Артур Конан Дойл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артур Ігнатіус Конан Дойл
Arthur Ignatius Conan Doyle
Артур Конан Дойл
Артур Конан Дойл
При народженні Артур Дойл Конан
Дата народження 22 травня 1859(1859-05-22)
Місце народження Единбург, Велика Британія
Дата смерті 7 липня 1930(1930-07-07) (71 рік)
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Рід діяльності проза, поезія, драматургія, історія
Жанр детектив, фантастика, пригоди, містика, історичний роман, вірш
Magnum opus: Пригоди Шерлока Холмса
Автограф Автограф — Артур Конан Дойл

Сер А́ртур Ігна́тіус Ко́нан Дойл (англ. Sir Arthur Ignatius Conan Doyle; 22 травня 1859 — 7 липня 1930) — шотландський[1] письменник, відомий перш за все своїми творами про Шерлока Холмса.

Найбільш відомі його детективні твори про Шерлока Холмса, науково-фантастичні про професора Челленджера, а також історичні романи. Крім того, він писав п'єси та вірші.

Справжнє прізвище письменника — Дойл, Конан — його середнє ім'я, проте в зрілому віці він став використовувати це ім'я як частину прізвища — Конан Дойл. Також зустрічаються варіанти написання Конан Дойль, а також Конан-Дойль, Конан-Дойл і Конасс Дойль (з іспанської)

Біографія[ред.ред. код]

Сер Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 р. в шотландському місті Единбург, в сім'ї Чарльза Алтамонта Дойла архітектора і художника. Велику роль в житті Конана Дойла грала його мати Мері Фолі. Від неї він успадкував свій інтерес до рицарських традицій, подвигів і пригод. Конан Дойл говорив: «Справжня любов до літератури, схильність до письменництва йде в мене, я вважаю, від матері».

Шкільне життя письменника пройшло в «похмурих баштах і стінах» підготовчої школи Годдера, а потім єзуїтського коледжу Стоніхерст (графство Ланкашир) (18691876). З шкільних років у Конана Дойла буквально «заговорив» розповідач. Почуте від матері, гра уяви, що прокинулася, все це стало матеріалом для усних розповідей, якими він бавив своїх знайомих.

Усидливий студент за книгами — такий портрет Конана Дойла в Единбурзькому університеті, 18761881. У жовтні 1879 з'явилася його розповідь «Таємниця Сесасської долини» (англ. «The Mystery of Sasassa Valley»). Йому пощастило, канікули передостаннього року навчання в університеті він провів в плаванні. На судні він був корабельним лікарем і побував в арктичних водах. У 1881 році Конан Дойл отримав університетський диплом, став M. B. (англ. bachelor of medicine) бакалавром медицини. Тому 18821890 роки опинилися зайняті лікарською практикою. У 1882 році він знову в плаванні, цього разу південному. Він побачив Західну Африку.

У 1891 р. Конан Дойл залишив діяльність лікаря. Література стала для нього професією.

У 1885 р. Конан Дойл одружується на Луїзі Хокінс, яка страждала туберкульозом і померла 1906 року. У 1907 році Дойль одружується на Джині Лекі, яку знав з 1897 року. Дойл мав п'ятеро дітей: двоє від першої дружини — Мері і Кінгслі, і троє — від другої — Джин, Деніс і Адріан.

Конан Дойл помер від серцевого нападу 7 липня 1930 р. в своєму будинку в Кроуборо (англ. Crowborough (Сассекс).

Син письменника Адріан написав біографію свого батька під назвою «Справжній Конан Дойл». Він писав: «Вже сама атмосфера будинку дихала лицарським духом. Конан Дойл навчився розбиратися в гербах набагато раніше, ніж познайомився з латинським відмінюванням.»

Належачи до покоління Оскара Уайльда, Дж. Б. Шоу, Джозефа Конрада, Джерома К. Джерома, Р. Кіплінга, Р. Дж. Уеллса і Дж. Голсуорсі, Конан Дойл проте не потрапив в розряд «серйозних літераторів», а вважався «розважальним».


Історичний цикл[ред.ред. код]

Артур Конан Дойл. 1893

У лютому 1888 року О. Конан Дойл завершив роботу над романом «Пригоди Міхея Кларка», оповідав про Повстання Монмута (1685), метою якого було повалення короля Якова II. Роман побачив світ у листопаді і був тепло зустрінутий критикою. Починаючи з цього моменту у творчому житті Конан Дойла виник конфлікт: з одного боку, публіка і видавці вимагали нових творів про Шерлока Холмса; з іншого - сам письменник все більш прагнув отримати визнання як автор серйозних романів (насамперед історичних), а також п'єс і віршів.

Першим серйозним історичним твором Конан Дойла вважається роман «Білий загін». У ньому автор звернувся до критичного етапу в історії феодальної Англії, узявши за основу реальний історичний епізод 1366, коли в Столітній війні настало затишшя і стали виникати «білі загони» добровольців і найманців. Продовжуючи війну на території Франції, вони при цьому зіграли вирішальну роль в боротьбі претендентів за іспанський престол. Конан Дойл використав цей епізод для своєї художньої мети: він воскресив побут і звичаї того часу, а головне, представив в героїчному ореолі лицарство, до того часу вже знаходилося в занепаді. «Білий загін» друкувався в журналіCornhill(видавець якого Джеймс Пенн оголосив його кращим історичним романом після «Айвенго», а окремою книгою вийшов в 1891 році. Конан Дойл завжди говорив, що вважає його одним зі своїх кращих творів.

