Іоанн VI Кантакузин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Іоанн VI Кантакузин
грец. Ἰωάννης ΣΤ′ Καντακουζηνός
John VI Kantakouzenos.jpg
Іоанн VI Кантакузин на синоді.
Імператор
Початок правління: 1341 та 1347
Кінець правління: 1354
Попередник: Іоанн V Палеолог
Наступник: Іоанн V Палеолог
Дата народження: 1295
Місце народження: Константинополь
Дата смерті: 15 червня 1383(1383-06-15)
Місце смерті: Містра

Іоанн VI Кантакузин (грец. Ἰωάννης ΣΤ′ Καντακουζηνός, * 1295, Константинополь — † 15 червня 1383, Містра) — імператор Візантійської імперії з 1341 та в 1347 - 1354 р.

Коротка біографія[ред.ред. код]

Зі сторони матері Іоанн VI споріднений з династією Палеологів. Під час правління Андроніка III Палеолога його призначають управляючим державними справами. Після смерті імператора він залишається реґентом при малолітньому Іоанні V Палеолозі.

Імператриця запідозрює його в змові - маєтки регента конфіскують, його друзі та близькі опиняються у в'язниці, а він, оголошений зрадником, уникнув небезпеки, заховавшись у своєму рідному місті Дідімотіка. Там 26 жовтня 1341 прихильники проголосили Іоанна Кантакузіна імператором. Починається громадянська війна, яка тривала 6 років. Ворогуючі партії наймають солдатів різних народів. Однак лише за допомогою турків Кантакузин перемагає.

1347 р. - з тріумфом перебирається у Константинополь, де його вимушено визнають співправителем та реґентом поряд з неповонолітнім Іоанном V Палеологом. Одночасно Іоанн V заручається з його дочкою.

У цей час Візантія займала невелику територію та була оточена із усіх сторін небезпечними сусідами. Починаються війни з генуезьцями, сербами. Візантія вступає у небезпечний союз з турками і коли не може оплатити турецьких солдат, ті використовують нагоду для захоплення Константинополя. У 1354 під тиском городян Іоанн VI Кантакузин зрікається трону.

Іоанн VI Кантакузин був послідовником ісихазму та зумів забезпечити його визнання на соборі 1351 року. Він перебирається в монастир святого Георгія у Манґані та бере собі ім'я Іоасаф Христодул. У монастирі він написав «Історію», що охоплює період з 1320 по 1356 роки, де описав події, в центрі яких був сам.

Посилання[ред.ред. код]

Біографія Іоанна VI Кантакузина у церковному лексиконі (нім.)

Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема