Breda Mod. 30

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Breda Mod. 30
італ. Fucile Mitragliatore Breda modello 30
італ. Fucile Mitragliatore Breda modello 30
Тип: магазинний ручний кулемет
Походження: Flag of Italy (1861–1946).svg Королівство Італія
Історія служби
Термін використання 1930 — 1948
Використання у Flag of Italy (1861–1946).svg Королівство Італія
Війни Перша світова війна, Друга світова війна, Друга італо-ефіопська війна
Історія виробництва:
Конструктор Breda Meccanica Bresciana
Розроблено 1930 рік
Виготовлено 1930 по 1945 роки
Кількість ~17 млн.
Характеристики
Маса 10,6
Довжина 1230
Довжина ствола, мм: 450
Тип боєприпасу 6,5×52 мм Манліхер-Каркано
Калібр 6,5 (Breda M37 (кал. 7,65 мм))
Механізм вільний затвор з мастильним механізмом
Бойова скорострільність ~500 пострілів/хв
Дульна швидкість 630
Прицільна дальність 800
Максимальна дальність 3000
Тип боєпостачання невід'ємний 20-патронний магазин

Commons-logo.svg Breda Mod. 30 у Вікісховищі

Breda 30 (італ. Fucile Mitragliatore Breda modello 30) — італійський ручний кулемет періоду Другої світової війни. Мав низку конструктивних недоліків.

Історія[ред. | ред. код]

У 1930 році фірма Breda почала випуск кулемета Breda Mod. 30.

Він важив 10,4 кг Зброя мала сошки, гвинтівочний приклад і пістолетну рукоятку.

Система роботи була двох видів: перша діяла за рахунок віддачі ствола з коротким ходом, друга — за рахунок використання енергії порохових газів. При стрільбі ствол відходив назад на 12,7 мм і зупинявся; затвор розчіплявся і продовжував рухатися назад. Затвор ударяв по амортизатору під впливом поворотної пружини починав рухатися вперед, потім відбувалася подача патрона в патронник, ствол замикався, і спрацьовував ударник. Кулемет вів вогонь тільки в автоматичному режимі.

Серед недоліків зброї можна відзначити[ред. | ред. код]

  • Потреба в оливі для змащування патронів
  • Тендітні, ненадійні при подачі патрони і повільні в заряджанні 20-патронні магазини
  • Низька технологічність у виробництві
  • Відсутність рукоятки на стволі, що робило заміну гарячого ствола в бойових умовах складною процедурою.
  • Невелика скорострільність
  • Слабкий патрон (630 м/с). Італійський патрон не був розроблений спеціально для цього кулемета. Італійська армія просто використала свій стандартний для цього періоду армійський гвинтівочний патрон.

Патрон[ред. | ред. код]

Унітарний патрон, що застосовувався італійською армією в Першій і Другій світових війнах, по потужності трохи перевершував сучасні проміжні патрони.

Застосування[ред. | ред. код]

  • Третій рейх — 6,5-мм кулемет Breda Modello 30 складався на озброєнні вермахту під позначенням MG 099(i). 8-мм станковий кулемет Breda Mod. 37 – під позначенням MG 259(i).

Оцінка[ред. | ред. код]

Особливістю кулемета є те, що стрільба з нього можлива тільки при забезпеченні змащування патронів, мастило при цьому вводиться в патронник. Для цього на кришці коробки є маслянка, заливний отвір якої закривається різьбовою пробкою. Необхідно відзначити, що в польових умовах мастило, змішуючись з пилом і брудом, викликало часті затримки при стрільбі.

Певні труднощі викликала і заміна в польових умовах розігрітого при стрільбі ствола. З-за відсутності спеціальної рукоятки зняти ствол можна було тільки за допомогою спеціальних рукавиць, які далеко не завжди були під руками. Крім того, після установки нового ствола, що входив в комплект приладдя до кулемета, було необхідне його юстирування.

Конструкцією кулемета не була передбачена і рукоятка для перенесення кулемета на полі бою, ремінь для перенесення також не був передбачений. Тому при розігрітому стволі кулеметник був змушений використовувати як рукоятку магазин, що вело до пошкоджень магазину і подальших затримок під час стрільби.

Невдала в цілому конструкція кулемета посилювалася незадовільними характеристиками використовуваних для стрільби з нього 6,5х52,5-мм гвинтівкових патронів. Не покращила ситуацію і спроба переробити кулемет під новий 7,35х52-мм гвинтівковий патрон (кулемет зразка 1938 р.). Тим не менш, з-за відсутності кращого зразка ручний кулемет Марення Breda Mod. 30. залишався на озброєнні італійської піхоти не тільки в роки другої світової війни, але і в повоєнні роки.

В комп'ютерних іграх[ред. | ред. код]

  • Доступний в Medal of Honor: Allied Assault, додаток Breakthrough. Вперше щільно з цим кулеметом протагоніст стикається на Сицилії, завдання Джела. В епізоді підтримки союзників з 82 дивізії, з другого поверху ворог веде вогонь саме із цього кулемета (раніше у грі фігурували німецькі MG42 у цій якості). Після розгрому взводу італійців з двоповерхової будівлі доведеться постріляти з Бреда.

Посилання[ред. | ред. код]