Етнічна чистка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Етні́чні чи́стки — політика, спрямована на насильницьке вигнання з певної території осіб іншої етнічної приналежності, при цьому «етнічні чистки» можуть приймати найрізноманітніші форми, від масового переселення етнічних груп і примусу до еміграції до депортації і геноциду. У загальному плані етнічні чистки означають будь-який вид витіснення «небажаних» груп населення з даної території з причин, пов'язаних з релігійною або національною дискримінацією, з політичних, стратегічних чи ідеологічних міркувань — або комбінації вищезгаданих причин.

Термін «етнічна чистка» увійшов до міжнародного лексикону як кальки з сербсько-хорватського виразу сербохорв. «etničko čišćenje». У 1990-і роки засоби масової інформації колишньої Югославії регулярно використовували цей вираз по відношенню до політики, що проводилася в ході громадянської війни в цій країні. Приблизно 1992 року його запозичили міжнародні ЗМІ. Можливо, що цей термін з'явився ще до розпаду Югославії у військовій доктрині колишньої Югославської Народної Армії, у якому йшлося про «очищення території» (сербохорв. čišćenje terena) від ворога для забезпечення повного контролю над захопленим районом. Витоки цієї доктрини неясні — можливо, це було спадщина партизанської війни на території Югославії під час Другої світової війни.

Етнічні чистки широко застосовувалися і в інших країнах, наприклад у СРСР за часів Сталіна. Етнічним чисткам у радянські часи були піддані значна кількість національних меншин.