Юстин I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Юстин I
Caesar Flavius Iustinus Augustus
Tremissis-Justin I-sb0058.jpg
Треміссіс Юстина I
Імператор
Початок правління: 518
Кінець правління: 1 серпня 527
Попередник: Анастасій I
Наступник: Юстиніан I
Дата народження: бл. 450
Місце народження: Наісус
Дата смерті: 1 серпня 527(0527-08-01)
Місце смерті: Константинополь

Юстин I (лат. Caesar Flavius Iustinus Augustus, грец. Ἰουστίνος)) — (* бл 450 у Наісусі р. — † 1 серпня 527 р.) — імператор Візантії з 518 по 527 рік та перший імператор династії Юстиніанів (518 −578 та 602).

Походження[ред.ред. код]

Flavius Iustinus народився у селянській сім'ї неподалеку Наісуса провінції Dacia mediterranea. У 470 отримав військову освіту. Почав службу в армії простим солдатом-легіонером. До кінця життя не навчився писати і використовував для підпису шаблон, що стало темою смішних історій. У 503 році був серед генералів римського війська у поході проти сассанідів. У 515 був успішним адміралом, який розбив флот Римського генерала Віталіана. Після смерті Анастасія I 10 липня 518 року Юстина було висунуто на імператора, не в останню чергу при підтримці армії.

Правління[ред.ред. код]

Зразу ж після всупу на трон було заборонено монофізитство. Також були відновлені відносини з папою римським, повернулися з вигнання захисники єдиної віри, в тому числі і Віталіан, з яким нещодавно бився Юстин. Віталіан і Юстин зустрілися і присягнулися один одному у вірності. Але незабаром Віталіан і двоє його найближчих друзів були вбиті при виході з лазні. Почалися гоніння на єпископів, які захищали монофізитство. Число засланих і єпископів що втекли досягла 54.

У 525, Юстин скасував закон, який фактично забороняв членом класу сенаторів одруження на жінці з низів суспільства, у тому числі й театру. Цей указ проклав шлях для Юстина, щоб одружитися на Теодорі, колишні актрисі пантоміми, та і в остаточному підсумку привело до значної зміни в старих класових відмінностях імператорського двору. Вона стала рівною Юстиніана, і брала участь в управлінні імперією та мала значний вплив.

Зовнішнє становище під час правління Юстина було складним — на сході була загроза від перасів, з 526 року йшла війна на Кавказі, Іберії та Межиріччі.

Імператор Юстин І помер 1 серпня 527 року. Наступником став його племінник та адаптований син Юстиніан I, який був уже з 525 року Цезарем і у квітні 527 року став Авґустом. Це в кінцевому рахунку і зробило легкою передачу йому влади.

Посилання[ред.ред. код]

James Allan Evans:Біографія Юстина I у De Imperatoribus Romanis(англ.)


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема