UAnimals

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
UAnimals
Дата заснування 2016
Тип Рух за гуманність
Мета діяльності Захист прав тварин
Голова Олександр Тодорчук
Адреса Київ, Україна Україна
Офіційний сайт uanimals.org

UAnimals — всеукраїнський[1] гуманістичний рух, який бореться за права тварин та працює у різних форматах — від зоозахисних рейдів до роботи в законодавчій площині.

Історія[ред. | ред. код]

Зоозахисна ініціатива була створена у 2016 році громадським активістом Олександром Тодорчуком. Діяльність UAnimals розпочалася з масштабної боротьби проти експлуатації тварин у цирках[2].

У боротьбі за права тварин активісти UAnimals вбачають можливість врятувати не лише тварин, але й людей[3]. Згідно з тріадою Макдональда, зі знущань з тварин починається жорстокість до людей.

15 жовтня 2017 року за ініціативи UAnimals вперше відбувся Всеукраїнський марш за права тварин[4]. Подія одночасно пройшла у 17 містах України, в тому числі у Києві, Львові, Івано-Франківську, Одесі, Дніпрі та Маріуполі. За свідченнями ЗМІ, лише на марш у Києві завітало понад 5000 людей.[5] Таким чином акція стала наймасштабнішою зоозахисною подією у Східній Європі[6].

2018 року Всеукраїнський марш за тварин об'єднав 20 міст. 2019 за ініціативи UAnimals масштабна акція одночасно пройшла у 24 містах України. Також подія вперше в історії пройшла на станції Вернадського в Антарктиді[7].

У 2019 році за ініціативи UAnimals у головній модній премії України Best Fashion Awards з'явилась номінація Cruelty-free fashion, яка відзначає найбільш етичних дизайнерів[8]. Того ж року завдяки зусиллям UAnimals у видавництві Pabulum було вперше видано українською мовою книгу філософа Пітера Сінгера «Визволення тварин»[9].

У зв'язку з пандемією COVID-19 2020 року UAnimals змушені були змінити формат проведення щорічного маршу. Того року захід вперше відбувся завдяки застосуванню штучного інтелекту. 3 жовтня кілька тисяч учасників вийшли на гуманістичну подію завдяки технології face swap від українського застосунку Reface[10]. 5 вересня 2021 року Марш знову повернувся на вулиці українських міст, відбувшись одночасно у 30 населених пунктах. У Києві учасники маршу передали народним депутатам вимоги щодо законодавчого забезпечення гуманного ставлення до тварин в Україні[11].

Важливим напрямом діяльності UAnimals є боротьба за відмову від тестування косметичних засобів на тваринах. Завдяки участі та зусиллям активістів руху Кабінетом міністрів України було затверджено технічний регламент на косметичну продукцію, який забороняє тестувати на тваринах декоративну та лікувальну косметику[12].

2021 року завдяки участі UAnimals та МФО «Гуманна країна», ініціатором створення якого був Олександр Тодорчук, вдалося домогтися прийняття закону 2351, що передбачає посилення відповідальності за жорстоке поводження із тваринами, а також заборону фотопослуг і жебракування з тваринами[13].

У своїй діяльності рух намагається використовувати креативні підходи, що привертатимуть увагу людей та змушуватимуть їх подивитися на проблему під іншим кутом. 2021 року проєкт, створений комунікаційною агенцією Gres Todorchuk спеціально для UAnimals, увійшов до шортлиста міжнародного фестивалю креативності Cannes Lions[14].

Цілі 2025[ред. | ред. код]

Під час Всеукраїнського маршу за права тварин активісти з усієї України підписали меморандум з основними цілями зоозахисту до 2025 року[15]. Деякі пункти, як то внесення лося до Червоної книги України, вже виконані[16].

 • Чітке визначення права власності на тварину та позбавлення такого права в результаті жорстокого поводження для забезпечення відповідальності власників.
 • Сприяння створенню зоополіції та запровадження в Україні дієвої системи контролю і покарання за жорстоке поводження з тваринами.
 • Заборона використання тварин у цирках і дельфінаріях.
 • Заборона експлуатації тварин для жебракування і фотопослуг.
 • Заборона створення і функціонування притравочних станцій.
 • Відмова від використання живих тварин для експериментів та ін.
 • Розвиток реабілітації тварин і центрів утримання тварин, що постраждали від людини та її діяльності.
 • Законна протидія діяльності хутряних ферм та розвитку хутряної промисловості.
 • Перешкоджання діяльності живодерів-догхантерів.
 • Припинення програм масового вбивства та евтаназії безпритульних тварин у містах України.
 • Внесення лосів та інших диких тварин природного ареалу України, що знаходяться на межі зникнення, до Червоної книги України.

Цирк без тварин[ред. | ред. код]

З 2016 року рух за гуманність бореться проти експлуатації тварин у цирках. Активісти стверджують, що в цирках тварин утримують у жахливих умовах та знущаються з них під час дресури. На підтвердження своїх слів активісти наводять відео і фотографії, зняті за лаштунками українських цирків[17].

UAnimals влаштував численні пікети, а також масштабний мітинг «За цирк без тварин!», що зібрав у київському парку ім. Тараса Шевченка понад 1000 активістів, серед яких були та відомі музиканти ONUKA, Даша Астаф'єва, Vivienne Mort та The Maneken[18].

Зоозахисники випустили серію соціальних роликів, а також створили спеціальну номінацію «Цирк без тварин» на фестивалі соціальної реклами Molodiya Festival[19].

На прохання UAnimals колишній в'язень концтаборів Аушвіц, Маутгаузен і Терезін Ігор Малицький звернувся до Президента України Петра Порошенка із закликом заборонити експлуатацію тварин у цирках.[20]

Свою думку щодо цирків висловили і представники духовенства. Проти знущань з тварин в цирках висловилися представники Української православної церкви Київського Патріархату, Української греко-католицької церкви та Духовного управління мусульман України «Умма»[21].

Результатом скоординованої боротьби зоозахисників стала низка локальних заборон пересувних цирків із тваринами. В тому числі в Києві, Івано-Франківську та Дніпрі. Міжнародний цирковий фестиваль «Золотий трюк Кобзова» пройшов без участі тварин[22].

Також на законодавчому рівні в Україні заборонили транспортування диких тварин для циркових номерів, що теоретично унеможливило діяльність шапіто та гастрольні номери з тваринами[23].

Восени 2019 року, після консультацій та обговорень питання з UAnimals, Міністерство культури України припинило придбання нових тварин для державних цирків[24].

Спільно з юристами гуманістичним рухом UAnimals було напрацьовано законопроєкт № 5409 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань захисту тварин від жорстокого поводження в розважальній діяльності»[25]. 30 червня 2021 року законопроєкт був підтриманий екологічним комітетом Верховної Ради. Документ передбачає заборону на використання всіх тварин у цирках; передачу тварин із державних цирків, які перебувають на їхньому балансі, безоплатно до центрів реабілітації та інших установ, визначених законодавством[26].

Антихутряна кампанія[ред. | ред. код]

З 2017 року рух за гуманність розпочав активну пропаганду відмови від хутра. В результаті перемовин UAnimals з українськими брендами одягу не використовувати хутро в своїх колекціях зобов'язалися десятки українських дизайнерів, серед яких Andre TAN, BEVZA, ELENAREVA, Ksenia Schnaider, PRZHONSKAYA, Nadya Dzyak та Yana Chervinska[27].

24 лютого 2019 року за ініціативою UAnimals в 10 містах відбулась всеукраїнська акція «Знімай хутро назавжди!». Учасники акції закликали українців відмовитися від натурального хутра, а парламентарів — заборонити хутряні ферми[28].

2020 року UAnimals запустила «магазин хутра», де ціну було вказано у кількості вбитих тварин. Акція, приурочена до Fur Free Friday, мала на меті привернути увагу до проблеми виробництва хутра у світі[29].

Міжнародний статус[ред. | ред. код]

Гуманістичний рух UAnimals входить до наступних міжнародних об'єднань:

 • З 2018 року — всесвітній альянс проти хутра Fur Free Alliance[30]
 • З 2019 року — міжнародна коаліція проти хутра International Anti-Fur Coalition[31]
 • З 2021 року — Dolphinarium Free Europe

Публічна підтримка[ред. | ред. код]

До акцій та ініціатив руху за гуманність долучається багато українських зірок, серед яких:

Примітки[ред. | ред. код]

 1. У найбільших містах країни пройде Всеукраїнський марш за права тварин
 2. В Україні створена ініціатива UAnimals, яка вимагає законодавчої заборони тварин у цирках.
 3. Тодорчук: боротьба за права тварин рятує не тільки тварин, але й людей.
 4. ФОТО: До маршу за права тварин у Києві долучилися чотирилапі. 5 канал. Процитовано 2018-10-17. 
 5. Кількість учасників Маршу за права тварин у Києві.
 6. Добірка громадських ініціатив, які рятують довкілля | Громадський простір. www.prostir.ua. Процитовано 2018-10-17. 
 7. В Антарктиді українці вперше в історії провели марш за права тварин. «Уніан». Процитовано 6 грудня 2019. 
 8. Ні — натуральному хутру. В Україні вперше нагородять найбільш етичного модельєра. «НВ». Процитовано 6 грудня 2019. 
 9. В Україні випустили книгу Пітера Сінґера про права тварин Animal Libertation. «the-village.com.ua». Процитовано 18 листопада 2021. 
 10. Марш за права тварин 2020 вперше відбудеться онлайн: застосують технологію від Reface. The Village. Процитовано 2020-11-17. 
 11. «Краще ходити голою, ніж у хутрі»: у 30 містах України пройшов марш за права тварин. Як це було. «Суспільне. Новини». Процитовано 2021-11-18. 
 12. В Україні заборонили тестування косметики на тваринах. «Молодий буковинець». Процитовано 2021-11-20. 
 13. Зоозахисний закон: які нововведення вступають в силу?. «Українська правда». Процитовано 2021-11-18. 
 14. «Спалені» стадіони Gres Todorchuk увійшли до шорт-листу Cannes Lions. «Marketer». Процитовано 2021-11-20. 
 15. Цілі зоозахисту 2025.
 16. Лося внесли до Червоної книги України.
 17. У мережі показали, в яких умовах утримуються тварини у Національному цирку України.
 18. У центрі Києва протестують проти використання тварин в цирках.
 19. Molodiya Festival обрав найкращу соціальну рекламу.
 20. Колишній в'язень концтаборів звернувся до Порошенка з проханням заборонити тварин в цирках.
 21. Українські церковники виступили проти знущання над тваринами.
 22. Вперше за 6 років фестиваль «Золотий трюк Кобзова» пройде без участі тварин.
 23. В Україні прийняли закон, який забороняє перевезення тварин для циркових цілей.
 24. Мінкульт припиняє купувати тварин для цирків, — UAnimals. Телеканал «Еспресо». Процитовано 19.11.2021. 
 25. «Це знущання заради розваг». Чи заборонять в Україні використання тварин у цирках. «Суспільне. Новини». Процитовано 19.11.2021. 
 26. Екокомітет підтримав законопроєкт про заборону використання тварин у цирках. «Екополітика». Процитовано 19.11.2021. 
 27. Одразу сім українських модних брендів відмовилися від хутра
 28. «Знімай хутро назавжди!»: як пройшла всеукраїнська акція. bbc.com. 24.02.2019. 
 29. UAnimals запустила магазин хутра: ціну показують у кількості вбитих тварин. «Екополітика». Процитовано 19.11.2021. 
 30. "UAnimals in Fur Free Alliance. furfreealliance.com. 24.02.2019. 
 31. "UAnimals in International Anti-Fur Coalition. antifurcoalition.org. 24.02.2019. 
 32. Вакарчук виступив за цирк без тварин. obozrevatel.com. 30.03.2018. 
 33. Українська зірка розповіла про знущання над тваринами. obozrevatel.com. 25.04.2018. 
 34. Хто з відомих українців підтримав Всеукраїнський марш за права тварин

Посилання[ред. | ред. код]