Артур Конан Дойл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Артур Ігнатіус Конан Дойл
Arthur Ignatius Conan Doyle
Conan doyle.jpg
Артур Конан Дойл
При народженні: Артур Дойл Конан
Дата народження: 22 травня 1859(1859-05-22)
Місце народження: Единбург, Велика Британія
Дата смерті: 7 липня 1930(1930-07-07) (71 рік)
Громадянство: Велика Британія Велика Британія
Рід діяльності: проза, поезія, драматургія, історія
Жанр: детектив, фантастика, пригоди, містика, історичний роман, вірш
Magnum opus: Пригоди Шерлока Холмса


Сер А́ртур Ігна́тіус Ко́нан Дойл (англ. Sir Arthur Ignatius Conan Doyle; 22 травня 1859 — 7 липня 1930) — шотландський[1] письменник, відомий перш за все своїми творами про Шерлока Холмса.

Найбільш відомі його детективні твори про Шерлока Холмса, науково-фантастичні про професора Челленджера, а також історичні романи. Крім того, він писав п'єси та вірші.

Справжнє прізвище письменника — Дойл, Конан — його середнє ім'я, проте в зрілому віці він став використовувати це ім'я як частину прізвища — Конан Дойл. Також зустрічаються варіанти написання Конан Дойль, а також Конан-Дойль, Конан-Дойл і Конасс Дойль (з іспанської)

Біографія[ред.ред. код]

Сер Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 р. в шотландському місті Единбург, в сім'ї Чарльза Алтамонта Дойла архітектора і художника. Велику роль в житті Конан Дойла грала його мати Мері Фолі. Від неї він успадкував свій інтерес до рицарських традицій, подвигів і пригод. Конан Дойл говорив: «Справжня любов до літератури, схильність до письменництва йде в мене, я вважаю, від матері».

Шкільне життя письменника пройшло в «похмурих баштах і стінах» підготовчої школи Годдера, а потім єзуїтського коледжу Стоніхерст (графство Ланкашир) (18691876). З шкільних років у Конан Дойлі буквально «заговорив» розповідач. Почуте від матері, гра уяви, що прокинулася, все це стало матеріалом для усних розповідей, якими він бавив своїх знайомих.

Усидливий студент за книгами — такий портрет Конан Дойла в Единбурзькому університеті, 18761881. У жовтні 1879 з'явилася його розповідь «Таємниця Сесасської долини» (англ. «The Mystery of Sasassa Valley»). Йому пощастило, канікули передостаннього року навчання в університеті він провів в плаванні. На судні він був корабельним лікарем і побував в арктичних водах. У 1881 році Конан Дойл отримав університетський диплом, став M. B. (англ. bachelor of medicine) бакалавром медицини. Тому 18821890 роки опинилися зайняті лікарською практикою. У 1882 році він знову в плаванні, цього разу південному. Він побачив Західну Африку.

У 1891 р. Конан Дойл залишив діяльність лікаря. Література стала для нього професією.

У 1885 р. Конан Дойл одружується на Луїзі Хокінс, яка страждала туберкульозом і померла 1906 року. У 1907 році Дойль одружується на Джині Лекі, яку знав з 1897 року. Дойл мав п'ятеро дітей: двоє від першої дружини — Мері і Кінгслі, і троє — від другої — Джин, Деніс і Адріан.

Конан Дойл помер від серцевого нападу 7 липня 1930 р. в своєму будинку в Кроуборо (англ. Crowborough (Сассекс).

Син письменника Адріан написав біографію свого батька під назвою «Справжній Конан Дойл». Він писав: «Вже сама атмосфера будинку дихала лицарським духом. Конан Дойл навчився розбиратися в гербах набагато раніше, ніж познайомився з латинським відмінюванням.»

Належачи до покоління Оскара Уайльда, Дж. Б. Шоу, Джозефа Конрада, Джерома К. Джерома, Р. Кіплінга, Р. Дж. Уеллса і Дж. Голсуорсі, Конан Дойл проте не потрапив в розряд «серйозних літераторів», а вважався «розважальним».

Портрети[ред.ред. код]

  • «Конан та батько»
  • «Пишучи роман»
  • «В пошуках історій»

Деякі твори[ред.ред. код]

Історичні романи[ред.ред. код]

Інші твори[ред.ред. код]

Українські переклади[ред.ред. код]

Твори Конан Дойла про Шерлока Холмса українською переклав Микола Дмитренко.

Твори в стилі Артура Конан Дойла[ред.ред. код]

Син Артура Конан Дойля Адріан написав ряд розповідей з Шерлоком Холмсом.

Екранізація творів[ред.ред. код]

У серії «Пригоди Шерлока Холмса і доктора Ватсона» з Василем Лівановим і Віталієм Соломіним вийшли такі фільми:

Музеї[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Письменник Це незавершена стаття про письменника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.