StG45(M)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
StG45(M)
Штурмґевер-45
Тип німецька автоматична штурмова гвинтівка
Походження Третій рейх
Історія використання
На озброєнні травень 1945 року
Оператори Третій Рейх Третій Рейх Вермахт
Війни Друга світова війна
Історія виробництва
Розробник Людвіг Форгримлер (Ludwig Vorgrimler)
Розроблено 1944 рік
Виробник Mauser Werke
Виготовлення 1945 рік
Виготовлена
кількість
30
Характеристики
Вага 3,71 кг
Довжина 920 мм
Довжина ствола 430 мм

Набій Патрон 7,92×33 мм
Калібр 7,92 мм
Дія напіввільний затвор
Темп вогню пострілів/хв: 350-450
Дульна швидкість 640 м/с
Дальність вогню
Ефективна 300 м
Максимальна 800 м
Система живлення коробчастий магазин на 10 або 30 патронів
Приціл відкритий

Commons-logo.svg StG45(M) у Вікісховищі

StG45(M)німецька дослідна штурмова гвинтівка (автомат за радянською класифікацією) останніх місяців Другої світової війни.

Історія розробки і виробництва[ред. | ред. код]

Німецька збройова компанія Mauser Werke почала розробку нової штурмової гвинтівки ще в середині Другої світової війни. Керував розробкою інженер Людвіг Форгрімлер (Ludwig Vorgrimler), а сам проект отримав кодове позначення «Gerät 06» («Прилад 06»).

Спочатку в новому зразку автоматичної зброї використовувалася схема з газовідвідною автоматикою і жорстким замиканням ствола за допомогою пари роликів, по типу кулемета MG-42. Ця схема вже в післявоєнний період також використовувалася в декількох експериментальних автоматах в різних країнах, але в усіх випадках не прижилася через надмірну складність. В результаті співробітниками аналітичного відділу фірми Маузер була розроблена схема автоматики з напіввільним затвором, що використовують пару роликів для його гальмування в початковий період пострілу.

На початку 1945 року на фірмі Маузер були створені кілька прототипів автомата «Gerät 06Н» з напіввільним затвором. Останній отримав офіційне позначення Sturmgewehr 45 (Stg.45), і компанія Маузер отримала офіційне замовлення на її виробництво, але Німеччина капітулювала перш, аніж почати серійне виробництво цього автомата.

Потрібно відзначити, що порівняно з першим німецьким серійним автоматом Stg.44 новий автомат Stg.45 забезпечував майже 50% економію ресурсів при його виробництві, і був помітно легшим.

Повоєнна історія[ред. | ред. код]

По закінченні другої світової війни один з творців Stg.45(M) Людвіг Форгрімлер втік до Франції, а потім, на початку 1950-х років він переїхав в Іспанію, де на іспанській державній компанії СЕТМЕ довів свою конструкцію до серійного виробництва. Однак, найвідомішим «нащадком» Маузерівського «Приладу 06» стало сімейство стрілецької зброї німецької фірми Хеклер-Кох, що включає в себе автоматичні (штурмові) гвинтівки HK G3, пістолети-кулемети HK MP5 і ще цілий ряд зразків, частина з яких випускається і понині.

Будова і улаштування[ред. | ред. код]

Штурмґевер Stg.45(M) побудовано на основі автоматики з напіввільним затвором.

Sturmgewehr 45. Реконструкція


Уповільнення відкриття затвора здійснюється за допомогою пари роликів, розташованих між відносно легкою бойовою личинкою затвора і масивним тілом затвора. У момент пострілу тіло затвора під тиском поворотної пружини знаходиться в крайньому передньому положенні, і своєю скошеною передньою частиною витісняє ролики з затвора назовні, в пази в муфті ствола. У момент пострілу під тиском порохових газів на дно гільзи бойова личинка починає рухатися назад, тягнучи за собою встановлену в ній пару роликів. При цьому за рахунок конфігурації пазів в муфті ствола ролики як би вдавлюються в затвор, діючи на скошену передню частину тіла затвора і тим самим змушуючи її рухатися назад відносно бойової личинки. За рахунок більшої маси тіла затвора і відповідної конфігурації деталей в початковий момент пострілу бойова личинка рухається досить повільно, а основна частина роботи порохових газів йде на розгін масивного тіла затвора. Ролики повністю «прибираються» в затвор тільки до того моменту, коли тиск в стволі спаде до безпечних значень. Після цього моменту вся затворна група (личинка та тіло затвора) рухаються назад як єдине ціле, витягуючи стріляну гільзу і на зворотному шляху подаючи в ствол новий патрон.

  • Ствольна коробка Stg.45 виконана із штампованих сталевих деталей з широким використанням зварювання,
  • Розташований з лівого боку ствольної коробки перемикач режимів стрільби одночасно виконував і функції запобіжника.
  • З лівого боку перебувала і рукоятка затвора.

Прицільні пристосування забезпечували ведення стрільби на відстані до 600 м.

  • ударно-спусковий механізм курковий, забезпечує ведення вогню одиночними пострілами і чергами.
  • Приклад дерев'яний, виконаний за так званою лінійною схемою, при якій сили віддачі діють на плече стрільця лінійно, зменшуючи підкидання ствола.

При такій схемі доводиться піднімати прицільні пристосування над стволом, що в поєднанні з досить довгим магазином на 30 патронів істотно збільшує профіль стрільця під час стрільбі з положення лежачи. Тому спеціально для Stg.45 крім штатних магазинів на 30 патронів були розроблені і укорочені магазини на 10 патронів.

Цікаво[ред. | ред. код]

  • При розбиранні приклад від'єднувався спеціальною шпилькою позаду пістолетної рукоятки і виймався назад разом із зворотньою пружиною
  • В штурмґевері-45 відсутня кришка ствольної коробки (як в СтГ-44 чи АК); в момент стрільби на вповільнених кадрах чітко видно взаємодію елементів затвора при екстракції гільзи і досиланні чергового патрона

Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]