейцарців - кельтського металу (Celtic metal), і, природньо, що українці HASPYD за основу обрали слов'янський метал.

Часопис[ред. | ред. код]

Передумови появи гурту склались у 2008 році, коли гітарист Сергій Степаненко та вокаліст Олексій Шапарь познайомились за оголошенням та почали пошук музикантів. Місце другого гітариста зайняв Сергій Куприков, а бас-гітариста ─ Денис Калінін. Колектив одразу ж розпочав репетиційну діяльність на базі гітариста «КПП» Станіслава «Цепелін» Литвина. Один з гуртів, що також там проводив репетиції, знайомить нову формацію з барабанщиком Євгеном Головченком. Музиканти розучують кавер-версії на відомі гурти, а також беруться за написання власного матеріалу, але не знаходять порозуміння щодо тематики та мови текстів. Зокрема й iз цієї причини, гурт залишає вокаліст, на зміну якому приходить Олександр Мензеров. Він пише нові тексти українською, чого і прагнула решта гурту, а також приносить авторські пісні.


Таким складом восени 2009 року на студії «Gold» хлопці записують дебютний демо-сингл «Затоплена Січ». Трохи пізніше узгоджується назва колективу, закладається ідеологія, розробляється символіка. Так назва «HASPYD» у цьому випадку інтерпритується як символ сил природи — вони нищивні та безжальні, водночас вони породжують життя. «Гаспид» — те ж що змій, біс, також використовується як лайка, при тому співзвучне з «господь» — пан, володар, власник, бог, творець. У різних культурах «аспід» може символізувати зло та руйнування, а може — творення та достаток. Усе це — одне ціле, це і є природа, частиною якої є і людина. Фольклорний змій-дракон приймає найрізноманітніші ролі. Наприклад у античній міфології гідра — пращур скіфських племен, а отже й українців. Логотип гурту — назва «HASPYD» записана у формі тризуба і, в одночас, двоголового змія-дракона.


У травні 2010-го «HASPYD» дає свій перший концерт у рамках фестивалю «Bal Metal Party vol.2» (мiсто Балаклія, клуб «Стелла»). Розпочинається концертна діяльність (здебільшого у клубах Харкова та на фестивалях Харківщини), а восени хлопці їдуть до столиці на фестиваль язичницької музики «Солнцеворот», де привітні кияни заводять хоровод під одну з пісень гурту.


Попри значні успіхи, через розбіжні творчі погляди гурт залишає Денис Калінін, який у той час грає в різних колективах у пошуках власного стилю. «HASPYD» змушені вести свою концертну діяльність неповним складом, водночас проводячи кастинги на місце нового басиста. Нарешті, наприкінці 2011 року це місце займає Андрій Савченко. Навесні 2012 року репетиції призупиняються, проект заморожується через брак часу в музикантів.


У вересні 2012 року хлопці збираються знов. Місце барабанщика займає Олександр Гагарін («Линия Фронта», «She Comes In Colors», «TV Dangers»), давній приятель гурту.


Третього листопада 2013 року виходить ЕР «Рідна Земля», який складається з чотирьох пісень та бонус-трека «Затоплена Січ», записаного ще в 2009 році. Для запису скрипки запрошується Катерина Хоменко, а партії жіночого бек-вокалу виконує Юлія Ширяєва.

Великим досягненням для гурту стає виступ на фестивалі «Купальське Коло — 2014» у місті Кам'янець-Подільський, де «HASPYD» ділить сцену з найкращими представниками українського, білоруського та польського фольку — гуртами «Gods Tower», «Тінь Сонця», «Веремій», «Znich», «Percieval Schuttenbach», «Paganland», «Natural Spirit» та ін..

Восени 2014 року на лейблі «SoundAge Productions» виходить повноформатний альбом «Буревій». До нього входять чотири пісні з ЕР «Рідна Земля», три нові пісні, перезаписана на ново «Затоплена Сiч» а також кавер на зірок шведського Вікінг/Дез-метал «Amon Amarth». До альбому пише рецензiю журнал «Terroraiser».


Шостого грудня цього ж року гурт «HASPYD» дає великий ювілейний концерт. Приводом стає і п'ятиріччя діяльності гурту, і презентація альбому. Свої пісні та кавери гурт виконує разом із запрошеними гостями — скрипалькою Катериною Хоменко, бандуристкою Аллою Калашник, гітаристом гурту «КПП» Станіславом «Цепелін» Литвином, Русланом Криницею («Чиста Криниця»), Владом Роммелем («Symuran», «The Hum»), Максом Чудіним («Припять», «CoverFly»), Антоном «Fix» («She Comes In Colors»).


Гурт згадують у книзi «Между Молотом и Наковальней. Гид по Хард-року и Метал-музыке Украины». У грудні Сергій Степаненко дає інтерв'ю аргентинському фензіну «Sentid Mortales».


Улітку 2015 року гурт перетинає майже всю Україну, беручи участь у фестивалях на Черкащині, Івано-Франківщині та в Києві. Восени «HASPYD» дає два великих концерти разом з гуртами «Тінь Сонця» та «Natural Spirit» у Харкові. «HASPYD» потрапляє у чарти інтернет-радіо «РОКРАДІО Україна» і займає там верхні рядки.


У січні 2016 року гурт випускає сингл «Цареград». Пісня розповідає про морський похід на Стамбул, у який рушають козаки аби рятувати з ганебного рабства братів і сестер. Сингл написано під враженнями від поеми «Гамалія» Тараса Григоровича Шевченка і має суто фольклорний характер. Музика пронизана народною мелодикою. Партії бандури на правах запрошеної музики виконує Алла Калашник. Пiсля безлiчi прохань вiд шанувальникiв гурт вирiшує видати обмеженим тиражем сингл також на фiзичному носiї.


Протягом року гурт дає концерти на різних фестивалях країни, де, зокрема, ділить сцену з такими колективами як «Кому Вниз», «Тінь Сонця», «Помста» та інші.


24 березня 2017 року гурт започатковує власний мініфестиваль «Folk Speka». Окрім «HASPYD» у ньому приймають участь гурти «ARGENTUM» (Харків) та «VANDRAREN» (Одеса). У складі «VANDRAREN» в якості гітариста приймає участь Сергій Степаненко. Назва фестивалю «Folk Speka» була взята, швидше за все, через проведення заходу у клубі «Жара», найбільшому танцполі Харкова.


9 вересня «HASPYD» виступає на головній сцені доброчинного фестивалю «Повстанець» мета якого - збір коштів для воїнів «АТО». Гурт ділить сцену з такими формаціями як «Сокира Перуна», «Conquest», «Кому Вниз», «Тінь Сонця», «Вій», «БОРЩ», «Новимний Кудень», «VANDRAREN». Під час виступу «HASPYD» уперше грає із бандуристкою Ярославою Дзеревяго.


15 вересня 2017 року проходить другий фестиваль «Folk Speka». Цього разу разом з «HASPYD» грають київські колективи «Kraamola» та «Кромлех».


12 листопада 2017 року на концерті гурту «Тінь Сонця» у харківському клубі «Жара» вокаліст гурту «HASPYD» Олександр Мензеров виконує дуетом з Сергієм Василюком пісню «Козаки».


20 травня 2018 року хлопці приймають участь у фестивалі, присвяченому захисту тварин у харківському клубі «LF Club». Це цілком вписується в ідеологію гурту, оскільки чимало пісень присвячено, зокрема, природі та тому, що її треба берегти, а не руйнувати.


23 червня 2018 року в етері «Українське радіо - Культура» в рамках передачі «Овердрайв з Михайлом Дзюбою» відбувся випуск, присвячений скандинавській міфології. Передачу відкрила пісня «HASPYD - У погоні варягів (Amon Amarth cover)».


23 вересня гурт грає у м. Маріуполі на фестивалі «AZOV MEMORIAL», який присвячено пам'яті загиблим воїнам полку «Азов». Окрім «HASPYD» виступають «Сокира Перуна» та «Burshtyn» (ex-«Dub Buk»).

22 червня 2019 року «HASPYD» зіграв на фестивалі «Купальскае Кола» в Мінську, Білорусь.

За інформацією від учасників, на разі колектив працює над новим альбомом, який має вийти до десятої річниці гурту наприкінці 2019 року, а також шукає новий лейбл для його релізу. Планується зіграти восени щонайменше на одному фестивалі, а після випуску диску дати сольний концерт із презентацією нової платівки.

Склад[ред. | ред. код]

Колишні учасники[ред. | ред. код]

Сесійні музиканти[ред. | ред. код]

  • Катерина Хоменко — скрипка (ЕР «Рідна Земля», 2013 р., LP «Буревій», 2014 р.)
  • Юлія Ширяєва — бек-вокал (ЕР «Рідна Земля», 2013 р., LP «Буревій», 2014 р.)
  • Алла Калашник — бандура (Сингл «Цареград», 2016 р.)

Дискографія[ред. | ред. код]

Альбоми[ред. | ред. код]

  • «Буревій» (2014, «NC Records». Графiка Сергій Кочмар. Лейбл «SoundAge Productions».)

EP, демо, сингли[ред. | ред. код]

  • «Затоплена Січ» (демосингл 2009, «Gold».)
  • «Рідна Земля» (ЕР 2013, «NC Records». Самвидав.)
  • «Цареград» (сингл 2016, «NC Records». Зведення Nikolas Quemtri (NRQ's Studio). Графiка Сергій Кочмар. Самвидав.)

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]