Очікує на перевірку

Берегове (Ялтинський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
селище Берегове
Скеля Іфігенія та дорога з Нижнього у Верхній Кастрополь
Скеля Іфігенія та дорога з Нижнього у Верхній Кастрополь
Скеля Іфігенія та дорога з Нижнього у Верхній Кастрополь
Країна Україна Україна
Регіон Автономна Республіка Крим
Район/міськрада Ялтинський район
Рада Сімеїзька селищна рада
Код КАТОТТГ UA01200270020097082
Основні дані
Засновано 8-9 ст.
Статус із 2024 року
Площа 0.269 км²
Населення 390 (на 2016 рік)[1]
Густота 1449.81 осіб/км²;
Поштовий індекс 98687
Телефонний код +380 654
Географічні координати 44°24′32″ пн. ш. 33°54′25″ сх. д.H G O
Висота над рівнем моря 77 м[2]
Водойма Чорне море


Відстань
Найближча залізнична станція: Севастополь
До станції: 51,2 км
До райцентру:
 - автошляхами: 31 км
До обл. центру:
 - залізницею: 78 км
 - автошляхами: 95,7 км
Селищна влада
Адреса 98687, смт Сімеїз, вул. Радянська, 38
Голова селищної ради Костенко Кирило Віталійович
Карта
Берегове. Карта розташування: Україна
Берегове
Берегове
Берегове. Карта розташування: Автономна Республіка Крим
Берегове
Берегове
Мапа

Берегове у Вікісховищі

Берегове́ (до 1960-х — Кастро́поль; раніше — Кастропуло, крим. Kastropulo, грец. Καστρόπουλο) — селище в Україні, у складі Ялтинського району Автономної Республіки Крим. Розташоване на захід від смт Паркове, за 10,5 км від Сімеїза, поблизу автотраси Севастополь—Феодосія, за 105 км від залізничної станції Севастополь. Берегове пов'язане з райцентром Ялтою автобусним сполученням (автошлях Н19).

Населення

[ред. | ред. код]

478 осіб, з яких росіяни — 80 %, українці — 20 %.

Географічне розташування

[ред. | ред. код]

Селище розділене на дві історично сформовані частини: Верхній Кастрополь, розташований західніше, і Нижній Кастрополь або просто Кастрополь, розташований східніше.

У Верхньому Кастрополі розташована житлова одноповерхова садибна забудова, велика VIP-резиденція, а також православний храм (УПЦ), освячений на честь Казанської ікони Божої Матері. Біля храму є мінеральне джерело.

Нижче рівня будівель Верхнього Кастрополя над морем розташована скеля Іфігенія. Гірський масив висотою 120 м і довжиною 450 м є мисом, що відокремлює Кастрополь від селища Олива. Основу скелі складає вулканічний конус, складений відкладеннями вулканічного попелу з включенням вулканічних бомб, які відносяться до вулканізму верхній епохи Юрського періоду (150 млн років тому). Масив скелі розділений крутосхилою ущелиною-розломом на дві частини — східну, іменовану власне Іфігенія, і західну, відому також як скеля Дракон; вершина останньої покрита характерними кам'яними піками. На східній вершині скелі розташований пам'ятник у формі хреста. До схилу східної вершини Іфігенії на рівні 50 м нижче її верхньої точки з тиловій (щодо моря) сторони підходить виток верхньо-кастропольского серпантина. Звідси похилим боком скелі неважко зробити підйом на необладнаний оглядовий майданчик біля пам'ятника-хреста. Назва скелі пов'язана з міфом про Іфігенію в Тавриді і присвоєна скелі місцевим дачевласником Д. Первушиним на рубежі XIX-ХХ століть.

У Нижньому Кастрополі розташована приватна забудова, орієнтована на здачу відпочиваючим, а також приморська курортна зона. Ця зона складається з групи будівель пансіонату «Кастрополь», пляжу даного пансіонату, кілька готелів і міні-готелів, кількох садиб VIP-рівня.

Окрім того, між Нижнім і Верхнім Кастрополем розташована кілометрова зона лісу. У лісовій зоні зростають сосна кримська, сосна звичайна, фісташка туполистна, держи-дерево колюче, кипарис вічнозелений, ялівець звичайний, ялівець козацький, ладанник кримський, іглиця понтійська тощо. Нижня надпляжна тераса лісової території багато років активно використовується для наметового приморського відпочинку під контролем Ялтинського гірсько-лісового заповідника. Незважаючи на заповідний статус, лісова зона Кастрополь з 2000-х років активно забудовується комплексами готелів і особняків.

На північ від автотраси Севастополь — Ялта над Кастрополь височіє Кастропольська стіна або Кастропольський кант — одна із західних частин звернених до моря скелястих обривів Ай-Петринської яйли. Відносна висота скелястої стіни досягає 200 м, верхня її лінія від рівня моря досягає висоти 700—900 м. Східним кордоном Кастропольської стіни є розлом популярної у альпіністів гори Морчека, західним кордоном — пам'ятка природи та історії перевал Шайтан-Мердвен. У літературі нерідко поєднують Кастропольску стіну і розташовану на захід від Шайтан-Мердвена Байдарську стіну під єдиною назвою Байдаро-Кастропольська стіна.

Історія

[ред. | ред. код]
Казанський собор у Кастрополі

Історія селища веде початок із середньовіччя, коли на його місці, на мисі скелі Іфігенія, в VIII—X ст. існував християнський монастир та грецьке селище Кастропуло.[3]

На карті 1842 року Кастропуло вже позначений під викривленою назвою «Кастрополь».[4]

У нижньому Кастрополі, в маєтку Н.Первушина, в 1903 р. розташовувалася штаб-квартира дослідницької партії на чолі з М.Гаріним-Михайлівським, яка розробляла маршрут південнобережної залізниці.

Із березня по листопад 1903 р. експедиція склала 84 варіанти дороги. Намічалося вже в 1904 р. почати будівництво, але цьому перешкодили російсько-японська війна, що почалася в 1904 р., а потім — революційні події. У 60-х рр. за матеріалами М.Гаріна-Михайловського була побудована нова траса Севастополь—Феодосія.

Нині на місці маєтку Н.Первушина побудований пансіонат «Кастрополь». Поряд — декілька будинків для обслуги. Основна частина жителів смт. проживає у Верхньому Кастрополі в приватних будинках.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Статистичний збірник «Чисельність наявного населення України» на 1 січня 2016 року (PDF(zip))
  2. Прогноз погоди в смт. Берегове
  3. Білецький А. О. Греческие элементы в географических названиях Крыма [Архівовано 2021-05-22 у Wayback Machine.]. В кн. «Этимология», М., 1969 г. стр. 202.
  4. Карта Бетева и Оберга. Военно-топографическое депо, 1842 г. Археологическая карта Крыма. Архів оригіналу за 23 вересня 2015. Процитовано 1 квітня 2016.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]