З деяким допущенням до розряду історичних можна віднести і роман «Родні Стоун» (1896): дія тут відбувається на початку XIX століття, згадуються Наполеон і Нельсон, драматург Шерідан. Спочатку цей твір замислювалося як п'єса з робочою назвою «Будинок Темперлей» і писалося під відомого на той час британського актора Генрі Ірвінга. У ході роботи над романом письменник простудіював масу наукової та історичної літератури («Історія флоту», «Історія боксу» і т. д.) .

Наполеонівським війнам, від Трафальгара до Ватерлоо, Конан Дойл присвятив «Подвиги» і «Пригоди» бригадира Жерара. Народження цього персонажа відноситься, мабуть, до 1892 році, коли Джордж Мередіт вручив Конан Дойл тритомні «Мемуари» Марбо: останній і став прототипом Жерара. Перше оповідання нової серії, «Медаль бригадира Жерара», письменник вперше прочитав зі сцени в 1894 році під час поїздки по Сполученим Штатам. У грудні того ж року розповідь надрукував Strand Magazine, після чого роботу над продовженням автор продовжив у Давосі. З квітня по вересень 1895 «Подвиги бригадира Жерара» друкувалися в Strand. Тут же вийшли вперше і «Пригоди» (серпень 1902 - травень 1903 року). При тому, що сюжети оповідань про Жерара фантастичні, історична епоха виписана з великою вірогідністю. «Дух і хід цих оповідань чудові, точність в дотриманні імен і назв сама по собі демонструє масштаби витраченого вами праці. Небагато змогли б відшукати тут будь-які помилки. А я, володіючи особливим нюхом на всякі промахи, так і не знайшов нічого за нікчемними винятками », - писав Дойлу відомий британський історик Арчибальд Форбс.

У 1892 році були закінчені «франко-канадський» пригодницький роман «Вигнанці» та історична п'єса «Ватерлоо», головну роль у якій зіграв відомий в ті роки актор Генрі Ірвінг (який придбав у автора все права).

Шерлок Холмс[ред.ред. код]

Доктор Ватсон і Шерлок Холмс. Малюнок Сідні Педжета
Пам'ятник Шерлоку Холмсу в Единбурзі, він зведений навпроти будинку, де народився письменник, будинок був знесений у 1970

«Скандал в Богемії», перше оповідання із серії «Пригоди Шерлока Холмса» був надрукований в журналі Strand в 1891 році. Прототипом головного героя, що є невдовзі легендарним детективом-консультантом, був Джозеф Белл, професор Единбурзького університету, який славився здатністю по найдрібніших деталей вгадувати характер і минуле людини. Протягом двох років Дойль створював розповідь за розповіддю, і врешті-решт почав перейматися власним персонажем. Його спроба «покінчити» з Холмсом в сутичці з професором Моріарті («Остання справа Холмса», 1893 рік) виявилася невдалою: він полюбився читачам і героя довелося «воскресити». Холмсовська епопея увінчалася романом «Собака Баскервілів» (1900), який відносять до класики детективного жанру.

Пригодам Шерлока Холмса присвячені чотири романи: «Етюд у багряних тонах» (1887), «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів», «Долина жаху» - і п'ять збірок оповідань, найвідоміші з яких - «Пригоди Шерлока Холмса» (1892), « Записки про Шерлока Холмса» (1894) і «Повернення Шерлока Холмса »(1905). Сучасники письменника були схильні применшувати велич Холмса, вбачаючи в ньому свого роду гібрид Дюпена (Едгара Аллана По), Лекока (Еміль Габоріо) і Каффа (Уілкі Коллінза). У ретроспективі стало ясно, наскільки Холмс відрізняється від попередників: поєднання незвичайних якостей підняло його над часом, зробило актуальним у всі часи. Надзвичайна популярність Шерлока Холмса і його вірного супутника і біографа доктора Ватсона(Уотсона) поступово переросла в галузь нової міфології, центром якої донині залишається квартира в Лондоні на Бейкер-стріт, 221B .

Портрети[ред.ред. код]

  • «Конан та батько»
  • «Пишучи роман»
  • «В пошуках історій»

Деякі твори[ред.ред. код]

Історичні романи[ред.ред. код]

Інші твори[ред.ред. код]

Українські переклади[ред.ред. код]

Твори Конан Дойла про Шерлока Холмса українською переклав Микола Дмитренко.

Перший переклад під назвою ''Пропащий світ'' українською мовою був виконаний Софією Вольською 1922 року у Львові.

Твори в стилі Артура Конан Дойла[ред.ред. код]

Син Артура Конан Дойля Адріан написав ряд розповідей з Шерлоком Холмсом.

Екранізація творів[ред.ред. код]

У серії «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» з Василем Лівановим і Віталієм Соломіним вийшли такі фільми:

Музеї[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Письменник Це незавершена стаття про письменника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.