Часові рамки Середньовіччя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

В історіографії за часові рамки Середньовіччя дається безліч різноманітних дат. Вибір граничних дат може відрізнятися залежно від різних частин Європи, країн або різних сфер культури ( літератури, мистецтва, релігії).

У таблицях наведено найважливіші пропозиції щодо часових рамок Середньовіччя.

Початок Середньовіччя, кінець античності

[ред. | ред. код]
Рік Подія Аргумент Контраргумент
313 Міланський едикт Релігійна терпимість до християнства, яке незабаром стало домінуючою релігією. Релігійні зміни, ініційовані Міланським едиктом, поклали початок Середньовіччю. Прийнято вважати, що ця подія відноситься до античної епохи. Політеїзм продовжував існувати ще довго після цієї події.
337 Смерть Констянтина І Він був останнім видатним римським імператором. Під час його правління (в 313 році) християнство було легалізовано, і Константинополь став новою столицею, замість Риму. Римська імперія була об'єднана ще кілька разів. Християнство стало панівною релігією лише в 381 році (за часів правління Феодосія I). Рим перестав бути столицею імперії тільки в 402 р (на користь Равенни).
378 Битва під Адріанополем Поразка імператора Валента в зіткненні з вестготами; прямим результатом цього стала згода на поселення германських племен в межах Римської імперії. Германці селилися в римських провінціях як федерати і принаймні формально залежали від імперії.
395 Смерть Феодосія І Він був останнім правителем, який правив єдиною імперією. Після його смерті Римська імперія назавжди розпалася на західну і східну частини. Поділ Імперії відбувався і раніше, так само, як східна і західна частини Імперії культурно віддалялися одна від одної. У культурному відношенні Візантія все ще сягала корінням в античність; історики переносять дату початку Середньовіччя в Східнну імперію та часи правління Юстиніана, або навіть в період іконоборства.
476 Cкинення Одоакром Ромула Августула з престолу Це символічний кінець існування Західної Римської імперії, адже Західна Європа розділена на численні варварські королівства (переважно германські), які не визнають римської влади. Імператор Західної Римської імперії довгий час перебував під владою гермаських вождів. Його зречення не означало ліквідації римських інститутів в Італії. Візантійська імперія проіснувала ще 1000 років.
486 Битва при Суассоні Франки знищили державу Сіагрія, таким чином ліквідувавши останні залишки західноримської державності. Цю подію можна вважати символом політичної незалежності від Риму. До коронації Карла Великого імператором у 800 році Франкська держава продовжувала принаймні формально визнавати владу Константинополя, а також продовжувала римські інститути в своїй внутрішньополітичній системі.
529 Закриття Платонівської академії Це був останній важливий інститут язичницького світу. Він символізував єдність філософії протягом 1000 років. В останній період свого існування Академія не мала особливого значення.
Бенедикт Нурсійський засновує монастир Монте-Кассіно Монастир Монте-Кассіно є символом змін, що відбуваються в інтелектуальній культурі Європи. Стародавні наукові центри занепали, а місце культурних центрів зайняли монастирі. Символічний характер цієї події ще більше підкреслюється закриттям того ж року Академії Платона. Ця подія мала переломне значення лише для Західної Європи, на Сході ще існувала світська освіта. Крім того, християнські монастирі були засновані раніше.
565 Смерть Юстиніана І Під час свого правління він завоював, серед іншого: Італію, Іспанію та Північну Африку. Він відновив колишню могутність Римської імперії. Огляд часу показує, що його завоювання в басейні західного Середземномор'я не мали тривалих культурних наслідків і були лише тимчасовим військовим успіхом.
622 Заснування Ісламу Поява нової релігії похитнула могутність Візантії, почала загрожувати християнським державам Європи і остаточно змінила розстановку сил на Близькому Сході. Хоча поява ісламу була явно релігійним проривом, вона не змінила давніх соціальних структур Середньовіччя. Іслам, наприклад, не мав жодного впливу в Північній Європі.

Кінець Середньовіччя

[ред. | ред. код]
Рік Подія Аргумент Контраргумент
1453 Закінчення Столітньої війни Кінець англійської присутності на континенті, що тривала кілька століть, політичне об’єднання Франції. Наслідки цієї події не мали загальноєвропейського масштабу.
Падіння Константинополя Падіння Східної Римської імперії, яка була символом безперервності християнського світу протягом 1000 років. Іслам стає прямою загрозою для Європи. На 1453 рік Візантія була маленькою і слабкою державою, а турки-османи мали свої володіння в Європі близько сторіччя. Крім того, переоцінювалося значення занепаду Візантії для розвитку Європи (переселення вчених тощо).
1455 Видання Біблії Гутенберга Винахід швидких і дешевих методів друку пожвавив циркуляцію думки в Європі, сприяючи Реформації, популяризації течій Відродження та Науково-технічній революції. Друк був лише одним із елементів стимулювання суспільних змін; важливішою була відкритість еліт і широких верств суспільства до нових ідей. Однак цього не було, наприклад, в ісламі.
1492 Відкриття Америки Христофором Колумбом Європейці розширили свої географічні знання, а європейська культура виходить за межі власного континенту. Вплив відкриття Америки став помітним лише приблизно через 30 років, коли до Європи почали імпортувати нові сільськогосподарські культури, природні стимулятори та золото з Мексики та Перу.
1494 Початок Італійських війн Це були перші війни за гегемонію в сучасній Європі. Вони велися зовсім інакше, ніж середньовічні війни. І розмах цих воєн, і їхні прямі наслідки обмежувалися лише Західною Європою.
1517 95 тез Мартіна Лютера Кінець католицької релігійної єдності Західної та Центральної Європи, яка була характерна для Середньовіччя. Авторитет Папи Римського довгий час був слабким, і Реформація проходила в країнах, де вплив нових течій Відродження був незначним.
1526 Битва при Могачі Ліквідація монархії Ягеллонів у Чехії та Угорщині. Початок багатовікового турецького панування в Угорщині. Ця подія мала значення для регіональної історії.
1543 Видання Про обертання небесних сфер Миколаєм Коперником Цей твір кинув виклик середньовічному світогляду, заснованому на Біблії, змінив уявлення про місце людини у світі та поклав початок науково-технічній революції. Твір був тісно пов'язаний з середньовічною думкою (наприклад, тривалий час не входив до списку заборонених книг). Про науково-технічну революцію згадується лише в працях Галілео Галілея.