В'язень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ув'язнений, В'язень (рос. ЗК, «ЗеКа», «зек») — особа, щодо якої як запобіжний захід обрано утримання під вартою. У кримінальному судочинстві ув'язнений має правове становище підозрюваного, обвинуваченого, підсудного і засудженого, щодо якого вирок не вступив у законну силу. Ув'язнений знаходиться в місцях попереднього ув'язнення.

Походження[ред.ред. код]

Термін «зек» походить від позначення «з/к», що використовувався в офіційних радянських документах в період з кінця 1920-х по кінець 1950-х років. Етимологічно походить до скорочення від рос. «Заключённый каналоармеец", вперше з'явився під час будівництва Біломорсько-Балтійського каналу.Антон Менчинський(м.Рівне)

У культурі[ред.ред. код]

Термін «зек» увійшов у російську літературу після того, як багато письменників і поетів, які пройшли через ГУЛАГ, описали свої спостереження і відчуття в романах, есе, нотатках, віршах, поемах. Зеком називають не тільки того, хто в даний момент знаходиться в ув'язненні, але й того, хто був в ув'язненні; особливо тих, хто поніс покарання незаслужено. Більшість таких зеків реабілітовано після розвалу СРСР.

До зеків відносять також жертв каральної психіатрії.

Цікаві факти[ред.ред. код]

  • В англійській мові існує ім'я «Зек» (Zack, Zak) яке являє собою зменшену форму імен Isaac («Айзек», «Ісаак») і Zachary («Закарі», «Захарій»)[1].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Злочин Це незавершена стаття про злочинність.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Право Це незавершена стаття з права.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.