Тінь Сонця

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
«Тінь Сонця»
Тінь Сонця на фестивалі Басовище, 2007
Тінь Сонця на фестивалі Басовище, 2007
Основна інформація
Жанр хеві-фолк-метал[1]
Роки з 1999 року
Країна Україна Україна
Мова українська, білоруська
Лейбл «Наш Формат»
«Саме Так!»
Склад Сергій Василюк
Володимир Хаврук
Олег Слободян
Андрій Карманович
Антон Которович
Сергій Гавара
Колишні
учасники
див. нижче
http://sunshadow.com.ua/

«Тінь Сонця» — український фолк-метал-гурт із Києва, створений у 1999 році. Гурт брав участь у низці фестивалів, найбільші з яких — «Басовище» і «Захід».

Історія[ред.ред. код]

Початок (1999–2002)[ред.ред. код]

Гурт заснували брати Сергій та Олексій Василюки. Офіційним днем створення є 13 червня 1999. Сергій пояснює це тим, що саме тоді було зіграно першу власну пісню — майже нікому не відому зараз композицію «Зимні». Назва гурту з'явилася після сонячного затемнення у серпні 1999 (англ.). З приходом до гурту колишнього однокласника Сергія — Андрія Безреброго, розпочалась активна музична діяльність. Навесні 2001 було записано перші студійні роботи, а згодом — дебютний альбом Тіні Сонця — «Святість Віри» (2002).

Над Диким Полем та За межею (2002–2005)[ред.ред. код]

У кінці 2002 року можна простежити доволі різкий перехід до патріотичної тематики, причиною чого стала певна зміна світогляду Сергія Василюка. Відтак свій стиль музиканти називають козацький рок.

Гурт дав декілька концертів у Києві, одним із яких є дебютний виступ в клубі «Барви». На цей час членами гурту були Сергій Василюк — вокал/бас, Андрій Савчук — гітара, Анатолій Зіневич — гітара, Петро Радченко — ударні. Втім уже влітку гурт фактично розпався, тож Сергій узявся за пошуки нових музикантів. Відтак у серпні 2003 було сформавано новий склад гурту: С. Василюк — вокал/бас, А. Хаврук — клавішні, К. Науменко — ударні, В. Манацюк — гітара.

Після цього гурт узявся за запис альбому «Над диким полем» (2005), побудованому на козацькій тематиці. Його видання стало можливим після здобуття гран-прі на фестивалі «Подих» (2004). Альбом видала мистецька агенція «Саме Так!» Крім того 2004 року відбувся перший виступ у ПК КПІ, а також гурт засвітився у телерадіопросторі.

Після виходу альбому Тінь Сонця покинув Костянтин Науменко (співавтор пісень «Козача могила» та «Вільним небокраєм»), пояснюючи це бажанням створення власного проекту. Згодом він засновував гурт напрямку power/speed metal Sunrise, де виступає в ролі вокаліста. На місце Науменка в гурт прийшов Олександр Гребньов, за участю якого було записано невиданий альбом «За межею», що включає в себе вже давно знані серед шанувальників композиції, які не ввійшли в «Над диким полем». Цей альбом стає останньою роботою Манацюка у складі Тіні Сонця. Він погодився на його запис, після чого пішов із гурту.

Полум'яна Рута (2005–2007)[ред.ред. код]

Сергій Василюк продовжував пошуки нового звучання, невдовзі до гурту приєднався бандурист Іван Лузан. Та після цього експерименти продовжилися. В цей час стало можливим втілити в життя ідею альтернативного проекту під назвою Зачарований Світ. На рівні з чоловічим вокалом, було здійснено запис пісень із жіночим вокалом Наталі Данюк. До проекту вперше було залучено скрипку. Зачарований Світ викликав неоднозначну реакцію шанувальників, але пісні «Поле» та «Даремно» відразу стали хітами гурту. Діяльність Зачарованого Світу було тимчасово припинено через брак часу та мотивації.

На зламі 2005–2006 років відбулася чергова зміна в складі. До гурту прийшов Кирило Момот, у минулому лідер та гітарист Другого Подиху. Зігравши кілька концертів у ролі сесійного музиканта на барабанах, він посів місце лідер-гітариста. Кирило залучив до творчого процесу свої розробки з репертуару Другого Подиху. Так з'явилися пісні «Козаки» та «Свобода», виконані у переробці Тіні Сонця. Козаки вже за короткий час стали візитною карткою гурту, а згодом увійшли до нового альбому «Полум'яна Рута».

Тривалі пошуки ударника закінчилися з приходом до гурту молодшого брата Андрія Хаврука — Володимира. Крім того колектив доповнила скрипалька Софія Рогальська. Андрій «змінив» клавіші на гітару.

У такому складі (С. Василюк, А. Хаврук, В. Хаврук, К. Момот, С. Рогальська, І. Лузан) почалася робота над наступним альбомом «Полум'яна Рута», який було видано 2006 року на студії «Пушкін Рекордс» за підтримки «Нашого Формату». Слухачі зустріли альбом доволі схвально, тематика сягає від часів дохристиянської Русі до часів козаччини. На альбомі присутні дві версії «Пісні Чугайстра» — українська та білоруська (Песьня Чугайстра). Обидві є кавер-версіями пісні «Twilight sun» білоруського культового гурту Gods Tower. Білоруська версія пісні здобула значну популярність, увійшовши згодом до двох збірок — «Чарнобыльскі Вецер» та триб'ют-альбому «GODS TOWER». Також в альбомі присутня пісні Івана Лузана «Небо».

16 березня 2007 у Києві відбулася презентація нового альбому. Попри всі суперечності та негаразди концерт таки відбувається, зібравши аншлаг.

Після цього Тінь Сонця тривалий час займалася вдосконаленням музичного матеріалу, створювала переробки старих пісень на новий лад. З оновленим звучанням відродилися пісні «Вітер з гаєм розмовляє», «Козача могила», «Вільним небокраєм», «Наша Мадонна» та «Хрестини вовкулаки». Тінь Сонця запрошують виступити на фестивалях у різних містах України, колектив відвідав Польщу, виступив у Білорусі. Згодом Тінь Сонця ще не раз узяла участь у білоруських фестивалях, зокрема Басовищі.

Новий склад і Сховане обличчя (2007–2010)[ред.ред. код]

2008 рік став для гурту кризовим, що позначилося й на складі. Колектив полишили Кирило Момот та Володимир Хаврук, місця яких зайняли Андрій Стеценко та Денис Сумінов, на якийсь час басистом був Ігор Охрімчук. Наприкінці літа 2008 року було вирішено запропонувати Вові Хавруку лишитися в гурті, дати скрипці більше сольних партій і обмежитись однією гітарою в складі. Під час кількох виступів на скрипці грав Андрій Чугай, нині[Коли?] лідер квартету «Alter Ego». 20 листопада 2008 року «Тінь Сонця» дала третій великий сольник у Могилянці з програмою «Місяцю Мій».

2009 рік минув спокійніше, гурт продовжив виступати Україною. Того ж року Сергій Василюк почав активну сольну діяльність, здійснивши своє перше турне Україною з власною акустичною програмою. Саме тоді набули слави його нові твори «Вишневий садок», «Твоє місто» та композиції на слова Василя Стуса «У цьому полі, синьому, як льон». З того ж часу Сергій почав свою співпрацю з історичним клубом «Холодний Яр», відвідуючи більшість його акцій та заходів.

Наприкінці року гурт покинула скрипалька Соня Рогальська, оскільки вона обрала класичну музику, присвячуючи їй більшість свого часу. Протягом кількох місяців гурт марно шукав їй адекватну заміну, врешті замінивши скрипку соло-гітарою. Відтак 2010 року гурт повернувся до більш металічного звучання. До колективу ненадовго приєднався гітарист Олексій Демченко, а згодом до гурту залучили басиста Івана Григоряка.

Попри те, що Соня Рогальська вже не входила до основного складу гурту, вона з'явилася в дебютному кліпі гурту «Місяцю мій», презентованому в червні 2010 року у Києві. Режисером кліпу став Анатолій Попель.

Того ж року Сергій Василюк видав свій перший сольний альбом «Сховане обличчя» і здійснив другий тур Україною, взяв участь у багатьох інших заходах, з-поміж яких виступ на Майдані Незалежності під час страйку підприємців.

Наприкінці року до колективу приєднався молодий гітарист, брат Івана Лузана, Микола.

Танець Серця (з 2011)[ред.ред. код]

2 квітня 2011 року в Києво-Могилянській Академії було презентовано наступний альбом Танець Серця. Новий альбом є найбільш різноплановим і чимось нагадує збірник (до нього увійшли нові версії пісень «Козача Могила» та «Хрестини Вовкулаки»). Гурт розцінює його як «головне сподіванням на майбутнє, що повноцінно виведе їх не лише на українську, а й на міжнародну сцену»[Джерело?]. Альбом позитивно оцінив зокрема відомий український рок-критик Олександр Євтушенко.

7 серпня 2011-го року, після великої перерви, гурт «Тінь Сонця» поновив свою концертну діяльність у Польщі. Команда була одним з хед-лайнерів фестивалю «HelloFolks» у Любліні. Подарунком полякам став переспів пісні «Jest taki samotny dom» культового польського гурту «Budka Suflera».

Восени гурт вперше виступає у Запоріжжі. 14 жовтня, на Покрову, «Тінь Сонця» грає на одному з центральних майданів Києва – Михайлівській площі. Напередодні зими гурт знову відвідує Львів, Івано-Франківськ, Чернівці, Хмельницький, вперше грає у Перемишлі. В той же час Сергій Василюк знайомить з творчістю гурту українську громаду Мюнхена в рамках акустичного концерту.

У 2012-му році гурт традиційно виступає на літніх фестивалях – «Захід-фест», «Бандерштат», «Вишиванка-фест», «Зашків» та інших. Бас-гітариста Івана Григоряка спершу тимчасово, а потім на постійній основі до кінця 2013 року замінив Сергій Гавара. Наприкінці року гурт покидає Андрій Хаврук – одна з найяскравіших постатей «Тінь Сонця». Причиною тому стають особисті причини. Дякувати Богу, такий відхід, хоч і вкрай засмутив шанувальників, та все ж принципово не позначився на діяльності гурту.

З 2013 року позицію соло-гітариста «Тінь Сонця» зайняв Руслан Мікаєлян. В соціальних мережах з величезним успіхом проходять презентації нових композицій – «Коли на серці сумно» та «Ніколи не плач». До дня Соборності гурт грає у Вінниці. А 22 лютого 2013-го року у Львові «Тінь Сонця» дає аншлаговий концерт у клубі «Химера».

4 квітня «Тінь Сонця» виступає на відкритті центрального матчу чемпіонату України з футболу «Динамо» – «Шахтар», що без перебільшень можна назвати великим визнанням гурту.

18 травня 2013-го року зусиллями команди Тінь Сонця, зокрема Сергія Василюка та волонтерської групи у Києві був проведений перший фестиваль «Фортеця КИЇВ», який зібрав найкращі українські фолк-рок-колективи.

Влітку 2015-го колектив виступав на Донбасі у Бахмуті та Курахові[2].

Учасники[ред.ред. код]

Сергій Василюк

Поточний склад[ред.ред. код]

 • Сергій Василюк — вокал, бас-гітара, акустична гітара (з 1999)
 • Володимир Хаврук — ударні (з 2006)
 • Олег Слободян — бандура (з 2015)
 • Андрій Карманович — гітара (з 2015)
 • Сергій Гавара — бас (2012, з 2016)
 • Антон Которович - гітара (з 2016)
Микола Лузан

Колишні учасники[ред.ред. код]

 • Олексій Василюк
 • Андрій Савчук — гітара (2002—2003)
 • Андрій Безребрий — (1999—2002)
 • Анатолій Зіневич — гітара (2002—2003, 2005—2006)
 • Петро Радченко — ударні (2002—2003)
 • Костянтин Науменко — ударні (2003—2005)
 • Володимир Манацюк — гітара (2003—2005)
 • Сашко Коломієць — бас-гітара (2003—2005)
 • Олександр Гребньов — ударні (2005—2006)
 • Наталя Данюк — спів (2005)
 • Кирило Момот — (2005—2008)
 • Наталя Корчинська — скрипка (2005—2006)
 • Петро Троць — ударні (2005—2006)
 • Тетяна Сергійчук — спів (2005)
 • Софія Рогальська — скрипка (2005—2009)
 • Олексій Демченко — гітара (2010)
 • Андрій Хаврук — гітара, клавішні (2003—2012)
 • Іван Григоряк — гітара (2015-2016), бас (2010—2014).
 • Іван Лузан — бандура (2005—2014)
 • Юрій Миронець — бандура (2014)
 • Руслан Мікаєлян — гітара (2013 - 2014)
 • Микола Лузан — гітара, спів (2011 - 2014)

Дискографія[ред.ред. код]

Альбоми гурту Тінь Сонця[ред.ред. код]

Окремі проекти[ред.ред. код]

Збірки[ред.ред. код]

Цікаві факти[ред.ред. код]

Пісню «Їхали козаки» уболівальники обрали піснею збірної України з футболу на Євро-2016. Вона звучатиме перед оголошенням складу команди[3][4].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]