Аркадій (візантійський імператор)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аркадій
Flavius Arcadius
Arcadius.jpg
Бюст Аркадія
Імператор
Початок правління: січень 393 — 395 Авґуст з його батьком, 395 — 1 травня 408 імператор Східної Римської імперії з його братом Гонорієм на заході.
Кінець правління: 1 травня 408
Попередник: Феодосій І
Наступник: Феодосій II
Дата народження: 377
Місце народження: Іспанія
Дата смерті: 1 травня 408(0408-05-01)
Місце смерті: Константинополь
Діти: Феодосій II, Пульхерія, Аркадія, Марина
Батько: Феодосій І
Мати: Аелія Флацілла

Флавій Аркадій (грец. Ἀρκάδιος, * бл. 377 у Іспанії — † 1 травня 408 у Константинополі) — імператор східної частини Римської імперії і після її поділу вважається першим імператором Східної Римської імперії, що правив з 392 по 408 рік.

Походження[ред.ред. код]

Аркадій був старшим сином імператора Феодосія І та Аелії Флацілли і братом імператора заходної частини імперії — Гонорія. У січні 383 року його батько надав Аркадію титул Авґуста і зробив тим його співправителем імперії. По смерті батька та розпаду імперії на дві частини, Аркадій у віці 18 років зайняв трон східної частини Римської імперії.

Правління[ред.ред. код]

Flavius Arcadius на солідусі.

Початок його правління позначено спробами проводити самостійну політику і відсунути на другий план могутнього політика і радника — Руфіна. Аркадій ставить себе як християнський правитель і видає декілька законів проти єресей. Він одружується 27 квітня 395 року з Аелією Євдоксією, дочкою Бауто, колишнього Magister militum у Граціана. Однак і це не дає йому переваг проти Руфіна.

Руфін не був улюбленцем у армії і був вбитий при проведенні параду. Його місце зайняв Євтропій, який був незабаром страчений (399). У 400 році повстання вестготів було придушене лояльними військами під управлінням Фравітти.

У цей час Східна Римська імперія мусила також протистояти натиску численних варварських племен. З 395 по 397 роки гуни спустошили східні провінції. Вестготи під керівництвом Аларіха не раз глибоко проникають у територію імперії. Однак Аркадій знаходить сили і вміння протистояти численним нападам.

На вимогу дружини у 403 році Аркадій засилає у вигнання Івана Золотоустого, який непрямо критикував стиль життя імператриці у надмірних розкошах. Іван — один з найвизначніших теологів християнства помирає у вигнанні 14 вересня 407 року. Папа Іннокентій I та Гонорій просили Аркадія повернути з вигнання Івана.


По смерті Євдоксії у 404 році вплив на імператора отримує префект преторіанців Антемій, у тіні влади якого і ховається імператор. Антемій показує свою компетенцію після встановлення мирних стосунків із сассанідами, що значно покращило становище імперії.


Аркадій помирає 1 травня 408 у досить молодому віці із невстановлених причин. Його син і співправитель (з 402), Феодосій II займає трон Східної Римської імперії.

Посилання[ред.ред. код]

Geoffrey S. Nathan: Біографія у De Imperatoribus Romanis(англ.)


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Візантійська імперія Історичний Портал
Орел Палеологів
Орел Палеологів
Візантійські імператори | Візантійська імперія: культурамистецтвомонети
Константинополь | Константинопольський патріархат | Фема