Іоанн VI Кантакузин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іоанн VI Кантакузин
грец. Ἰωάννης ΣΤ′ Καντακουζηνός
John VI Kantakouzenos.jpg
Іоанн VI Кантакузин на синоді.
Імператор
Початок правління: 1341 та 1347
Кінець правління: 1354
Попередник: Іоанн V Палеолог
Наступник: Іоанн V Палеолог
Дата народження: 1295
Місце народження: Константинополь
Дата смерті: 15 червня 1383(1383-06-15)
Місце смерті: Містра

Іоанн VI Кантакузин (грец. Ἰωάννης ΣΤ′ Καντακουζηνός, * 1295, Константинополь — † 15 червня 1383, Містра) — імператор Візантійської імперії з 1341 та між 1347 і 1354 роками.

Коротка біографія[ред.ред. код]

Зі сторони матері Іоанн VI споріднений з династією Палеологів. Під час правління Андроніка III Палеолога його призначили управителем державними справами. Після смерті імператора він залишився реґентом при малолітньому Іоанні V Палеолозі.

Імператриця запідозрила його в змові - маєтки регента було конфісковао, його друзі та близькі опинилися у в'язниці, а він, оголошений зрадником, уникнув небезпеки, заховавшись у своєму рідному місті Дідімотіка. Там, 26 жовтня 1341, прихильники проголосили Іоанна Кантакузіна імператором. Почалася громадянська війна, що тривала 6 років. Ворожі партії використовували найманців різних народів. Кантакузин переміг за допомогою турків

1347 року він із тріумфом перебрався до Константинополя, де його змушено визнали співправителем та реґентом поряд з неповонолітнім Іоанном V Палеологом, зарученим із дочкою Кантакузина.

У цей час Візантія займала невелику територію й була оточена з усіх сторін небезпечними сусідами. Почалися війни з генуезцями, сербами. Візантія вступила в небезпечний союз з турками і, коли не змогла оплатити послуги турецьких військ, ті використали нагоду для захоплення Константинополя. 1354 року під тиском городян Іоанн VI Кантакузин зрікся трону.

Іоанн VI Кантакузин був послідовником ісихазму й зумів забезпечити його визнання на соборі 1351 року. Він перебрався в монастир святого Георгія у Манґані й взяв собі ім'я Іоасаф Христодул. У монастирі він написав «Історію», що охоплює період з 1320 по 1356 роки, де описав події, в центрі яких був сам.

Посилання[ред.ред. код]

Біографія Іоанна VI Кантакузина у церковному лексиконі (нім.)

Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема