Mortal Kombat (гра, 1992)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Mortal Kombat
Mortalgame1992.jpg
Розробник Midway
Видавець Midway
Локалізатор Росія
Геймдизайнер Ед Бун
Джон Тобіас
Композитор Dan Forden[d]
Частина серії Mortal Kombat
Наступна гра серії Mortal Kombat II
Дата випуску
Жанр(и) файтинг
Віковий
рейтинг
MA-13 (17)
Платформа Super Nintendo, Sega Game Gear, Game Boy, Sega Mega Drive, Sega Master System, MS-DOS, Sega Mega-CD, Amiga,
Режим гри Одиночна гра, кооперативний мультиплеєр
Носій 8-мегібітний ігровий картридж (SNES),
Керування Геймпад

Mortal Kombat (укр. Смертельна Битва) — відеогра, файтинг 1992 року, розроблена Midway. У 1993 році гра була портована майже на всі домашні ігрові платформи компанією Acclaim Entertainment.

Сюжет розгортається навколо вигаданого десятого турніру Смертельної Битви, що проводиться кожні 50 років. На турнірі змагаються найкращі бійці з Земного і Зовнішнього царств, щоб визначити хто правитиме Земним царством. Але місце Грандмастерів, які слідкують за дотримання правил, зайняв чаклун Шанг Цунг, який давно намірився захопити Земне царство для свого володаря Шао Кана, підлаштувавши все для перемоги в турнірі. Щоб перемогти Шанг Цунга і повернути чесний суд, шаолінський орден обирає монаха Лю Кенга. Крім нього в змагання різними шляхами виявляються втягнуті й інші бійці Землі, котрі намагаються вберегти свій світ, здобувши перемогу[1].

Ігровий процес[ред. | ред. код]

Боєць Скорпіон використовує свій прийом на Саб-Зіро

Основи[ред. | ред. код]

Гра стала американською відповіддю на японський файтинг Street Fighter II 1991 року від компанії Capcom. Але МК мала іншу систему управління. На аркадних автоматах управління складалося з аналогового джойстика для пересування персонажа і п'яти кнопок, розташованих у формі букви Х: «верхній удар рукою», «верхній удар ногою», «нижній удар рукою», «нижній удар ногою» та кнопка «блок».

Блокування в Mortal Kombat дуже змінило хід поєдинків в порівнянні з іншими файтингами свого часу, які використовували схему управління зі Street Fighter II. Для використання блоку, гравцеві не потрібно натискати кнопку «назад». Блок можна поставити, тільки натиснувши на спеціально виділену для цього кнопку. Навіть під час блокування ударів противника, персонаж все одно отримує невеликі ушкодження (так званий «chip damage»). Присівши і затиснувши кнопку «блок» можна захиститися від будь-якої атаки противника, навіть від повітряної, такої як, наприклад, удар ногою в стрибку.

Кожен з двох персонажів на арені володіє одними і тими ж простими ударами і пересувається однаковим способом. Єдине, чим вони різняться — це швидкість пересування і завдання ударів, кількістю завдаваних ушкоджень, радіусом ураження, а також спецприйомами.

Значним нововведенням в грі стали Фаталіті — спеціальні видовищні прийоми, що демонструють вбивство вже переможеного суперника. Саб-Зіро, наприклад, вириває переможеному опонентові голову з хребтом.

Mortal Kombat стала першим файтингом, в якому з'явився секретний персонаж, крім доступних одразу.

Бійці[ред. | ред. код]

 • Джоні Кейдж — кіноактор з Голлівуду, який отримав запрошення на турнір, як один з найсильніших воїнів Землі.
 • Кано — лідер організації Чорний Дракон, який прибув на турнір з метою пограбувати палац Шанг Цунга.
 • Саб-Зіро — воїн із клану Лін Куей, метою якого є перемогти в турнірі і вбити Шанг Цунга.
 • Скорпіон — ніндзя, що з'явився на турнір аби вбити Саб-Зіро.
 • Рейден — бог грому в людській подобі, захисник Землі, викликаний на турнір особисто Шанг Цунгом.
 • Соня — лейтенант Спеціальних Сил США, змушена брати участь в турнірі через погрози Шанг Цунга вбити її загін, якщо вона відмовиться.
 • Лю Кенг — шаолінський монах, відправлений на турнір, щоб перемогти Шанг Цунга і його найсильнішого бійця Горо.
 • Горо (бос) — чотирирукий гуманоїд з раси шоканів, принц підземного царства Куантан, і непереможний чемпіон турніру дев'ять разів поспіль.
 • Шанг Цунг (бос) — чаклун і права рука імператора Зовнішнього світу Шао Кана, розпорядник турніру, який підтасовує результати на користь бійців імператора.
 • Рептилія (секретний боєць) — останній воїн з винищеної Шао Каном раси зауріанів. Охоронець Шанг Цунга, який не бере участі в боях на турнірі.

Арени[ред. | ред. код]

 • Внутрішній Двір — двір замку Шанг Цунга, де знаходиться арена для проведення Смертельної Битви. На задньому плані на троні сидить сам Шанг Цунг і стежить за ходом турніру, перед ним сидять ченці, які аплодують після завершення кожного раунду.
 • Палацові Ворота — арена зі статуями в замку Шанг Цунга, розташована між Внутрішнім Двором і Храмом Воїна. На стіні в правому кінці арени можна побачити зображення Пак-Мена.
 • Храм Воїна — священне місце, присвячене пам'яті учасників десятого турніру Mortal Kombat. Там наперед встановлена статуя Горо як символ його чемпіонства, окрім статуй інших бійців.
 • Яма — міст без перил, прокладений над прірвою. Колони мосту покриті гострими лезами. Здійсненням аперкоту противника можна зіштовхнути вниз.
 • Дно Ями — прірва під мостом, в якій розміщені палі з настромленими головами, тілами і нутрощами переможених бійців. За виконання певних умов там можна зустріти бійця Рептилію. Голови на палях насправді є головами розробників гри.
 • Тронний зал Шанг Цунга — арена перед троном Шанг Цунга, який стежить за боєм та аплодує переможцеві матчу.
 • Лігво Горо — житло чемпіона Горо, заповнене кістками і скелетами. Шанг Цунг спостерігає за боями в цьому місці, і якщо Горо програє, сам втручається в поєдинок.

Міні-ігри[ред. | ред. код]

Всередині гри, між рівнями, трапляється міні-гра Test Your Might. В ній персонаж повинен розбити шматок матеріалу, заповнивши смужку енергії до певного рівня натисканням кнопки ударів. Коли смужка енергії заповнюється вище певної точки, гравець повинен натиснути на блок, щоб розбити матеріал. Перший матеріал — дерево, наступні — камінь, сталь, рубін і алмаз. Після розбивання алмазу гравець знову почне з дерева. Різні матеріали дають від 100000 до 2 млн очок. Test Your Might з'являється через різні проміжки часу в режимі для одного і двох гравців. Ця міні-гра зустрічається і в інших іграх серії[2].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Mortal Kombat for Amiga (1993) - MobyGames. MobyGames. Процитовано 2016-08-21. 
 2. CheatingNoob (2009-12-24). Mortal Kombat Arcade Test Your Might Compilation. Процитовано 2016-08-21. 

Посилання[ред. | ред. код]