Дах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
1. Фронтон (шпиль).
2. Скат.
3. Коник.
4. Ендова.
5. Слухове вікно.
6. Вальм.
7. Ребро

Дах — верхня частина огородження будинку. Вона складається з тримальної частини, що передає навантаження від снігу, вітру й власної ваги даху на стіни або окремі опори й зовнішньої оболонки — покрівлі.

У південних країнах і на Сході роблять пласкі дахи з малим ухилом для стоку води, покриваючи їх каменем або землею і утворюючи терасу, по якій зручно ходити.

Конструкція даху і вибір покрівельного матеріалу визначається на стадії проекту і залежить від дизайну фасаду будівлі і технології настилу крівлі.

Крівля — верхній елемент даху (покриття), що оберігає будівлі від всіх видів атмосферних дій.

У Європі поширені різні види шатрових дахів.

Дах будівлі складається з таких елементів: похилої площини, що зветься скатом, основою яких служать крокви і обрешетування. Нижні кінці кроквяних ніг спираються на мауерлат. Перетин скатів утворює похилі і горизонтальні ребра. Горизонтальні ребра називають коником. Перетин скатів, створюючі вхідні кути, створюють ендови і розжолобки. Краї крівлі над стінами будівлі називають карнизними звисами (розташовуються горизонтально, виступають за контур зовнішніх стін) або фронтонними звисами (розташовуються похило). Вода по скатах стікає до настінних жолобів і відводиться через водоприймальні воронки у водостічні труби і далі в зливову каналізацію.

Дахи, складаються з наступних елементів — крівля, скат, крокви, обрешетування, мауерлат, ребра, гребінь, карниз, фронтон, жолоб, ринва.

Форми[ред.ред. код]

1. Односхилий.
2. Двоскатний.
3. Вальмовий.
4. Шатровий.
5. Багатощипцевий.
6. Мансардний.

Одношатровий дах: спирається своєю конструкцією (системою стропіл, фермою і ін.), що несе, на зовнішні стіни, що знаходяться на різних рівнях. Односхилі дахи застосовуються найчастіше при будівництві веранд і терас, господарських споруд, складських приміщень.

Шатровий дах: всі схили такого даху, у вигляді рівнобедрених трикутників, сходяться в одній точці. Його визначальним елементом є симетричність. Застосовується для будівель у формі квадрата або рівностороннього багатокутника.

Вальмовий дах: чотирисхилий: двома схилами є трапеції, а два інших, з боку торцевих стенів, — трикутники (вони називаються вальмами). Різновидом вальмового даху є напіввальмовий.

Багатощипцевий дах: його влаштовують на будинках зі складною багатокутною формою плану. Такі дахи мають більшу кількість ендів (внутрішній кут) і ребер (виступаючі кути, які утворюють перетини скатів крівлі), що вимагає високої кваліфікації при виконанні покрівельних робіт.

Мансардний дах

Купольні і конічні дахи: застосовуються для перекриття будівель кругового контуру в плані.

Пласкі дахи знаходять найширше застосування як в цивільному, так і в промисловому будівництві. На відміну від схилових дахів, на пласких дахах не застосовують як покрівель штучних і листові матеріали. Тут необхідні матеріали, що допускають влаштування суцільного килима (бітумні, бітумно-полімерні і полімерні матеріали, а також мастики). Цей килим має бути еластичним настільки, щоб сприймати температурні і механічні деформації підстави покрівлі. Як основу використовують поверхню теплоізоляції, що несуть плити, стяжку.