Іоанн VII Палеолог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іоанн VII Палеолог
грец. Ἰωάννης Ε′ Παλαιολόγος
Імператор
Початок правління: 1390, та 1399
Кінець правління: 402
Попередник: Іоанн V Палеолог
Наступник: Іоанн V Палеолог
Дата народження: 1370
Дата смерті: 22 вересня 1408(1408-09-22)
Династія: Палеологи
Батько: Андронік IV Палеолог
Мати: Кера Болгарська

Іоанн VII Палеолог (грец. Ἰωάννης Ε′ Παλαιολόγος, * 1370  — † 22 вересня 1408, Константинополь) — імператор Візантійської імперії 6 місяців у 1390 та з 1399 по 1402 р.

Іоанн VII Палеолог був сином Андроніка IV та Кератси Болгарської — дочки болгарського царя Івана Александра. Після того як в 1373 році батько Іоанна — Андронік намагався підняти заколот проти свого батька Іоана V, та узурпації трону у 1376 році, імператор Іоанн V Палеолог наказав осліпити злочинця разом зі своїм онуком. Але це зробили не повністю, і Іван як і його батько, зберіг зір, хоч бачив погано, косив і часто кліпав.

У 1381 Іоанн отримав у володіння Сілімврію. У квітні 1390 Іоанн за підтримки турецького султана Баязида, захопив столицю Константинополь, повалив діда і прийняв царську владу над країною. Його правління правда, тривало зовсім недовго, лише кілька місяців. Молодший брат Андроніка IV, Мануїл, рушив на допомогу батькові і змусив тікати узурпатора зі столиці.

14 квітня 1390 Іоанну вдалося знову на 6 місяців узурпувати трон, однак його зразу ж скинув його дядько Мануїл II Палеолог. Він втікає до турецького султана і свого тестя Баязета І, на дочці якого він був одружений. У 1398 Іоанн знову підняв повстання проти Мануїла. Але побачивши що насувається загроза турецької навали, Палеологи об'єдналися. Мануїл виїхав до Європи шукати допомогу проти турків, а сам Іоанн, залишившись у місті, та у 1402 був змушений відбивати турецьку облогу. На щастя для них, турки зняли облогу і пішли в Азію, де на них раптово напав емір Тимур, який взяв султана Баязета I в полон. Мануїл повернувся з Європи у 1403 році і дарував Іоанну у володіння острів Лемнос і Фессалоніку.

Іоанн помер у 1408 році, зберігаючи почесний титул імператора. Одружений на Ірені Гаттілузіо, дочці генуезького правителя Лесбосу, їх єдиний син Андронік (іноді званий Андроніком V) помер малолітнім.

Посилання[ред.ред. код]

Біографія Іоанна VII Палеолога у церковному лексиконі (нім.)

Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема